Свет

Трамп го забрани абортусот!

Претседателот Доналд Трамп потпиша извршна наредба со која го забранува абортусот. Со оваа наредба тој забранува финансирање на меѓународни невладини организации кои вршат или промовираат абортуси. Тоа значи дека било американски федерално финансиран хуманитарна група или друга невладина организација не може да помогне со тоа, да препорача, да дава совети […]

Косовскиот премиер со обвинувања кон Србија

Премиерот на Косово, Иса Мустафа истакна дека Србија се обидува да направи дестабилизација на неговата земја, пред почетокот на преговори за влез во Европската Унија. „Случајот со возот неодамна е системска акција од страна на Србија за дестабилизирање на состојбите во Косово. Тие сакаат пред Европа да покажат дека постојат […]

ВИДЕО: Непријатни снимки – гувернерот на Минесота се онесвести за време на говор

Непријатни сцени се случија за време на изгласувањето на буџетот за 2017. година во Минесота, откако гувернерот Марк Дејтон колабираше за време на својот говор. Додека имаше 40 минутен говор, Дејтон најпрво се напи вода, но веднаш потоа се онесвест. Брзата реакција на луѓето околу него не дозволија да падне […]

Во парламентот во Белгија се служи бесплатно пиво и вино

Етичкиот комитет на белгискиот федерален парламент дал предлог до спикерот Зигфирд Браке да го стави на гласање бесплатниот алкохол кој веќе 27 години го добиваат парламентарците. Сепак, ваквиот предлог наиде на осуда кај речиси сите пратеници, кои без поголем проблем го одбија овој предлог, објаснувајќи дека не постои никаков проблем […]

Директорот на хотелот Риџопиано претчусвтувал дека ќе се случи нешто лошо

Директорот на хотелот Риџопиано, Брун ди Томасо имал претчусвто дека со лошите временски услови, може да дојде до катастрофа, поради што навремено ги известил службите. Во маилот испратен градоначанилкот Фариндоле и шефот на полицијата, има предупредување дека гостите се во паника и сакаат што е можно побрзо да заминат, поради […]

ВИДЕО: Македончето се мачи, но има смисол за хумор: Трамп ужива на песната „Едно име имаме“

Македончето си има свои маки и проблеми, па целиот начин за средување на тоа барем за момент го изнаоѓа преку шега, како што е и видеото од новиот претседател на САД, Доналд Трамп. На интернет се појави видео, во кое Трамп ужива во песната „Едно име имаме“. Јасно е дека […]

ВИДЕО: Просјак брутално претепан во Белград

Човекот е ударен со метална канта во главата, при што паднал на земјата и потоа брутално бил удиран и шутиран од страна на тројца напаѓачи. Тие потоа се разбегале, а патролната полција дошла десет минтуи покасно и земала изјава од претепаниот просјак и сведокот.

Поранешен министер живее како бездомник, го пронашле премрзнат и изнемоштен

Поранешниот министер за образование во српската влада, Слободан Вуксановиќ живее како бездомник, пренесува српски „Курир“. Извори велат дека тој се наоѓал во тешка ситуација и дека завршил на улица после разводот и губењето на професорската работа. Го пронашле замрзнат и гладен во паркот на клупа во Белград. “ Човекот беше […]

На Мадона и се заканува апсење поради заканите до Трамп

Американската пејачка Мадона изјави нејзините зборови на протестниот марш против претседателот на САД Доналд Трамп во Вашингтон биле разбрани неправилно и извадени од контекст од медиумите. Поради нејзиниот говор таа доби остри критики. Тајната служба која има задача да се грижи за безбедноста на претседателот на САД, ќе отвори истрага […]

НЕВЕРОЈАТНО: Чистејќи ја куќата пронајде лотариско ливче од милион долари

Џоемел Панис од американската држава Орегон за малку ќе се онесвестеше кога средувајќи го својот стан пронајде лотариско ливче со неверојатна добивка од милион долари. Тој го купил ливчето од лотаријата Мега Милионс на 15 јануари минатата година во мини маркет во Њупорт и го ставил во коверт и потоа […]