Став

Зборот треба да биде збор – Македонија една изборна единица!

Сегашниот изборен модел на Република Македонија со шест изборни единици е всушност бипартизирано политичко општество во кое има два големи политички субјекти во македонскиот и два во албанскиот гласачки блок. Овој модел реално не ја отсликува демократијата во Република Македонија затоа што граѓанинот има тесен избор односно не гласа за […]

Шијо ми га Грујо, ал сaшио га Саша

Каков прекрасен почеток. Но… упс… јбг… пак статива. Воопшто не мие криво (се лажам ли себеси?) што се приклучив кон Момците кои во месец јуни минатата година ја започнаа внатрепартиската иницијатива за Реформи во ВМРО ДПМНЕ, (еден период бев меѓу топ три, т.е. во  првата тројка). Беа толку искрени и […]

Важи ли Привремената спогодба? – Анализа на проф. Силјановска-Давкова

Пишува Др. Гордана Силјановска-Давкова, професор на Правниот факултет во Скопје: „Повелбата на ООН (ius cogens) и Привремената спогодба (која упатува на Повелбата во Преамбулата), со актуелните преговори и предлози се СУСПЕНДИРАНИ од медијаторот и од ПРВАТА СТРАНА, како и „ЗАБОРАВЕНИ“ од ВТОРАТА (чии претставници, нелегитимно се самопрогласија за „НИЕ“/народот!! „ […]

Александар Ружин: Лобирам за Македонија, донесов значајни инвеститори од Белгија и Франција

Кој е Александар Ружин и што јавноста знае за него? Како овој млад и амбициозен политичар се справува со предизвиците во животот? Што прави во слободно време? Сето ова и многу повеќе од ексклузивното интервју на Идол.мк со Александар Ружин, истакнат член на ЛДП и магистер по политички науки. Кога […]

Алелуја, скопската пожарна ќе се поднови, а со името до кај сме?!

Скопските пожарникари после 25 години ќе добијат возило со противпожарни скали. Најавено е и купување на други четири нови возила. Па што да кажам освен, арно им текна. Среќници се пожарникарите, на тие храбри луѓе кои нѐ спасуваат секој ден, конечно им дојде редот. Претходно на листата беа осетливите стомаци […]

Модерна Македонија

Пишува: Проф. Д-р Ненад Новковски   Мојата земја се нарекува Македонија. Со тоа име се потпишувам во моите дописи и трудови на меѓународно ниво. Тоа име често се разликува од името на државата, како што на земјата Франција има држава Француска Република (République de France), како што името на државата […]

А да го вратиме султанот?!

Ердоган се јави од братска Анкара и кажа „Ние секогаш ќе стоиме позади Македонија“, кажа и уште нешто, а имено дека за нив (Турците) „нема разлика меѓу Анкара и Скопје“. Ваква изјава да дојдеше од братска Софија, сета сексуална моќ на „патриотската“ армија од ботови и недоветни ќе се активираше […]

ERGA OMNES: РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА! REPUBLIC OF MACEDONIA!

Предавнику Заев и предавнику Димитров, предавничке Шекеринска, престанете да ја злоупотребувате нашата стрпливост?! Веднаш и безусловно прекинете ги сите уценувачки „преговори“, „разговори“ и бедни тргувања со грчките фашистоиди за името на нашата татковина! Таа се вика Република Македонија и тоа е нејзиното автентично и единствено можно име што го гарантира […]

НАТО како алиби

функционирањето на правната држава, борбата со корупцијата, цивилната контрола на безбедносните служби…решавањето на овие прашања е заради нас самите! Политичкиот и воен сојуз кој во годините по Студената војна постепено се трансформираше во она што НАТО го претставува денеска, има силно влијание во глобални рамки кои ги надминуваат границите на […]

Ќе го расечат ли Македонија и Грција гордиевиот јазол на античките заблуди и руските зависности?!

Во неделата, на плоштадот Синтагма се собраа толку многу луѓе што зевзеците од скопските кафеани се шегуваа дека : Ете се гледа дека се повеќе од целиот македонски народ. И тие се во право. Во Македонија има над еден милион и двесте илјади граѓани кои се идентификуваат како Македонци. Ова […]