Свет

Бугарската опозиција предлага намалување на пратеничките плати за 500 лева

БСП остро го критикува предвиденото зголемување на парламентарната плата за 90 лева. Таа, исто така се однесува на членови на високи моќни позиции од власта и претседатели на комсии. Зголемувањето се јавува на сметка на нови даноци, сиромаштија и нееднаквости. “Во овој момент, уште еднаш, да си ја зголемиш платата […]

Научниците потврдија: Ова се најсмешните пронајдени вицови

Истражувачите од Универзитетот во Оксфорд се фрлија на мошне интересна задача, да ги пронајдат петте најсмешни вицови. Но, со оглед на хуморот на Британците, проценете самите колку се смешни. Полжав со став Мажот седи во соба кога во тој момент некој тропа на врата. Ја отвора вратата и гледа полжав. […]

Фејсбук Месинџер воведува нова опција која ќе ги израдува корисниците

Откако оваа опција се појави на Ватс-ап, и Фејсбук Месинџер ќе ги израдува корисниците кои ќе напишат порака, па ќе посакаат да ја избришат. Фејсбук Месинџер наскоро ќе дозволи бришење на испратените пораки и тоа 10 минути по нивното праќање, пишува, The Verge. За оваа опција се зборува уште од […]

Таткото на интернетот: Гигантите во технологијата треба да бидат поразени

Таткото на интернетот: Гигантите во технологијата треба да бидат победени Тим Бернер Лии, попознат во јавноста како таткото на интернетот, предупредува, дека секторот технологија е исправен пред голем ризик, поврзан со неговите лидери. По неговите зборови гигантите како Facebook и Google, станаа толку влијателни, што треба да бидат малку повоздржани, […]

Колку придонесуваат имигрантите за германската економија

Од 2011 г. па наваму над пет милиони мигранти од други држави на ЕУ имигрирале во Германија. Прочувањето на германскиот економски институт DIW Berlin покажува, дека таа имиграција го зголемила BPI на годишна основа и изнесува околу 0,2 % за периодот од 2011 година до 2016 година. Со исклучок на […]

Намалените даноци во Турција носат ризик од нова инфлација и поскапување на храната

Турција објави намалување на даноците за автомобили, бела техника и мебел. Министерот за економија Берат Албаирик, намали ДДС редица продукти до крајот на годината, тврдејќи, дека мерката ќе ги возроди секторите, засегнати од падот на турската ира, која изгуби речиси 1/3 од својата вредност спрема доларот на почетокот на годината, […]

Сакате да си играте со кучиња – овој ресторан во Тексас плаќа за ова

Ресторан во Тексас нуди примамлив оглас за работа: чување домашни миленичиња додека гостите уживаат во храна и дружење во угостителскиот објект. За таква работа ќе се плаќа по стотина долари. Меѓу обврските се играње со кучиња и надзор на просторот пред ресторанот наменет за домашни миленичиња и повремено дружење и […]

Министерот за правда на Косово во посета на САД

Косовскиот министер за правда Абељард Тахири денеска отпатува во официјална посета на САД, само ден откако Приштина првпат ја посети американскиот обвинител на Специјалниот суд за воени злосторства на Косово Џек Смит, јави дописникот на МИА од Приштина. Во соопштението на косовското Министерство за правда се вели дека Тахири во […]

Залезот на Меркел може да има последици за Европа

Нејзината одлука предизвика лавина од реакции Европа е на нозе, откако Ангела Меркел објави дека постепено ќе замине од власт. Францускиот претседател Макрон прв ја пофали за достоинственото решение, а претседателот на ЕК Жан Клод Јункер нагласи дека ништо не се променува и дека Германија останува влијателен играч во европскиот […]

Некогаш и принцот знае да загуби: Сопругата Мега не веруваше дека ќе победи

Британскиот принц Хари и неговата сопруга, војвотката од Сасекс Меган Маркл денеска во Оукланд, Нов Зеланд, се натпреваруваа во фрлање гумени чизми и таа победи. -Немаше некое големо соперништво. Ми се чинеше оти таа не верува дека ќе победи, но победи, рече едно од децата кои навиваа додека траеше играта. […]