Свет

САД ја повикува Кина да помогне во смирувањето на Северна Кореја

Шефот на американската дипломатија Рекс Тилерсон денеска ја повикал Кина да помогне со сите расположливи средства во смирувањето на Сeверна Кореја после новото тестирање на ракетите, јавува потпаролот на Стејт департментот Марк Тонер. Тилерсон на состанокот со својот кинески колега Вангон Јием на маргините на состанокот на Групата 20 индустриски […]

Уапсен потпретседателот на познатата компанија „Самсунг електроникс“

Потпретседателот на компанијата „Самсунг електроникс“ Ли Џае Јонг е уапсен во рамки на истрагата за корупција која беше издадена од јужнокорејската претседателка Парк Гвен Хје. Судот во Сеул наредил тој да биде уапсен, поради нови докази. Тој исто така даде и наредба да се издаде налог за апсење на претседателот […]

Повлечени блокадите кои беа поставени од грчките земјоделци

Земјоделците од Грција утрово ја повлекоа механизацијата од патиштата, вклучувајќи го и пунктот кај Промахон на границата со Бугарија, но најави нови форми на протести. Оваа одлука од страна на земјоделците беше донесена одкако вчера не беше постигнат договор со грчката Влада. Тие бараа да им се намалат даноците, загарантирана […]

Самоубиствен напад во Пакистан: Над 72 лица го загубија животот

Самобиствен терористички напад кој беше извршен во преполна џамија во јужниот дел на Пакистан усмрти над 72 лица и повеќе од 150 се повредени, соопштува полицијата. Одговорноста за нападот ја презела Исламската држава. Напаѓачот влегов во храмот каде се одржувал религиозен ритуал и го активирал експлузивот. „Досега животот го загубија […]

Путин смета дека НАТО сака да ја вовлече Русија во војна

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека НАТО постојано се обидува неговата држава да ја вовлече во конфликти и војни, бидејќи северноатлантската алијанса често се меша за внатрешните прашања на државата. Овој став Путин го пренел за време на состанокот со високи претставници на безбедносната служба ФСБ, каде било разговарано и […]

Трамп со писмо ја честита независноста на Република Косово

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денес испрати писмо до претседателот на Косово, Хашим Тачи, во кое му ја честита независноста на земјата. „Во име на Соединетите Американски Држави ја имам честа да му го честитам на народот во Косово 17 февруари, Денот на независноста. Партнерството меѓу двете наши земји се […]

Пожар беснее во Нов Зеланд – евакуирани на 1000 луѓе!

Голем пожар во Нов Зеланд предизвика евакуација од над 1000 жители, уништен е имот по што прогласено е опасна состојба. Над стотина пожарникари потпомогнати со десетина авиони се борат со големиот пожар кој се заканува опасно на Крајстчерч, третиот по големи град во Нов Зеланд. Пожарот кој избил во областа […]

ВИДЕО: Северна Кореја лансираше ракета по повод роденденот на поранешниот лидер

Властите на Северна Кореја соопштија дека лансирањето на балистичката рекета на 12. февруари е изведено во чест на роденденот на поранешниот лидер Ким Јонг – Ил кој почина во 2011 година. Државната новинска агенција објави дека лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг – Ун наводно лансирал ракета со среден домет […]

Штрајкот е во Грција, но огромни последици трпи Македонија

Грчките земјоделци и натаму продолжуваат со штрајкот на границата со Македонија, блокирајќи го патот на граничниот премин „Евзони“, што претставува огромен проблем и за Македонија. Македонските транспортери и компании, поради блокадата се принудени да одат преку заобиколните патишта, што ќе значи и дополнителен трошок за нив. Дополниетлен е проблемот кој […]

Пензионираниот вицеадмирал Харворд нов советник за национална безбедност на претседателот Трамп?!

Поранешниот командант на специјалните сили на воената морнарица вицеадмиралот Роберт Харворд, е човекот за кого се зборува дека ќе ја превземе функцијата советник за национална безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп. Ова се неофицијални информации, а засега не се знае дали Роберт Харворд ја прифатил понудата. Тој во периодот од 2011 […]