Свет

Лидерот на Ал Каеда го обвини својот ривал од ИД за манипулации

Водачот на познатата терористичка мрежа Ал Каеда, Ајман ал Завахири го обвини својот ривал Абу Бакр ал Багдади, кој е лидер на „Исламската држава“ дека дека манипулира за неговата џихадистичка активност на неговата организација, пренесува американскиот центар за набљудување на исламистичките сајтови „SITE“. Според снимката која центарот ја превел на […]

Ердоган продолжува да апси

Според пишувањата на „Ројтерс“, турскиот обвинител издал наредба за апсење на 380 бизнисмени под обвинение дека финансиски му дале поддршка на Фетхуллах Ѓулен, кој пак е обвинет за организирање на неуспешниот пуч минатата година. Покрај оваа наредба, медиумите во Турција известуваат и дека се издадени налози за претрес во домовите […]

Арнолд Шварценегер го замени Доналд Трамп

Познатото шоу „Помошник“ (The Apprentice) повторно на ТВ екраните, но овој пат водителската позиција наместо Трамп, му припаѓа на Арнолд Шварценегер. Во шоуто се вклучени познати личности кои се натпреваруваат за работа во компанијата. Првата епизода, под палка на Арнолд Шварценегер забележа гледаност од 4,9 милиони. Поранешниот градоначалник на Калифорнија […]

Мрачна прогноза: ЕУ ќе се распадне до крајот на годината

Професор по политичка економија во 2016 година предвиде дека Велика Британија ќе изгласа излез од ЕУ, ја предвиде победата на Доналд Трамп на изборите во САД и негативен исход на италијанскиот референдум. Британскиот професор Марк Блит, кој предвиде точен исход од трите најголеми светски политички настани, смета дека Европската унија […]

ФОТО: Хуманоста на дело – подели 41 печено прасе на социјално загрозени семејства

По повод новогодишните и божиќните празници, сопственик на извесна фарма „Лука“ во Република Српска подели 41. печено прасе на социјално загрозени семејства. „Бог ми подари да можам да помогнам и јас тоа од срце го направив“ – изјави Милан Зуровац, сопственикот на фармата. Истата акција како и годинава, беше спроведена […]

Брутално убивство на студентка ги уплаши сите на нејзиниот универзитет

Во Мексико, студентка од универзитетот во Гуанахуато стана жртва на манијак, со кој се запознала на социјалната мрежа „Тиндер“. Мажот ја убил девојката, а потоа го распарчил нејзиното тело и го сокрил во пакети на балконот на својата куќа, пишува британскиот „Деили Меил“. Тој се обидел да се ослободи од […]

(ВИДЕО) Бомбашки напад пред судската зграда во Измир, има загинати

Денес во Измир се случи напад и експлозија пред судската зграда каде животот го загубија две лица, а најмалку 11 се повредени. Полицијата при својата интервенција застрела двајца од напаѓачите, додека по третиот се уште се трага. Според првичните информации, напаѓачите биле членови на Работничката партија на Курдистан. Турските медиуми […]

Вујко на годината: Твитер полуде поради овој 18-годишник

Грант Кеслер е 18-годишник кој го воодушеви Твитер, откако објави фотографија на која во крајно свечена облека заминал во болница, каде се очекувало пораѓање на неговата сестра, па тој го очекувал своето внуче. Младиот Грант оваа прилика ја гледал како нешто специјално, поради што така и се однесувал, сакал да […]

Водачот на бандата „Пинк Пантер“ пронајден мртов во Дубаи

34. годишниот Борко Илинчиќ, еден од лидерите на групата „Пинк Пантер“ која го изврши популарниот грабеж кој се случи во 2007. година, бил пронајден мртов во својата затворска ќелија, пишуваат белградските медиуми. Борко Илинчиќ е мозокот на операцијата која бандата во 2007 ја спроведе со две возила марка „ауди“. Еден […]

Турција ја обезбеди границата со Бугарија поради опасност од терорист

Турската полиција ги блокираше сите патишта кој водат кон бугарско-турската граница, во реонот на градот Лозенград, на 50. километри од Мало Турново. Преземени се силни мерки за безбедност поради информации дека џихадистот кој уби 39 луѓе и повреди над 60 на новогодишната ноќ во клуб „Рејна“ во Истанбул, би можел […]