Став

Од Илинден до Јајце

После 1945 Македонија станува република во федерација наречена прво ФНРЈ па СФРЈ. Во таа федерација сме морале да живееме и да си ги браниме зениците ока свога и со Србија која кај локалното население овде 10-тина години пред 1945 е врежана како суров окупатор,со најсурова жандармерија српска,со извршен тежок геноцид […]

Од „Трето полувреме“ до Јаворов

Кога еден идентитет па бил тој и „милениумски“, каков што е македонскиот, според ликови како Тодор Петров, Александар Донски, Ниче Македон и Дардан Венетски се „расклати“ заради еден договор за добрососедство… да му се плукнам. Другари и другарки (како што вели еден новопечен ВМРОвец од оние тврдокорнине) дајте малку посериозно! […]

РАНЛИВО ДПМНЕ ЗА СИЛНО ВМРО

ВМРО ДПМНЕ веќе месец дена преку празни и очајни прес-конференции се обидува да глуми опозиција загрижена за проблемите на граѓаните. Речиси секојдневно слушаме како премиерот, министрите и функционерите на новата Влада вршат чистки и брутална партизација на државните институции. Дали ова вака ќе излезе на крајот или не, ќе покаже […]

ИНТЕРВЈУ Стефан Богоев: Живот ќе има за сите, без разлика на политичката определба

ПОГЛЕД: Г.Богоев. Во 2014 година од пред студентскиот дом Гоце Делчев – Скопје ветивте дека во Скопје ќе изградите нов студентски град и реконструкција на постоечките домови. Има ли рок до кога можеме да очекуваме дека владата на СДСМ ќе изгради студентски град во Скопје и ќе ги исполни дадените […]

Људи моји ово је да полудиш. Не се притеснявайте, всичко ще бъде наред

Договорот кој ќе треба да го потпише Владата на РМ предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев на Илинден суштински не се разликува од Декларацијата за добрососедство од 22 февруари 1999 година потпишана ( на македонски и на бугарски јазик исто така) од тогашниот премиер г-динот Љубчо Георгиевски, односно е […]

Договорот со Бугарија: Трамповска финта на Зоран Заев

Македонија за прв пат има премиер -бизнисмен. Некој ќе рече дека е на подобро од претходниот список кој вклучуваше невработен инжењер, поет, банкар, професор и брокерче. Шо и да речете за Зоран Заев, бидете сигурни дека стилот на владеење ќе му биде далеку поразличен од досегашните, од проста причина шо […]

Коњите ги изедоа, зарем не!

Постарите генерации сигурно ќе препознаат дека насловот во суштина е позајмен (ама малку модифициран), од насловот на култниот филм на Сидни  Полак „They Shoot Horses, Don’t They – Коњите ги убиваат, зарем не“ во кој главната улога ја играше Џејн Фонда. Е па според она што деновиве беше објавено „нашиве копуци“ по кафеани се гоштевале со коњски бифтеци бизонски шницли […]

Европа е наша судбина

Дури и најигнорантниот набљудувач на политичките настани ќе забележи дека високо на агендата на новата влада се евроатлантските интеграции. Речиси секојдневно слушаме како премиерот, вицепремиерите и министрите се гости или домаќини на високи претставници на Европската Унија или на земјите-членки. Планот 3-6-9, фокусот на реформите и соработката со европските експерти […]

П. Богоевски: Функционерите се научени да се однесуваат како владетели и деспоти, а не како извршители и административци

Интервју со активистот на “Шарената револуција“ и пратеник на СДСМ Павле Богоевски   ПОГЛЕД: Г. Богоевски.Какви ќе бидат вашите активности како пратеник во Македонското Собрание во заложбите за побрзо влегување на Македонија во ЕУ и НАТО?     Еден Пратеник, во смисла на еден „за“ или „против“ глас во Собранието, може […]

sasotasevski

ВМРО не е сцена за треторазредни актери

(Предизвикан одговор на еден непромислен став на актерот Сашо Тасевски) Ако некогаш помеѓу секојдневните обврски ви остане време да се запрашате за што се бореа вашите претци припадници на ВМРО, јас можам да ви го дадам наједноставниот одговор, а имено, за да можат едни недоквакани ликови (кои си мислат дека […]