Свет

Вистински хит низ целиот свет: Колинда ја бараат на Тајланд- зошто не би ја позајмиле на неколку дена?

Благодарејќи на жестокото навивање за хрватската репрезентација, претседателката на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ стана хит на социјалните мрежи. Така само неколку часа после објавата на Фејсбук дека претседателката возела автобус со репрезентацијата која е споделена повеќе од 16.000 пати, на страницата со тајландска адреса „English for Life“, која го промовира […]

Македонците од Австралија со барање од Иванов: Претседателе, покренете кривична постапка против членовите на владата

АВСТРАЛИСКО МАКЕДОНСКИ ТЕАТАР ОД СИДНЕЈ-AUSTRALIAN MACEDONIAN THEATRE OF SYDNEY Спогодба за уништување на македонската нација До:Ѓорѓе Иванов, Претседател на Република Македонија 20 јули 2018 Предмет: Спогодба за уништување на македонската нација Почитувани претседателе Иванов, Сведоци сме на уште една уцена од ОН, ЕУ, НАТО и Грција и свесни сме кои […]

Најскап пасош на светот има Австралија, погледнете колку чини!

Властите во Австралија ја зголемија цената за издавање на пасош, и сега изнесува тој изнесува 282 долари. Тоа е и најскапиот пасош на цел свет, доколку не се смета Сирија, затоа што за државјани кои живеат надвор од земјата одреди цена од 500 долари. На второ место на земји кои […]

Откријте колку луѓе на светот го имаат вашето презиме и дознајте каде тие живеат!

Си мислите дека имате чудно и единствено презиме? Сигурно барем еднаш сте се запрашале колку луѓе во светот го имаат истото презиме како вашето? Одговорот на тоа прашање може да го добиете на сајтот „World Names“. На сајтот можете да проверите не само колку луѓе има со вашето презиме, туку […]

Беа прогласениза за најубави близначки во светот, но како изгледаат осум години подоцна

После пропаднатиот прв обид, Жаки била нервозна околу прашањето за враќање на девојчињата во модната индустрија. Сепак, кога девојчињата наполниле седум години, работите се промениле. Жаки го поделила моментот кога сфатила дека тие се спремни за светлата на рефлекторот. -Оваа година беше различна. Тие беа различни. Имаа сопствена личност. Сакаа […]

Ново прашање во „Кој сака да биде милионер“: Кое е новото име на Македонија?

За договореното име на Македонија односно Република Северна Македонија се зборува насекаде во светот, а токму прашањето “Кое е новото име на Македонија?“ се најде и во квизот „Кој сака да биде милионер“. Девојка во Турција кој се натпреварува во квизот одговараше на ова прашање за 15 илјади лири, по […]

Јанша го враќа мандатот за состав на влада поради немање поддршка

Релативниот победник на парламентарните избори во Словенија, Јанез Јанша го информираше претседателот дека нема доволно поддршка за формирање влада. Тој вчера повика за формирање потенцијала коалиција на партии од десницата и центарот без три партии кои учествуваат во сегашната техничка влада на Миро Церар. Јанша бараше предност во формирањето на идната коалиција […]

(ВИДЕО) Погледот на Меланија Трамп по поздравот со Путин стана хит на социјалните мрежи

Средбата меѓу претседателите на најмоќните држави во светот САД и Русија, Доналд Трамп и Владимир Путин, предизвика големо внимание во светските медиуми и јавност. Но, она што особено предизвика внимание на оваа средба меѓу Трамп и Путин на самитот во Хелсинки, беше поздравот на првата дама на САД и Путин, […]

Јасновидец предвидува 8 големи случувања во втората половина на 2018 година

Крег Хамитон Паркер последните неколку години е вистински предвидувач на некои работи кои што во реалноста навистина се случија. По неговите исполнети предвидувања, светската јавност почна да му ја дава довербата, пишува британски „Телеграф“. Имено, господинот Паркер кога сите веруваа дека Хилари ќе биде претседател на САД, ја најави победата […]

Во виенското метро, бесплатен дезодоранс против жештините

За попријатно летно возење со виенското метро, градското сообраќајно претпријатие „Виенски линии” деновиве на патниците ќе им подели над 14.000 бесплатни стик дезодоранси. Подземната линија У-6 на некои делници вози и над земјата, па вагоните многу брзо се загреваат. Засега само половина од возовите од таа линија се климатизирани, па […]