Свет

ОН: ветот се соочува со најголема хуманитарна криза по 1945 година

Шефот за хуманитарни прашања на ОН, Стивен О’Брајан, денеска изјави дека светот се соочува со најголемата хуманитарна криза по 1945 година бидејќи во само четири држави на 20 милиони луѓе им се заканува опасност да умрат од глад. „Без колективни и координирани глобални напори, многу луѓе едноставно ќе умрат од глад, […]

ЕУ: Нема војска на Косово без поддршката од сите заедници

Европската Унија го има истиот став со НАТО и САД за прашањето на војската на Косово и истакнува дека нема трансформација на Безбедносните сили на Косово во војска без поддршката од сите заедници на Косово, денеска соопштија од седиштето на ЕУ во Брисел, пренесе Танјуг. Портпаролката на Европската комисија, Маја […]

ВИДЕО: Хеликоптер удри во телевизиска антена, најмалку петмина загинаа

Петмина луѓе меѓу нив четири руски државјани, загинаа денеска кога хеликоптер со седум патници се срушил на автопатот во предградијето на Истанбул. Таксистот очевидец Фикрет Каратекин рекол дека хеликоптерот удрил во антена пред да се сруши на автопатот. „ Удри во антената, почна да паѓа и се сруши“, рекол очевидецот. […]

Божидар Димитров наместо на ТВ Дебата со Миленко, влезе во болница со сомнежи за инфаркт

Контроверзниот бугарски историчар и политичар, директор на бугарскиот Национален историски музеј, Божидар Димитров е примен во болница со сомнежи за инфаркт. Директорот на НМИ се почувствувал лошо во денот кога беше планирана телевизиска дебата меѓу него и македонскиот новинар Миленко Неделковски. Во последен момент Димитров одлучи да не учествува во […]

Туск: ЕУ подготвена да се спротивстави на надворешните сили што го дестабилизираат Балканот

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, на прес-конференцијата по завршувањето на Самитот во Брисел рече дека сите земји членки на Европската унија изразиле подготвеност да се спротистават на „надворешните сили“ што се обидуваат да ги дестабилизираат државите од Западен Балкан. „Сите земји на ЕУ изразија поддршка за европската перспектива на земјите […]

Помош за Алепо: Папата испрати 100.000 евра за разрушениот град

Папата Францис испрати 100.000 евра за сиромашните во војно разорениот сириски град Алепо, соопшти денеска потпаролот на Ватикан. Донацијата ја дала ватиканската администрација, а средствата ќе бидат упатени преку канцеларијата за хуманитарни работи на папата.  Алепо беше град со најмногу жители во Сирија пред војната пред околу шест години. Големи […]

Путин по средбата со Ердоган: Многу ми е драго што нашите војски соработуваат ефикасно и заеднички

Денеска се оддржа средба меѓу претседателот на Русија Владимир Путин и претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган на која разговараа за состојбата во Сирија, земја во која и двете држави водат воена акција. „Многу ми е драго да кажам, а малку кој ќе очекува, нашите војски да соработуваат ефикасно и […]

Лажен доктор лекувал пациенти повеќе од 11 години

Шиам Акари кој работел како доктор во повеќе сиднејски болници повеќе од 11 години, обвинет е дека украл идентитет на вистински доктор. Тој воопшто не завршил медицински факлутет. Тој ја напуштил Австралија и не е познато каде моментално се наоѓа. Акари го украл идентитетот од неговиот сонародник од Индија Саран […]

Земјотреси на цел Балкан, Македонија „заобиколена“

Доцна ноќта и рано изутринава се регистрирани поголем број на земјотреси речиси на цел Балкан односно во Италија, Турција, Грција, Малта, Албанија и Бугарија. Во Грција е регистриран земјотрес со најголема јачина од 3,2 степени по Рихтер, со епицентар во Атина, во Албанија со јачина од 2 степени со епицентар […]

Со секира дивеел на главна железничка во Диследорф – петмина повредени

Неколку часови се одвивала вистинка драма на главната железничка станица во Диселдорф, Германија, откако лице со секира дивеело при што повредил петмина луѓе, од кои тројца потешко. Напаѓачот најпрво започнал со нереди во возот, а истото продолжило и на главната железничка станица во Дизелдорф, а откако им нанел повреди на […]