Став

Коњите ги изедоа, зарем не!

Постарите генерации сигурно ќе препознаат дека насловот во суштина е позајмен (ама малку модифициран), од насловот на култниот филм на Сидни  Полак „They Shoot Horses, Don’t They – Коњите ги убиваат, зарем не“ во кој главната улога ја играше Џејн Фонда. Е па според она што деновиве беше објавено „нашиве копуци“ по кафеани се гоштевале со коњски бифтеци бизонски шницли […]

Европа е наша судбина

Дури и најигнорантниот набљудувач на политичките настани ќе забележи дека високо на агендата на новата влада се евроатлантските интеграции. Речиси секојдневно слушаме како премиерот, вицепремиерите и министрите се гости или домаќини на високи претставници на Европската Унија или на земјите-членки. Планот 3-6-9, фокусот на реформите и соработката со европските експерти […]

П. Богоевски: Функционерите се научени да се однесуваат како владетели и деспоти, а не како извршители и административци

Интервју со активистот на “Шарената револуција“ и пратеник на СДСМ Павле Богоевски   ПОГЛЕД: Г. Богоевски.Какви ќе бидат вашите активности како пратеник во Македонското Собрание во заложбите за побрзо влегување на Македонија во ЕУ и НАТО?     Еден Пратеник, во смисла на еден „за“ или „против“ глас во Собранието, може […]

sasotasevski

ВМРО не е сцена за треторазредни актери

(Предизвикан одговор на еден непромислен став на актерот Сашо Тасевски) Ако некогаш помеѓу секојдневните обврски ви остане време да се запрашате за што се бореа вашите претци припадници на ВМРО, јас можам да ви го дадам наједноставниот одговор, а имено, за да можат едни недоквакани ликови (кои си мислат дека […]

Криминалната ДНК на ВМРО-ДПМНЕ е препознатлива

Пишува: Алекс Ружин  ЧЛЕН НА Ц.О. НА ЛИБЕРАЛНО ДЕМОКРАТСКАТА ПАРТИЈА Не поминаа ниту 50 дена од конститутирањето на новата влада, а можеме да констатираме дека криминалната клика на ВМРО-ДПМНЕ не престанува со критики, манипулации, превртување на тезите, загриженост за партизација на судството и администрацијата, барање одговорност од владата за натприродните појави […]

Не бев гласна за сега да ќутам

Пишува: Габриела Илиевска Секој ден чекаме некакви промени. И секој ден нашата нервоза заради нивното отсуство станува сѐ повидлива. Годините поминати во покорност и послушност направија да бидеме крајно нетрпеливи. Секој ден некој сака нешто да кажи, да критикува или нешто да праша.   После толку многу тишина, гласноста ни доаѓа […]

Кој гинеше на Ножот?!

Многу се изнапиша за битката на ножот. Но некако како и секогаш еден дел од вистината се крие и тоа доста манипулативно. Тие кој што највеќе скокаат против тоа со Бугарија да одбележуваме заедно дати и празници истовремено нај гласно говорат за битката на Ножот. Се разбира мислам на ДПМНЕ, […]

Каде ако не во Македонија

На изненадување на академската заедница која се занимава со еволуцијата на човекот, големото откритие кое деновиве го привлече вниманието и на лаиците не беше во форма на фосилни остатоци, алатки или вообичаени физички докази со кои главно се занимава палеоантропологијата, напротив, лоцирана е заедница на живи единки. Сеуште е нејасно […]

Како си го изгубив идентитетот

Пишува: Ерол Ризаов Што ми требаше таа работа да им се јавувам на моите пријатели од Бугарија да ми го пратат тајниот договор со Македонија за добрососедство. Само што почнав да го читам ми се крена косата на глава. Драги мои, станува збор за големо предавство. Останавме и без јазик […]

Дачиќу подалеку рацете од мојата Македонија

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ уште еднаш изрази жалење поради признавањето на нашата земја под нејзиното уставно име- Р. Македонија. Малиот Слобо може да го направи тоа уште стотина пати, за да им се додвори на Грците, бидејќи и покрај тоа што е висок државен функционер, воопшто не се […]