Свет

ВИДЕО: Дупка на коловоз во САД „голтна“ два автомобили

Два автомобили паднале во неколку метри длабока дупка во градот Студио Сити, оддалечен на само неколку километри од Лос Анџелес. Една од жртвите изјавила дека додека се возела со автомобилот, земјата под неа почнала да се ниша, а потоа автомобилот пропаднал во дупка. Воздушните перничиња веднаш се активирале, а во […]

„Бомба за Торонто“ – Евакуиран авион на авиокомпанијата „Туркиш ерлејнс“ во Истанбул

Авион на турската авиокомпанија „Туркиш ерлејнс“ денес е евакуир пред полетувањето од Истанбул кон Торонто, затоа што во еден од тоалетите во самиот авион е пронајден сомнителна порака. Официјален претставник на прес-службата на „Туркиш ерлајнс“ изјави дека екипажот на авионот на ѕидот во тоалетон пронашле порака напишана со големи букви […]

Земјотрес со јачина од 6,3 степени ја погоди Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,3 степени го погоди северниот дел од Аргентина, во близина на границата со Чиле. Епицентарот бил северо-западно од градот Сан Антонио де љос Кобрес на длабочина од околу 200 километри. Ова е трет посилен земјотрес во овој регион, откако минатата година беа забележани земјотреси со јачина […]

ВИДЕО: Вучиќ со неверојатен спот тргна во претседателската трка

Кандидатот на претседателските избори во Србија, Александар Вучиќ тргна во изборна кампања со спот кој е инспириран од реклама за украинска политичка партија. Актуелниот претседател на Србија, Томислав Николиќ ќе биде противкандидат за претседател на Србија на Вучиќ. Веста за кандидатурата на Николиќ ја објавија руските медиуми, а според многу […]

Пресметка помеѓу полицијата и нарко картел, деветмина мртви

Во одвоен судир на нарко картелот и припадниците на мексиканските полициски сили во градот Рејнос на северот на Мексико убиени се девет луѓе. Во два вооружени судири во Рејнос во петокот се убиени пет осомничени луѓе и еден возач на такси, кога мексиканските безбедносни припадници одговориле на пријавата на наоружаните […]

Словенечката полиција доби дозвола за употреба на електро-шокер

Припадниците на специјалните единици на полицијата на Словенија во иднина во одредени околности при лишување од слобода и ставање на јавен ред и мир ќе може наместо со огнено оружје, да интервенираат со електро-шокер. Ова доаѓа откако беше изгласан новиот закон кој во петокот го прифати парламентот на Словенија. Целта […]

ЦИА ги прислушкувала и француските политичари

Според наводите на „Викелиск“ американската Централна разознавачка служба (ЦИА) ги  прислушкувала кандидатите за претседателските избори во Франција во 2012 година. „Викелиск“ на својата страница објави податоци од три доверливи налози за шпионажа на Централна разознавачка служба (ЦИА) со кои наводно се собирале информации за сите водечки партии во Франција за […]

Претседателот на Туркменистан ја положи заклетва и го започна својот трети мандат

Претседателот на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов, кој го освои третиот мандат со 98% од гласовите, денеска положи заклетва. На полагањето на заклетвата во раскошната палата во центарот на Ашхабад присуствуваа 2500 луѓе вклучувајќи голем број политичари, владини службеници, странски дипломати, како и осум ривали од изборите. „ Народот ми додели голема […]

САД ја повикува Кина да помогне во смирувањето на Северна Кореја

Шефот на американската дипломатија Рекс Тилерсон денеска ја повикал Кина да помогне со сите расположливи средства во смирувањето на Сeверна Кореја после новото тестирање на ракетите, јавува потпаролот на Стејт департментот Марк Тонер. Тилерсон на состанокот со својот кинески колега Вангон Јием на маргините на состанокот на Групата 20 индустриски […]

Уапсен потпретседателот на познатата компанија „Самсунг електроникс“

Потпретседателот на компанијата „Самсунг електроникс“ Ли Џае Јонг е уапсен во рамки на истрагата за корупција која беше издадена од јужнокорејската претседателка Парк Гвен Хје. Судот во Сеул наредил тој да биде уапсен, поради нови докази. Тој исто така даде и наредба да се издаде налог за апсење на претседателот […]