Колумни

Г. Арбер Адеми освен референдум ќе има ли и образование?!

По последната изјава на министерот за образование и наука дадена на 07-08-2018 год. освен за континуирано инвестирање во инфраструктурите на образованието беше објаснето колку пари ќе се потрошат и какви набавки треба да се направат. Освен за тендери, јавни набавки и набавки за мебел, не го чувме министерот да каже […]

Во овие тешки времиња, да се потсетиме на Јаворов

Да не се лажеме, Пејо Јаворов е непознато име за повеќето припејд патриоти, а малиот дел од оваа група што слушнале за големиот бугарски поет и заљубеник во Македонија, побрзале да го заборават, баш поради причината што овој голем човек не се впишува во нивната набрзина склепана приказна за „крвниците […]

Што се случуваше на Мечкин Камен? (прв дел)

Македонски алманах 2018 Сотир Костов за Курир Во име на вистината: Да ги разобличиме лагите на политичките Дон Жуани и медиумските Минхаузени Илинден, Господово лето 2018та година. На Мечкин Камен зборува Претседателот на Република Македонија, Н.Е. д-р Ѓорге Иванов. Претседателот зборува за важноста на Илинденската епопеја и Крушевската Република, тој […]

РЕФЕРЕНДУМСКА ДЕМАГОГИЈА-СИНДРОМОТ НА РАЗДВОЕНАТА ЛИЧНОСТ

Секој од граѓаните на Македонија може да се информира и да донесе избор за тоа дали е ЗА или ПРОТИВ и тука нема дилеми. Секој од нас има различни убедувања, вредности и разбирање за ова прашање. Би требало сите ние да размислиме добро, да анализираме убаво што губиме и што […]

Тогаш ВМРО беа клети платеници на САД и НАТО кои го уриваа братството и единството на Југославија, а сега се платеници на Русија

Пишува: Александар Бичиклиски Извор: Mn.mk Во 1990 година во Ноември во македонскиот парламент се одржуваше жестока дебата по прашањето дали ќе продолжиме како независна држава или ќе стапиме во конфедеративен статус на нова Југославија. На таа пленарна седница единствена ВМРО – ДПМНЕ ја бранеше и ја одбрани опцијата за независна […]

Игра со емоции!

Последниве неколку денови мајсторите на политичкиот театар го демонстрираа своето знаење на највиско ниво. На истиот начин како сите овие близу 30 години… Јас те сакам ти ми бегаш, јас ти давам ама ти не земаш. Јас сум за ЕУ и НАТО ама ти си против. Сакам амнестија , не […]

Што се тоа успешни реформи во здравството

Почитувани колеги, пријатели, пациенти и сограѓани дали знаете во последно време што претставува успешна реформа во здравството во нашата чудесна Македонија? На кратко да ве потсетам за некои случувања за овие 6 месеци од оваа година: – „Почитувани специјализанти и млади лекари издржете и почекајте уште малку, доаѓаат подобри времиња!“ […]

Во МЕПСО Сè Е Исто Само Фотелјите И Фотелјашите Се Менуваат

Откако господинот Билен Саљији ,,совршено” се справи со Министерството за правда и правосудство, Владата реши да го ангажира во сферата на енергетиката и енергетскиот систем на земјата за и таму да успее да постигне врвни резултати… Или пак можеби го поставија таму бидејќи МЕПСО е една од најбогатите компании во […]

ТРЕБАШЕ ДА ГИ ЗГАЗИТЕ РАДИ САЗДО!

Јас не сум комита, дедо ми бил, ама онаков обичен без титули… Ве глеав момци и нема да ве лажам- не ми го направивте кејфот. А баш се надевав да ме извадите од лудилото што ме фати деновиве, ама ете толку можете, ве надитрија некакви-никакви од Ерменија. Тие истите вечерва […]

Ноле тепаше во полуфинале на Вимблдон: Македонија се тресе, статуси, еуфорија – гасете интернет

Денес по подолга пауза и апстиненција од врвни резултати во елитниот тенис, поранешниот светски рекет број 1, србинот Новак Џоковиќ, извојува победа на Вимблдон, против еден од своите најлути ривали, Шпанецот Рафа Надал. Секоја чест, браво за Новак. Светскиот тенис заслужува поголема конкуренција во недостаток на млади асови кои би […]