Свет

ФОТО: Бизарно, посетител во зоолошка градина каменувале крокодил до смрт

Група на посетител во зоолошка градина во Тунис каменувале крокодил до смрт Два големи камења го погодиле животнот во глава, набргу по настанот крокодилот починал поради внатрешно крварење.   Дивеењето на посетителите се случило во работно време и ова не е невообичајна појава во оваа северноафричка држава. „Ужасно е, немате […]

Истражната комисија на Обединетите Нации со извештај за битката за Алепо!

Истражната комисија на Обединетите нации објави извештај во кое се наведува дека сириските безбедносни сили минатата година напаѓале цивили во Алепо со отровен гас хлор. Извештајот е објавен само еден ден откако  Кина и Русија ставија вето во Советот за безбедност на ОН против предлог резолуцијата за воведување санкции кон Сирија, […]

Нилски коњ во зоолошка градина истепан и избоден до смрт

Нилскиот коњ Гутавито, од зоолошката градина во Ел Салвадор ја подели судбината со уште 5 илјади жители на оваа земја убиени минатата година, по тоа што непознати лица го избоделе и претепале со метална шипка. „Навикнавме секојдневно да гледаме мртви. Не убиваат како муви, но ова навистина ја прелеа чашата“, […]

ФОТО: Нова ерупција на вулканот Етна во источна Сицилија

Италијанскиот вулкан Етна на истокот на Сицилија повторно проработи синоќе и започна да исфрла лава високо во воздухот, а неговата ерупција може да потрае со денови дури и недели. Голема фонтана на лавина која изби високо во небото можеа да се видат и од градот Катанија и летувачкото место Таормина. […]

Вучиќ пресече: Нема да има вонредни парламентарни избори

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека нема да се одржат вонредните парламентарни избори во пресрет на претседателските, пренесуваат денеска од Радио телевзија Србија. Вучиќ истотака додаде дека не пости причина за оддржување на вонредните парламентарни избори.

ФОТО: Неочекувана завршница на 89-ти Оскари: „Месечина“ најдобар филм, Шазел најмлад освојувач оскар

Мјузиклот „Ла Ла Ленд“ освои шест Оскари на сега завршеното 89-то издание на доделување награди на Американската академија на филмска уметност и наука: за режија, главна женска улога, фотографија, музика, песна и сценографија. Но филмот „ Месечина“ е прогласен за најдобар филм. Ема Стоун најдобра главна улога, Кејси Афлек награден […]

Демократите подготвуваат импичмент на Трамп?

Американските демократи се завзеле да развиваат стратегија, чија крајна цел ќе биде импичмент на Доналд Трамп. Тоа за руските медиуми го соопштиле од националната комисија на републиканците во Конгресот – структура која се занимава со издигнување и популаризирање на кандидатите на партијата за изборите. Дискусиите за новиот претседател на САД […]

Претседателот на САД во Белата куќа организираше свечена вечера за гувернерите

Претседателот на САДд Доналд Трамп синоќа во Белата куќа организираше свечена вечера за 46 гувернери. Ова е првиот голем општествен настан на неговата администрација, откако стапи на својата функција. Претседателот Трамп им наздрави на гувернерите, кои на вечерата дојдоа со своите сопруги, а на првата дама и честита за елегантно […]

Словенија дозволи истополови бракови, но не и посвојување на деца од хомосексуалци

Словенија за прв пат го дозволи склучувањето на истополови бракови, согласно закон, кој им дава еднакви права со оние на хетеросексуалците, но без можност за посвојување на деца, но без можност за посвојување на деца. Првата свадба на еднополов пар се одржа уште во саботата – ден по усвојувањето на […]

Лидерот на талибанците: Садењето дрва се смета за добробит на овој свет, но и голема награда на другиот свет!

Авганистаците се повикуваат да садат повеќе дрва заради „користа во овој и на оној свет“. Ваков проглас упатија талибанците во Авганистан во име на својот лидер Хајбатулах Акунџада. Оваа порака е упатена во име на Акунџада, верски лидер, за кој се верува дека се крие од мај минатата година кога стана […]