Колумни

Георгиевски до Андов: На таквите како тебе, сакавме да им создадеме експлозија во главата дека имало идеја за независна Македонија (2)

Втор дел од колумната на претседателот на ВМРО Народна партија Љубчо Георгиевски за неделникот „Фокус“ НЕСПОМЕНАТИТЕ СВЕТЛИ И СВЕТИ ИМИЊА НА ВМРО – ОБЕДИНЕТА    Повторно доаѓаме до фактот дека Андов, за жал, не се помрднал ни за милиметар во својот поглед на македонската историографија и на македонската историја. И […]

Не е потребна „длабинска анализа“, просто е како грав…

Длабинската анализа која ја најави претседателот на ВМРО ДПМНЕ вечерта по прогласувањето на катастрофалниот пораз од локалните избори некако многу длабински се задлабочи и некако како да заспа, а сите преторијанци и лилипутанци ја чекаат истата за да видат што смислиле и кои насоки ќе се добијат од „горе“. Имено, […]

Георгиевски до Андов: Името ВМРО, го ставивме поради таквите како тебе кои беа симбол на југословенството! (1)

Пишува: Љубчо Георгиевски за неделникот “Фокус“     Со веќе видливиот крај и политички крах на ВМРО-ДПМНЕ, се повеќе и повеќе политичари, колумнисти, аналитичари, но и квази – експерти, кои со своите писанија излегуваат од рамките на вообичаената критика. Таа критика, секако, ВМРО-ДПМНЕ ја заслужува за периодот на последните 11 […]

Тивкиот глас на ВМРОвецот

Да, така е! Изгубивте од “нашите”! Ви пресуди гласот на тивкиот Вмровец на кој се сеќававте само пред избори. Да, токму оној, кој вашите дебело товени “анкетари” и “аналитичари” цинично го нарекуваа 5ти, 6ти ешалон. За разлика од вас, јас сум изненаден што не го “попивте” уште подраматично. Да не […]

По изјавата на Зоран Заев и прва реакција

Доколку Македонија влезе во НАТО или пред влезот ,Русија нормално со жесток вокабулар би се спротиставувала.И толку.Па тоа им е нив работата,да се спортиставуваат на било какво ширење на НАТО пактот.Што се однесува до тоа дали би спремале атентатн врз Заев-Мислам дека НЕ.А,зошто Русите би спремале атентат врз Заев кога […]

Еве зошто изгубивте г – не Ѓорчев

  Новата ера заврши уште пред дa започне. Кампањата на ВМРО-ДПМНЕ се темелеше на “старо – нови“ ветувања за автопатишта/патишта, 150. 000 нови работни места, посветена работа за што повеќе зеленило во општините, проекти за младите итн итн… а, и да, она најважното –  ќе завршеше помрачувањето донесено од новата […]

Зошто „европско“ ВМРО–ДПМНЕ?

ФОТО: Поглед   Нација Мултиетничкиот карактер на Република Македонија има силно влијание врз внатрешно политичките односи во земјата, но и врз политичките програми и конкретните политики на политичките партии. Кај ВМРО – ДПМНЕ тоа прашање има толку силно влијание, што проблемот со карактерот на нацијата на внатрешен план и потребата […]

Надвор од чопорот – денот потоа

И така… Убав ден, сончев, есенски. Ист како и многу други, а сепак поинаков. Честитки за успехот. Тапкање по рамо. Најсилно од оние кои до вчера се потсмеваа со мојата решителност да застанам на чело на независна граѓанска листа, кои се кладеа во мојот и во неуспехот на ПОИНАКУ. Кога […]

Популистот, фашистот и конзервативецот (2)

Во својата суштина, конзервативниот човек е многу тивко и интелигентно суштество. Тој е многу потолерантен од либералот. Ако го прашаш: “Ти каков си, од кои си, од левите или од десницата?”, Тој веројатно ќе мавне со раката, ќе каже: „Абе, ај те молам остави ме на раат’ и ќе замине […]

Популистот, фашистот и конзервативецот (1)

Јас не сум политиколог (и никогаш нема да бидам како што пее Кирил Маричков (бугарски рок музичар, бел. ред)), но не можам да ја игнорирам се почестата и поемоционална употреба на  зборот „популизам“ и неговите синоними во јавните дебати и медиумите. Чудно зошто тој збор се кажува со навредлива конотација и се […]