Колумни

Оџачарите против урбаната мафија

„Бидејќи нема оџачари, Град Скопје заедно со Министерство за труд и социјална политика, но и Агенцијата за вработување, ќе спроведе обука што ќе трае три месеци. Лицата што ќе се обучуваат ќе добиваат по 9.000 денари, а по завршувањето, освен сертификат, ќе добијат и материјали потребни за чистење оџаци“, рече […]

Џејсон Мико: Долгорочна опасност за Македонија – Да заборавите кои сте!

Таканаречените „преговори за името“ се на пауза (следните преговори меѓу министрите за надворешни работи се планирани на 3 и 4 мај, а двајцата министри молчат пред јавноста) па поради тоа, дозволете ми да почнам со нешто што може на прв поглед да ви делува малку необично. Дали знаевте дека на […]

„Нивните деца“ се подобри од вашите деца!

Познатиот бугарски рапер Ицо Хазарта има една многу јака нумера насловена „Мојот хип-хоп е многу подобар од твојот хип-хоп“. Нешто слично може да се каже и за децата на „елитата“ и децата на обичната раја. „Нивните деца“ драги мои, се многу подобри од вашите деца. Токму поради таа причина вашите […]

Опашките во политиката и „џентлменскиот” договор да не си ги газиме ?!

До каде сме со бројчаникот? Не можам да го скријам личното задоволство од препораката на ЕК за почнување на преговори за членство на Македонија во Европската Унија. Посетата на Скопје и позитивниот однос на претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, ми влева дополнителна надеж дека сме на правиот пат. Исто […]

Има ли пилот во македонското здравство?

Има ли некој во македонското здравство да каже или барем да даде некој знак, што точно се случува? Во последно време граѓаните останаа без зборови и во најмала рака збунети од некои постапки и мерки објавени и превземени од страна на министерството за здравство. Како пример нема ни трага ни […]

Добриот, лошиот и грдиот

Со оглед на тоа што цело време наликуваме на вестерн филм овој би бил најсоодветниот наслов. За разлика од филмот кај нас има два лика кои повремено ја менуваат улогата, одреден период едниот е добриот, а другиот лошиот па обратно, а времетраењето зависи од тоа кој колку добро ќе ракува […]

Слободниот избор на граѓаните треба да биде приоритет

Внимателно ги следиме сите ставови и барања за декриминализација на марихуаната. Првенствено не радува тоа што Владата вели дека е отворена за дебата на оваа тема. Ја поздравуваме и поддржуваме иницијативата за која се залага здружението „Билка“ – „Декриминализација СЕГА“. По позитивниот чекор за легализација на марихуаната за медицински цели, […]

Баже од Штип за градоначалник на Рим

Кмето на Штип, сите го знаете. Млад, симпатичен, надежен дечко и напредно типче. Вчера го глеам се фале на фејсбук дека Општината почнала да го уредува платото пред Пензионерскиот дом. Ќе ја менувале калдрмата со нови „бехатонки“, како шо видех на фотките шо ги објавиле. Браво!!! Шо ни е гајле дека […]

Европска Македонија vs. балканска администрација

Податоците изготвени од Министерството за информатичко општество и администрација во Годишниот извештај од Регистарот на вработените во јавниот сектор за 2017год , покажуваат со колкав број и со каков кадар располага државната администрација и колку истиот е образован и квалификуван во Р.Макдонија. Во последниот брифинг на Г-дин Манчевски соопштен е […]

Вљубени во своите џелати

Вулгарен поглед врз македонскиот стокхолмски синдром. Помнам едно нешто многу убаво, пред речиси 14 години имаше повеќе трафики низ градов… Денеска ланецот од продавници „Локалот се издава (со години)“, бајаги е проширен. НО!!! Ние немаме проблем со тоа. Ние живееме во посебен филм. Ние сме, антички Македонци, ние сме Македонци […]