Колумни

Во МЕПСО Сè Е Исто Само Фотелјите И Фотелјашите Се Менуваат

Откако господинот Билен Саљији ,,совршено” се справи со Министерството за правда и правосудство, Владата реши да го ангажира во сферата на енергетиката и енергетскиот систем на земјата за и таму да успее да постигне врвни резултати… Или пак можеби го поставија таму бидејќи МЕПСО е една од најбогатите компании во […]

ТРЕБАШЕ ДА ГИ ЗГАЗИТЕ РАДИ САЗДО!

Јас не сум комита, дедо ми бил, ама онаков обичен без титули… Ве глеав момци и нема да ве лажам- не ми го направивте кејфот. А баш се надевав да ме извадите од лудилото што ме фати деновиве, ама ете толку можете, ве надитрија некакви-никакви од Ерменија. Тие истите вечерва […]

Ноле тепаше во полуфинале на Вимблдон: Македонија се тресе, статуси, еуфорија – гасете интернет

Денес по подолга пауза и апстиненција од врвни резултати во елитниот тенис, поранешниот светски рекет број 1, србинот Новак Џоковиќ, извојува победа на Вимблдон, против еден од своите најлути ривали, Шпанецот Рафа Надал. Секоја чест, браво за Новак. Светскиот тенис заслужува поголема конкуренција во недостаток на млади асови кои би […]

Чуму предвремена прослава, ако не успее референдумот?!

Никако да се научиме дека живееме во Република Македонија, а не во Америка, Франција, Канада, Германија или било која друга моќна економска држава. Всушност, ние научивме. Да, ние граѓаните кои чесно заработуваме, плаќаме данок, оние кои со 250 евра одгледуваме семејство, оние кои не можеме да заштедиме за да отидеме […]

Навивачката група „КОМИТИ“ се како мојот татко

  Многу денови и труд поминаа спортистите во Скопје, Штип, Прилеп итн.каде нивниот сон се претвори во реалност и станаа шампиони… Кој карате, кој ракомет, кој фудбал…Но што се случи потоа?! Покрај моментите во кои уживаа во нивниот успех тие исто така дома се вратија со диплома, медал или пехар […]

Додека не се договорите за договореното, ништо не е договорено

Премногу се симптоматични последните барања испорачани од опозицискиот лидер, со кои го условува изборот на нов состав на ДИК. Зошто на Мицкоски сега му текна да бара прво да се донесат законите за финансирање на политичките партии и за влада, па потоа да се решава составот на највисокото изборно тело? […]

Четиринаесет

Многу добро се сеќавам колкав бум беше кога на четврти јули 2004 година во јавноста одекна веста дека е формирана ВМРО-Народна партија. Покрај оние меинстрим вести за Денот на независноста на Соединетите Американски држави оваа беше (и е) посебно врежана во потсвеста на многу вмровци особено во тоа време кога […]

ПАНЦИРИ И ОРУЖЈЕ НАСПРОТИ ЉУБОВ И МУЗИКА

Дали МВР почна да работи на „реформи“? Дали почна „вистинската“ борба против криминалот и корупцијата? Дали тоа што вчера се случуваше во Скопје,за министерот Спасовски значи подигање на нивото на работата на полицијата? Дали трауматизирањето на младите, оние малку кои останаа во државата е решителноста за која зборуваше министерот, за […]

ИНСЕКТАРИУМ

  Господине Шилегов не МОЖЕБИ, туку мора да прскате против комарци што побрзо. Градот врие од комарци, мушички и инсекти. Состојбата е неподнослива. Го повлековте тендерот, зошто се сомневавте дека средството со кое се прска е штетно. И ви текна да го испитувате во јуни. А притоа јавната набавка е […]

КРИВИ СТЕ ВИЕ ПОЛИТИЧАРИТЕ, НЕ СЕ ЛУЃЕТО!

После секоe променување на власта, доаѓа (старо)нова политичка партија која се „стреми и фокусира на остварување на ветеното пред народот (за време на предизборните кампањи)“ за подобрување и јакнење на економијата, консолидација во изградбата за унапредување и модеризирање на здравството, подобрување на условите за живот во руралните средини,отварање на нови […]