Регион

Коѕијас препорача тајно гласање за преспанскиот договор

Поранешниот шеф на грчката дипломатија, Никос Коѕијас препорачува гласањето во грчкиот парламент за преспанскиот договор да се врши тајно и секој од пратениците да гласа според својата совест. Тој е убеден дека со поддршката на некои помали партии ќе се обезбеди мнозинство гласови во парламентот. Околу ризиците за неуспех на […]

Милица Тодоровиќ открива досега непознати детали за сообраќајката на Дарко Лазиќ

Пејачот Дарко Лазиќ и Милица Тодоровиќ пред седум години имале тешка сообраќајна несреќа кога автомобилот им се превртел три пати и удрил во „банкина“. Пред седум години патувале на закажен настап, а поради врнежливото време и влажниот коловоз Дарко ја изгубил контролата на автомобилот. Кога закочил, автомобилот се превртел трипати […]

Колинда повторно во центарот на вниманието: Отпеа песна, па одржа говор (Видео)

Претседателката на Хрватска Колинда Грабар Китаровиќ деновиве повторно е во центарот на вниманието на медиумите од Балканот. На манифестација одржана во Хрватска, Колинда пред да одржи говор пред присутните граѓани, зеде микрофон и отпеа песна. Еве како звучеше нејзината изведба.

Истражувањата велат: Кај јужниот сосед секој трет Грк е сиромав, или на работ на сиромаштијата

Во услови на сиромаштија или социјална исклученост, живе едно од три лица во Грција и, во просек, 1 од 5 во ЕУ, покажуваат податоците од 2017 објавени од „Еуростат“. Според Еуростат, ваква кфалификација се оценува во следните проблематични ситуации: доколку имаат помали приходи од 60% од националниот среден приход, ако […]

Грчкиот министер за одбрана Каменос: Ние покажавме добра волја, но договорот во Скопје не поминува

Грција покажа „добра волја“ со Преспанскиот договор, истакнал Панос Каменос, грчкиот министер за одбрана на средбата со Вес Мичел, помошник државен секретар за евроазиски прашања во американскиот Стејт департмент. Грчкиот министер истакнал дека референдумот во соседната земја покажал оти мнозинството од граѓаните не го поддржуваат договорот, нешто, што според него, […]

Балканските БЕКАМОВИ: Носат пеколно скапи парчиња облека, живеат на висока нога И ИМ ЗАВИДУВА ЦЕЛИОТ ИНСТАГРАМ

Она можеби не е модна дизајнерка и тој не е бивш фудбалер, но кога се во прашање парите и изгледот тие се како штотуку излезени од модно списание. Лазаревиќ се најследениот балкански пар на Инстагра, носат луксузни парчиња облека, често патуваат по егзотични дестинации и нема шанси досега да не […]

Ивица Дачиќ: Србија ќе дозволи влез на Косово во ОН “Кога врбата ќе роди грозје“

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска изјави дека Србија ќе го признае Косово и ќе се согласи на неговиот прием во Обединетите нации „кога врбата ќе роди грозје“. На прием во Грчката амбасада во Белград, Дачиќ изјави дека Србија секојдневно добива разни пораки од Косово, кои се „надвор […]

Вучиќ пред Бање го чекал снајјперист

Терористи биле подготвени да пукаат во претседателот на Србија, Александар Вучиќ доколку продолжел со патот кон Бање, пренесува Србија денес. Неговата посета не била реализирана поради барикадите кои долж патот биле поставени од поранешни припадници на ОВК предводени од претседателот на општината Беким Јашариј. Кфор и КПС му порачале на […]

(ФОТО) Македонците денес најдобро да го избегнуваат Солун – во тек се големи протести и судири со полицијата

Со грчки знамиња, со пароли дека Македонија е грчка, без партиски обележја и без бина и говорници, во Солун кусо пред 19 часот по локално време започна протестот против Договорот од Преспа организиран од грчките „Панмакедонски здруженија“ и „Комитетот за борба за Македонија“. Како што јави дописничката на МИА од […]

Ќерката на Зоран Џинџиќ тргна по стапките на својот татко (ФОТО)

Нема човек што не се сеќава на српскиот премиер Зоран Џинџиќ кој беше брутално убиен на 12 март 2003. Очигледно во семејството на премиерот по неговото убиство наместо да ја замразат политиката тие ја засакале уште повеќе. Доказ за тоа е неговата ќерка која тргна по неговите стапки и денес […]