Свет

Германија бара работници, плата од 3.500 евра па нагоре: Ако знаете да работите нешто од ова пријавете се

Германците поради недостаток на занаетчии веќе сега во просек чекаат над десет недели за извршување на некои занаетчиски услуги, а ситуацијата во блиска иднина би можело да се влоши, соопшти здружението на германски занаетчии. „Нарачки има толку многу, што занаетчиите се присилени да одбиваат нови муштерии“, вели Фанк Ханс Петер […]

Претседателката на Хрватска ќе ја посети Албанија

На покана на албанскиот претседател Илир Мета, в четврток во Тирана ќе престојува неговата хрватска колешка, Колинда Грабар-Китаровиќ. Планирани се средби со домаќинот Мета, премиерот Еди Рама, со кои имаше средба и на маргините на Самитот на НАТО, како и спикерот на албанскиот Парламент, Грамоз Ручи. Предвидено е Грабар-Китаровиќ да […]

Целиот свет зборува за оваа фотографија- каде Колинда го чепка Маркон, додека неговата сопруга е до него?

Колинда Грабар Китаровиќ и Емануел Макрон беа главни протагонисти на трибините на Лужњики за време на финалето од Светското првенство меѓу Хрватска и Франција. По натпреварот се прегрнаа, но излезе и една фотографија од Грабар Китаровиќ на која се гледа дека некаде го фаќа својот колега. Не се гледа убаво, […]

Средба Трамп-Путин денеска во Хелсинки

Тоа е зграда од 19 век, со поглед на Балтичко Море, која некогаш била резиденција на руските императори во Финска. Како домаќин на состанокот, финскиот претседател Саули Нинисте ќе има билатерални средби со двајцата гости. Пред самитот, тој официјално ќе ги поздрави Путин и Трамп. Билатералните разговори меѓу Трамп и […]

Го прегрна Модриќ, а потоа заплака: Солзите на Колинда Грабар Китаровиќ

По поразот на Хрватската репрезентација на финалето од СП во Русија, фудбалерите на Хрватската репрезентација добија честитки од рускиот претседател Владимир Путин, премиерот на Франција Емануел Макрон и претседателката на Хрватска Колинда Грабар Китаровиќ. Особено тажен момент е честитката од Грабар Китаровиќ до Лука Модриќ, која во тој момент не […]

Трамп: Мислам дека ЕУ ни е непријател…

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја нарече Европската унија „непријател“ на САД. Во интервјуто за Си-Би-Ес, направено во Шкотска, Трамп рече дека смета оти САД имаат „многу непријатели“ меѓу кои и блокот европски држави, „кои се меѓу најблиските сојузници на САД“. – Мислам дека ЕУ е непријател, она што ни […]

Еве го нашиот Ноле: На Ален во Рим не му требаа 5 сета, тој го нокаутираше противникот за 99 секунди

Македонскиот ММА борец, Ален Амедовски кој на мечевите секогаш излегува со македонското знаме, продолжува со извонредната серија победи и сензационална кариера во профи рингот. Популарно наречен “Македонскиот Тигар”, 29 годишниот борец кој е родум од Центар Жупа, синоќа во Рим, Италија ја оствари шестата победа во професионалната кариера во овој жесток […]

Нуркачот кој ги спаси децата од пештерата го исплука Маск: Таа подморница може да си ја забие таму каде што боли!

Британскиот спелеолог Верн Ансворт кој беше вклучен во спасувањето на децата од тајландската пештера, му порача на Илон Маск „својата подморница да си ја забие таму каде што боли“ опишувајќи ја понудата од милијардерот во спасувачката мисија да помогне со посебно дизајнирана подморница. Ансворт рече дека подморницата била со должина […]

Тереза Меј: Трамп ме советуваше да ја тужам ЕУ

ританската премиерка Тереза Меј денеска изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп ја советувал да ја тужи Европската унија во рамките на стратегијата за Брегзит. – Тој ми рече дека треба да ја тужам ЕУ, а не да преговарам, изјави Меј за Би-Би-Си. Трамп во петокот на заедничката прес-конференција со Меј […]

Франција и Малта преземаат четвртина од мигрантите

Малта и Франција се согласија да преземат 100 од 450 мигранти спасени од еден рибарски брод во Медитеранот, изјави италијанскиот премиер Џузепе Конти. Тој рече дека двете земји на тој начин одговориле на неговото барање упатено до сите членки на ЕУ да го „поделат товарот на мигрантите“. – Тоа е […]