Свет

По информацијата дека Дарко Лазиќ го напуштил овој свет, се огласи неговата кума и го објави следново

Јавноста е запрепастена од ужасните информации кои се појавија во медиумите. По тешката сообраќајна несреќа која ја доживеа пејачот Дарко Лазиќ во вторникот, се очекува негово закрепнување. Лазиќ повеќе не е животно загрозен, но и понатаму е во вештачка кома за да му закрепне организамот од тешките повреди. Ова случување […]

Милица Тодоровиќ открива досега непознати детали за сообраќајката на Дарко Лазиќ

Пејачот Дарко Лазиќ и Милица Тодоровиќ пред седум години имале тешка сообраќајна несреќа кога автомобилот им се превртел три пати и удрил во „банкина“. Пред седум години патувале на закажен настап, а поради врнежливото време и влажниот коловоз Дарко ја изгубил контролата на автомобилот. Кога закочил, автомобилот се превртел трипати […]

Колинда повторно во центарот на вниманието: Отпеа песна, па одржа говор (Видео)

Претседателката на Хрватска Колинда Грабар Китаровиќ деновиве повторно е во центарот на вниманието на медиумите од Балканот. На манифестација одржана во Хрватска, Колинда пред да одржи говор пред присутните граѓани, зеде микрофон и отпеа песна. Еве како звучеше нејзината изведба.

Истражувањата велат: Кај јужниот сосед секој трет Грк е сиромав, или на работ на сиромаштијата

Во услови на сиромаштија или социјална исклученост, живе едно од три лица во Грција и, во просек, 1 од 5 во ЕУ, покажуваат податоците од 2017 објавени од „Еуростат“. Според Еуростат, ваква кфалификација се оценува во следните проблематични ситуации: доколку имаат помали приходи од 60% од националниот среден приход, ако […]

Тачи: Промената на границите е разумно решение прифатливо и за Косово и за Србија

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека се надева оти пред идната пролет Косово ќе постигне договор со Србија, кој би вклучувал промена на границите и размена на територии. – Промената на граници не е идеја која сакам да ја презентирам, но по конфликтите и преговорите, заклучувам дека тоа е единствено […]

Урнебесно: Хрватска казни возило на српската Влада, еве кој се наоѓаше во возилото

Хрватската полиција запре возило на српската Влада и поради сообраќаен прекршок возачот го казни со 40 евра. Во возилото се наоѓал претседателот на Одборот за дијаспора и Срби во регионот Миодраг Линта. Возилото на српската Влада било запрено од хрватската полиција, а на возачот му било кажано дека биле следени […]

Проба да направи селфи среде вестите, а потоа падна од столот – реакцијата на водителката е урнебесна (Видео)

Водителот на Фокс Њуз Рајмонд Ајоро стана хит на интернет откако сакаше да направи селфи со својата колешка водителката Лаура Играхам. Водителскиот пар среде емисија извади пиво за да наздрави за номинацијата на Брета Каваноа за претседател на Врховниот суд во САД, а тој момент водителот сакаше да го фотографира. […]

Грчкиот министер за одбрана Каменос: Ние покажавме добра волја, но договорот во Скопје не поминува

Грција покажа „добра волја“ со Преспанскиот договор, истакнал Панос Каменос, грчкиот министер за одбрана на средбата со Вес Мичел, помошник државен секретар за евроазиски прашања во американскиот Стејт департмент. Грчкиот министер истакнал дека референдумот во соседната земја покажал оти мнозинството од граѓаните не го поддржуваат договорот, нешто, што според него, […]

Дачиќ: При распадот на Југославија ЕУ се однесуваше како филозофите од Тибет

Српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ на денешното отворање на конференцијта „Безбедоносни предизвици на Балканот“, што се одржува во Темишвар, говорејќи за распадот на СФР Југославија и за косовскиот проблем, изјави дека ЕУ се однесувала „како филозовите од Тибет, без да посочи ниту едно решение“. – Југославија […]

Првата дама на САД како копија на Мајкл Џексон

Првата дама на САД, Меланија Трамп, по последното официјално појавување е главна тема во светските медиуми. Сопругата на Доналд Трамп во Гиза се фотографираше во сако, бела кошула, црна вратоврска, кремави панталони и шешир во соодветна боја, односно како што ја нарекоа модерна верзија на Мајкл Џексон. Меланија Трамп е […]