Свет

Тереза Меј со обраќање до британската јавност

Премиерката на Велика Британија, Терезе Меј, денеска имаше свое обраќање, кое наиде на остри критики од опозицијата во Велика Британија. Таа во денешното обраќање до јавноста изјави дека Велика Британија не може да остане дел од единствениот европски пазар бидејќи тоа би значело дека воопшто не ја напуштила Европската Унија. Во […]

ВИДЕО+ФОТО: Гола активистка на Фемен протестираше против Доналд Трамп

Активистка на фенинистичката организација Фемен, гола до половина, денеска предизвика мешаница во Музејот на восочни фигури во Мадрид за време на поставувањето на статуата на новозибраниот американски претседател Доналд Трамп. Жената ја фатила восочната фигура за меѓуножјето и почнала да вика: „Да го зграпчиме патријархот за топките“.

Левицата во Германија побара укинување на НАТО

Најголемата германска опозициска партија „Линке“ (Левица) денес побара укинување на Северно-Атланската алијанса. Заменик претседателката на Левицата, Сара Вагенхајт, после изјавите на Трамп дека НАТО е застарена органинзација, смета дека на светот му треба нова безбедносна сила. „НАТО мора да биде укината и заменета со колективен безбедносен систем кој ќе ја […]

Хрватската претседателка: Во Хрватска се живее многу подобро отколку во поранешна Југославија

Претседателката на Хрватска,  Колинда Грабар Китаровиќ изјави дека во Хрватска денес многу подобро се живее отколку во поранешна Југославија и дека на сите југоносталгчари им препорачува на еден ден да се вратат во тие денови со цел да увидат кои слободи им биле укинати. Колина во интервјуто за австриски „Калне […]

Николиќ: Ако треба и јас и моите синови ќе одиме да војуваме на Косово

Српскиот претседател Томислав Николиќ изјавил дека е подготвен да се повлече од претседателската функција доколку Србија, во случај на убивања на Срби на Косово, „го премолчи тоа“, пренесуваат српските медиуми. Реакциите на европските претставници на неговите изјави дека Србија е подготвена да испрати војска на Косово, српскиот претседател ги окарактеризирал […]

Трамп најавува построг визен режим за некои европски земји

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, во интервју за британски „Times“ и германски „Билд“, изјави дека НАТО е заострена организација, а зборуваше и за ситуацијата во Европската унија, како и на односите со Русија. „НАТО има проблем. Таа алијанса е застарена, создадена е пред многу, многу години, и не се […]

8 лица поседуваат богатство, колку половина од населението во светот

Осум милијардери поседуваат богатство колку половина од населението во светот, пишува „The Telegraph“. Истражувањето спроведено од „Oxfam“ утврдило дека јазот меѓу богатите и сиромашните е многу поголемо од очекуваното и повикува на суштински промени во „деформираната“ економија која овозможува мала група да има поголемо богатство, отколку што може да потроши, […]

ФБИ ја уапси вдовицата на напаѓачот на геј клубот во Орландо

Вдовицата на мажот, кој минатата година го изврши смртоносниот напад во геј клуб во Орландо, е уапсена во американската држава Флорида. Таа е уапсена во врска со масовниот напад, пишува „Њујорк Тајмс“. Нур Салман била приведена од ФБИ од својот дом во Сан Франциско. Обвинителството во моментов подготвува во врска […]

Николај Патрушев: Западот сосила ги вовлекува Македонија, Црна Гора и БИХ во НАТО

Секретарот за безбедност на Русија, Николај Патрушев, изјави дека е поставен стабилен курс за понатамошна експанзија на НАТО, кој настојува во Алијансата сосила да се вовлечат Македонија, Црна Гора и Босна и Херцеговина. Тој во интервјуто за „Росискаја газете“ вели дека постојат континуирани напори да се разместат елементи на американскиот […]

ВИДЕО: Турски авион се урна во Киргистан, најмалку 32 жртви

Утрово во Киргистан се срушил турски товарен авион „Боинг 747“, а животот го загубили околу 32 лица, од кој што најмалку 6 се деца. Падот на авионот според полицијата е грешка на пилотот, кој при слетување ја промашил пистата поради густата магла и слетал во населено место. Жртвите повеќето се […]