Свет

Париски аеродром евакуиран поради безбедносни причини

Парискиот аеродром „Шарл де Гол“ евакуиран поради сомнителен пакет, пишува „Дејли Меил“. Поради сомнителниот пакет, патниците кои биле на аеродромот се замолени да го напуштат терминалот, а на лице место пристигнале полициски екипи. Еден од патниците на Твитер објави дека зоните 15 и 9 биле потполно блокирани од страна на […]

Пронајдена уште една црна кутија од рускиот авион

Руските нуркачки тимови успеа да пронајдат уште една црна кутија од рускиот воен авион Тупољев 154, кој на 25 декември падна во водите на Црното море, соопшти руското Министерството за одбрана. Вчера беше пронајдена првата црна кутија со податоци од паднатиот авион која беше испратена на анализа во Москва, се […]

Силен земјотрес во североисточна Јапонија

Земјотрес со интензитет од 6,3 степени по Рихтер беше регистриран во јапонската префектура Ибараки. Тоа го информираше националната метеоролошка агенција, цитирана од ТАСС, Потресот е регистриран во североисточниот дел на земјата. Нема опасност од цунами.

Путин со телефонска честитка до Асад

Рускиот претседател Владимир Путин му честиташе на сирискиот претседател Башар Ал Асад за ослободувањето на градот Алепо за време на телефонскиот разговор, соопшти Кремљ, цитиран од „sputniknews.com“. Во соопштението на прес – службата се вели дека претседателот Путин истакнал дека сега главна цел се напорите за постигнување на мир. Тој […]

Што пазарува Ангела Меркел во пресрет на Божиќ?

Во пресрет на Божиќ, германската канцеларка Ангела Меркел е забележана во еден од најголемите супермаркети во Берлин, придружувана од тројца телохранители. Изборот на канцеларката беше прилично строг. Тоа не е традиционална божиќна гуска или крап. Наместо тоа, Меркел купи масло, компир, пиперки, бонбони, сирење и други производи. Вообичаено Меркел и […]

Ресторан бесплатно ги отвара вратите за Божиќ

Празниците доаѓаат, а со нив и чувството за осаменост кај многумина, традиционално се зголемува. Токму за ова се погрижиле сопствениците на ресторанот „Shish“ во Лондон, пишува „Метро“ цитиран од „Вести Лондон“. Тие се муслимани и нудат бесплатна храна на Божиќ. Мотото на локалот е дека никој не треба да биде […]

Хрватска од фондовите на ЕУ од почетокот на годината повлекла 8 милијарди евра

Хрватска како членка на ЕУ има на распологање речиси 10, 7 милијарди долари од фондовите на ЕУ кои би требало да се потрошат до 2023 година, а според податоците на Министерството за финансии во првите десет месеци од оваа година повлекла 8,286 милијарди евра. „Тоа веќе претставува најуспешната година во […]

Трамп со поддршка за Изреал

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, во пресрет на говорот на државниот секретар Џон Кери во врска со изреалско-палестинскиот конфликт, дека Изреал не смее да се третира со презир и непочитување. Имаа голем пријател во САД, но повеќе не. Почетокот на крајот беше ужасниот споразум со Иран! Изреал, биди силен, […]

Претседателот на Јапонија и Обама во посета на Перл Харбор

Јапонскиот премиер Шинзо Абе и американскиот претседател Барак Обама имаа симболичка историска посета на Перл Харбор во знак на сеќавање на жртвите од јапонскиот напад на воената база во Втората светска војна. Во воздушниот напад кој се случи на 7 декември 1941 година загинаа околу 2400 американски војници. Абе, кој […]

Колку е богат новиот претседател на САД?

[dropcap]Н[/dropcap]овиот претседател на Сад тврди дека тежи 10 милијарди долари, експертите тврдат дека тоа е многу помалку! Навистина сум богат. Можам тоа да ви го покажам во секунда рече новоизбраниот претседател на Сад Доналд Трамп на конвенцијата на која беше номиниран за претседателски кандидат од Републиканската Партија. И понатаму се […]