Став

Без план 24/7

Пишува: Љупчо Балкоски Архитект и Генерален секретар на ВМРО Народна партија   Деновиве на повеќе телевизии започнаа дебатни емисии во кои учествуваат министри на Владата, наспроти поранешните министри кои после 11 години за прв пат се појавуваат на дебата, сигурно по наредба од раководството на Дпмне. Треба да се напомене […]

Кастрација

Пишува: Атанас Величков Момците и девојките од Хелзиншкиот комитет начело со прекрасната Уранија Пировска, можат комотно да ми опнат една тужба за ширење на говор на омраза, ако случајно овој „фашистички“, „контроверзен“ и антипедофилски текст стигне до нивните очи. Вчера сосема случајно налетав на колумна чиј автор барем за мене […]

ИНТЕРВЈУ: Вмровското ткиво во Македонија е зрело за ОБЕДИНУВАЊЕ

Г. Богојески – Вие сте дел од ВМРО-ДПМНЕ од 1995 година. ВМРО-ДПМНЕ е партија изградена врз цврсти идеолошки принципи. Дали мислите дека во последните десет години актуелното раководство не направи чекори спротивни на заложбите и идеологијата на ВМРО?   Моето континуирано и активно членување во ВМРО ДПМНЕ, за период од […]

Добро утро браќа Македонци, бидете фенси – бидете бугарофили!

Пишува: Марио Милчевски   Го напишав текстот а пред самиот крај се мислев како да го крстам односно каков наслов да содржи истиот. Со оглед на тоа дека истиот беше пишуван во раните утрински часови, се решив да му посакам Добро утро на Македонецот посакувајќи му да биде „Бугарофил“, со […]

Сега лаете после да не плачете

Кога за 10-тина години од сега Македонија (доколку не стане дел од НАТО и ЕУ) ја снема од политичката карта на светот, ве молам немојте да плачете. Ќе одам по ред: 1. Се исплашивте од заедничката прослава на Илинден. Историски факт е дека организаторите на востанието од прв до последен […]

Нека блујат УДБАШИТЕ

Пишува: Булеварко Откако се виде дека муабетите за Тиранската платформа повеќе не можат да врват, дури ни кај најекстремните подржувачи од таборот на Аминта Трети, во етерот се испушта како тивок гас за успивање, нов од низата серијали предавства и бранења на Македонија. Бетмен се умори од Тиранската, па зелената […]

Битола – жртва на „семејно насилство“

Пишува: Габриела Илиевска   …Еј, мори моме, како да речам, За Солуна, за Стамбола, Битола не давам… Во времето на министерувањето на Нино ТодорОФ, најтешко од сѐ беше да се добие упат со приоритет. Човек требаше да умира за да стигни до него. Или пак, разбирливо, да има некој свој […]

„Вампирот“ Божо и македонцките работи

Пред неколку дена (13 јуни 2017 г.) познатиот бугарски историчар Божидар Димитров одново ја искористи темата Македонија за да „блесне“ како голем бугарски патриот. Стара навика му е на професорот, од време на време да излегува во јавност со скандалозни ставови, кои речиси секогаш се наоѓаат на тенката граница помеѓу […]

Интервју со Тимур Дибиров: ГО САКАМ СКОПЈЕ, ГО ЗАПОЗНАВ ЦЕЛ ГРАД

Лав на теренот, максимално се вложува во секој натпревар и поради тоа стана миленик на скопската спортска јавност, особено на навивачката група „Комити“ – вака скопскиот весник „ Скопско Ехо“ го опишува ракометарот на Вардар Тимур Дибиров во воведот на интервјуто. Интервјуто ви го пренесуваме во целост:   Кога ќе […]

Ерата на ДА во ВМРО заврши!

Пишува: Петар Колев – Претседател на МБП (Македонско – Бугарско Пријателство) Со огромно олеснување може да се констатира дека ерата на Демократска алтернатива во ВМРО-ДПМНЕ заврши. Уште по среќен сум што во коалицијата ВМРО за Македонија (ВМРО-НП, ОМ и ДОСТОИНСТВО) воопшто и не започна. Знаете, има структури кои брзо се […]