Свет

Светот збесна поради неговата себичност: По исчезнувањето на авионот на фудбалерот Роналдо објави „невкусна“ фотографија

Додека фудбалскиот свет ги исчекува информациите за исчезнатиот авион во кој леташе Емилијано Сала и неговата судбина, Кристијано Роналдо многумина разбесни со својата последна објава на социјалните мрежи. Имено Португалецот по враќањето од судот во Мадрид каде се гони за не плаќање на данок, на својот Инстаграм и Твитер профил […]

ВИДЕО: Службеничка на министерството за финансии на Албанија снимена како зема мито

Држајавнин на Албанија се наоѓа во процес на приватизација на својот имот повеќе од 25 години, меѓутоа, иако се чинело дека неговиот случај никогаш нема да биде решен, сега добил адекватна понуда. На снимката која овие денови исплива и кружи во јавност и медиумите, државна службеничка на министерството за финансии, […]

Јункер: Мерките на ЕУ за увоз на челик нема да имаат влијание врз Србија

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер го информираше денеска со писмо српскиот претседател Александар Вучиќ дека предложените заштитни мерки на ЕУ за увоз на челик нема да имаат значително влијание врз Србија. Нашата проценка е дека во рамките на предложените заштитни мерки за увоз на челик, вообичаените трговски текови на […]

Њујорк Тајмс: Трамп размислува да ги повлече САД од НАТО

Американскиот претседател Доналд Трамп размислува да ги повлече САД од НАТО, објави американскиот весник „Њујорк тајмс“ повикувајќи се на неименувани помошници на шефот на американската држава. Трамп минатата година повеќе пати на приватни средби го поставил прашањето за иднината на САД во НАТО односно за повлекување на земјата од Алијансата. […]

Тереза Меј го соопшти датумот кога Велика Британија ќе излезе од ЕУ

Велика Британија ќе ја напушти Европска унија на 29 март, изјави премиерката Тереза Меј за време на расправата за Договорот што го постигна со ЕУ. Таа истакна оти не верува дека  британската Влада треба да го продолжи рокот за примена на членот 50 од Договорот за ЕУ, кој ги дефинира […]

32.000 „жолти елеци“ протестираат во Франција од кои 8.000 во Париз

Во 14.00 часот, по локално време, според проценките на улиците во Франција имало 32.000 жолти елеци од кои 8.000 во Париз и околу 5.000 во Бурж. Засега е се уште рано да се каже колку лица се мобилизираа на денешниот „Деветти чин“ на мобилизација на Жолтите елеци. Како и по […]

Детска болница во САД ги испраќа новороденчињата дома во божикни чорапи (Фото)

Детска болница во Сан Антонио, Тексас има интересна традиција- секоја година, ги испраќа новороденчињата дома во божикни чорапи. Оваа традиција датира веќе 50 години,а секое дете родено по 29-ти овој месец ќе добие интересна чорапа. Настрана од тоа што е симпатично во моментот, овие чорапи можат да се чуваат со […]

Брановите буквално го проголтаа најпознатиот музички бенд во Индонезија: По цунамито член на групата загина, другите се исчезнати (ВИДЕО)

Членовите на индонезискиот бенд „Seventeen“ заедно со публиката се меѓу исчезнатите луѓе по кои се трага откако во нив удри цунамито кое ја погоди Индонезија вчера доцна вечерта. Цунамито било предизвикано од ерупција на вулканот Анак Кракатау, а во моментот на несреќата бендот свирел во едно летно одморалиште на западот […]

ВИДЕО: Како царот слави роденден – јапонскиот владетел полни 85 години, 82.000 граѓани на улиците

Јапонскиот цар Акихито денеска полни 85. години, а на церемонијата присуствуваат повеќе од 82.000 граѓани. Ова е последен пат Акихито да прославува роденден во кралската палата во Токио, бидејќи во март следната година ќе абдицира. Акихито од балконот заедно со својата сопруга, најстариот син и наследник Нарухито и другите припадници […]

(Видео) „Плачев, бев исплашен. Мислев дека ќе умрам“ – 16-годишно момче го преживеа цунамито во Индонезија

Младо момче кое заедно со уште триесетина студенти било на обука во индонезискиот хотел „Патра Комфорт” го преживеало цунамито. По катастрофата тоа за тамошните медиуми раскажува дека брановите кои биле во висина од околу еден метар го повлекле назад кон морето. Момчето, Вазки Курниван, раскажува дека од надојдената вода тој прво […]