Став

ИНТЕРВЈУ СО БАРБАРА ЛАЗОВИЌ: Уживање е да се игра пред оваа скопска публика

Ракометарката на ЖРК Вардар, Барбара Лазовиќ веќе трета сезона се наоѓа во Скопје, каде со успех настапува за македонскиот женски ракометен шампион. Професионалната кариера ја започнува во родната Словенија, каде игра во Крим Меркатор, а има настапувано уште за Зајечар од Србија. Таа е актуелна репрезентативка на Словенија. -Која е Барбара […]

На Заев и Фрчковски чавките им ги испиле мозоците

Пишува: Сотир Костов Идеологијата на Заев се лагата и манипулацијата. Тој упорно три години се труди со лаги и манипулации да дојде на власт. Ама не успева. Сега пробува и со предавство на Македонија и себепредавство. Во нив е неговата политичка смрт. Идеологијата пак на Фрчковски е јакобинството, од најдолен […]

Вистината за двојазичноста

Пишува: Драган Алчинов Според сервисот Google Trends терминот ,,двојазичност’’ речиси и да не бил пребаруван пред септември 2016 година. Двојазичноста интензивно почнува да се спомнува од септември наваму. Ова подгревање на темата двојазичност коинцидира со периодот кога беа договорени изборите за 11 декември. Штом се закажаа изборите- започна и канонадата […]

Научени сме да бараме влади кои можат да ни дадат се, но и да ни одземат се.

Пишува: Ѓорѓи Трендафилов Витербо e град во близина на Рим. Познат е како градот во кој се одржал најдолгиот избор за папа ( 1268-1271) Добрите граѓани на Витербо, откако и после една година, кардиналите не успеале да изберат папа, ги затвориле во денеска позната како Папската палата, и им свеле […]

Во последните 26 години

Пишува: Иван Ставров Во последните 26 години, а посебно последниве 2 години, политиката и политичарите во Република Македонија станаа сензација и тема број 1. Земаа толку голем замав и немилосрдно пуштија толку големи корења и канџи што успешно навлегоа како демони во секој дел од нашето општество, во човечката душа, […]

ИНТЕРВЈУ со Иван Соколов

Разговараме со потсекретарот на ИЕ 3 на ВМРО-ДПМНЕ и еден од луѓето кои во деведесетите години биле дел од високото раководство на партијата ВМРО-ДПМНЕ, Иван Соколов. Како беше создавана ВМРО-ДПМНЕ и кој ја понесе тежината на распостранувањето на партиската мрежа во Македонија во 90-тите години? Уште  од раните 50. години […]

Чудна нација сме ние Македонците

Пишува: Иван Ставров   Чудна нација сме ние македонците, посебно оние со преголема доза на  ,,патриотизам” во себе, што бранат некои интереси на државата и идеали, но всушност  даваат уште потемно светло во очите на нашите соседи со нивните празни ветувања, пишувања, неедуцираност, и ударања во гради по социјалните мрежи […]

Од што се исплашија невладините на Сорос во Македонија

Пишува: Никола Србов Само граѓанските организации кои се финансирани од Сорос, барањето за отчетност го гледаат како закана и напад врз граѓанското општество. Веднаш по прес конференцијата која ја одржавме на 4 февруари 2017 година, а на која јавно соопштивме која организација колку пари земала од Фондацијата „Отворено општество“, засегнатите […]

„Леви“ и „Десни“ парадери

Пишува: Атанас Величков Се потресоа порцеланските левичари, од една парадерска фотка. Уранија од Хелзиншки комитет прва им забележа на „комитите“ од Бутел. Пак се врти старата приказна за кољачот Ќосето. За Гоце колел Ќосето бе другари, зар ни су вам рекли!!! За Гоце колел, за „духовниот“ татко на Здравко од […]

ИНТЕРВЈУ: Ќе успее ли МПЗ „Тврдокорни“ да ги одбрани националните интереси на Република Македонија

„Македонец за Македонец, брат за брат“ – тоа е мотото на МПЗ „Тврдокорни“ кое е регистрирано како официјално патриотско здружение, чија единствена цел како што велат  самите тие, е одбрана на националните интереси на Република Македонија, кои според нив, се загрозени од страна на сите македонски партии. Разговараме со еден […]