Свет

Брутално убивство на студентка ги уплаши сите на нејзиниот универзитет

Во Мексико, студентка од универзитетот во Гуанахуато стана жртва на манијак, со кој се запознала на социјалната мрежа „Тиндер“. Мажот ја убил девојката, а потоа го распарчил нејзиното тело и го сокрил во пакети на балконот на својата куќа, пишува британскиот „Деили Меил“. Тој се обидел да се ослободи од […]

(ВИДЕО) Бомбашки напад пред судската зграда во Измир, има загинати

Денес во Измир се случи напад и експлозија пред судската зграда каде животот го загубија две лица, а најмалку 11 се повредени. Полицијата при својата интервенција застрела двајца од напаѓачите, додека по третиот се уште се трага. Според првичните информации, напаѓачите биле членови на Работничката партија на Курдистан. Турските медиуми […]

Вујко на годината: Твитер полуде поради овој 18-годишник

Грант Кеслер е 18-годишник кој го воодушеви Твитер, откако објави фотографија на која во крајно свечена облека заминал во болница, каде се очекувало пораѓање на неговата сестра, па тој го очекувал своето внуче. Младиот Грант оваа прилика ја гледал како нешто специјално, поради што така и се однесувал, сакал да […]

Водачот на бандата „Пинк Пантер“ пронајден мртов во Дубаи

34. годишниот Борко Илинчиќ, еден од лидерите на групата „Пинк Пантер“ која го изврши популарниот грабеж кој се случи во 2007. година, бил пронајден мртов во својата затворска ќелија, пишуваат белградските медиуми. Борко Илинчиќ е мозокот на операцијата која бандата во 2007 ја спроведе со две возила марка „ауди“. Еден […]

Турција ја обезбеди границата со Бугарија поради опасност од терорист

Турската полиција ги блокираше сите патишта кој водат кон бугарско-турската граница, во реонот на градот Лозенград, на 50. километри од Мало Турново. Преземени се силни мерки за безбедност поради информации дека џихадистот кој уби 39 луѓе и повреди над 60 на новогодишната ноќ во клуб „Рејна“ во Истанбул, би можел […]

Поранешниот премиер на Косово уапсен во Франција

Претседателот на „Алијансата за иднина на Косово“ и поранешниот хашки затвореник беше уапсен во Франција, по потерницата испратена од Србија, потврдуваат од неговото семејство за косовскиот весник „Зери“. Станува збор за Рамуш Харадинај, а медиумите од Косово јавуваат дека тој во моментот е во притвор, а за оваа случка потврдија […]

Најстариот човек во светот чека смрт од минатиот век

Дедото кој ги надживеа сите свои десет браќа и сестри, своите четири сопруги и сите негови деца, го прослави својот роденден со својот внук и неговата сопруга. Индониезецот, чие семејство тврди дека е најстариот човек, кој некогаш живеел на земјата, го прослави својот 146. роденден. Мбах Гото, кој е роден во […]

Излета воз во Њујорк, повредени над 100 луѓе

Над 103 лица се повредени во железничка несреќа во Њујорк, откако воз излитал од пругата на последната страница во Бруклин. Според информациите кои ги пренесуваат од противпожарната служба во Њујорк, повредените во несреќата се наоѓаат надвор од животна опасност. „Веруваме дека најлошата повреда со која се соочуваме е скршеница на […]

Секој невработен ќе добива 560 евра

Многумина тврдат дека Скандинавските земји се најубавите за живеење, не само поради условите, туку и за функционирањето и системот во самите држави. Неверојатен пример доаѓа од Финска, каде секој невработен човек ќе добива по 560 евра. Ова е дел од експерименталната програма на власта, која ќе се обиде да ја […]

Спајсер: Нема докази дека руски хакери влијаеле на изборите во САД

Претседателот Обама протера 35 руски дипломати и воведе санкции за две руски разузнавачки агенции за наводна вмешаност на Кремљ во хакирањето. Портпаролот на Доналд Трамп изјави дека не постои доказ дека руски хакери влијаеле на резултатот од претседателски избори во САД, истакнувајќи дека би било неодговорно да се донесуваат заклучоци […]