Остаток

ЕК предлага отпечатоците со прст да станат задолжителни во личните карти

Европската комисија денеска предложи личните карти на граѓаните на ЕУ да содржат задолжително дигитални отпечатоци од прст како дел од борбата против фалсикуваните документи, користени од криминалци и екстермисти. Предлогот најверојатно ќе предизвика бурни реакции во држави како Германија, каде заштитата на личните податоци е особено важна поради историски причини. […]

КАДЕ ОТИДЕ СВЕТОТ: Робот на Бостон Динамикс сам си отвора врата (ВИДЕО)

Компанијата Бостон Динамикс објави видео на кое што роботот Спот Мини сам си отвора врата. На видеото се гледа како роботот со четири нозе, кој наликува на куче, со „рака“ успева без проблем да отвори врата. Овој робот потоа ја држи вратата за да може другите да преминат во другата […]

Koja e Ахед Тамими? Девојката која удри израелски војник стана симбол на палестинскиот отпор! (ВИДЕО)

Во Израел започна судењето на тинејџерката Ахед Тамими (17) која поради своите постапки стана симбол на палестинскиот отпор. Тамими е уапсена во декември по снимка во која се гледа како удира израелски војници во своето село Наби Салех, на западниот брег. Таа е обвинета за вкупно 12 прекршоци, вклучувајќи и […]

Москва имала само 6 минути сончева светлина во декември

Последниот месец од 2017. година бил еден од најмрачните месеци во историјата на Москва. Градот имал само помеѓу 6 и 7 минути сончева светлина, соопштија руските метеоролози. – Според опсерваторијата на Московскиот државен универзитет, Москва имала само 6 или 7 минути директна сончева светлина во декември, рекол директорот на Руската […]

Таткото на Ејми Вајнхаус: Нејзиниот дух редовно ме посетува и ме гледа со нејзиното прекрасно лице

Поминаа шест години од смртта на британската пејачка Ејми Вајнхаус, но според изјавите на нејзиното семејство, таа се уште е присутна. Таткото на Ејми, Мич Вајнхаус тврди дека духот на неговата ќерка често го посетува. Како што раскажува тој, духот на Ејми често седи на ивицата на неговиот кревет во […]

ЧЕСТИТАЈТЕ НОВА ГОДИНА НА СИТЕ ЕВРОПСКИ ЈАЗИЦИ (ФОТО)

Нова Година на многумина им е омилен “празник”, бидејќи луѓето ги асоцира на семејни собири, дружење и мир. Сепак многумина од нас имаат пријатели низ Европа па доколку сепак сакате да им честитате нова година на нивниот мајчин јазик можете тоа да го направите со помош на оваа карта (мапа) […]

Шефот на германската дипломатија не може да ги замисли Турција и Украина како дел од ЕУ

Министерот за надворешни работи на Германија Зигмар Габриел изјави дека Украина и Турција скоро да станат членки на Европската Унија. Според Габриел можат да се најдат други патишта за соработка со овие две земји слични на договорите што ќе следат по Brexit. „Доколку можеме да постигнеме разумен договор кој ќе […]

Данските тајни служби уапсија сириец кој планирал да изврши терористички напад

Полицијата во Данска уапси 30-годишен Сириец по обвинение дека планирал да изврши “терористички напад” во Копенхаген во ноември 2016 година Човекот е бегалец кој дури побарал азил во Шведска. Според данскиот весник Екстра Бледет, човекот имал симпатии кон ИСИС. Сомневањата против него се дека планирал “терористички напад” некаде низ данската престолнина […]

САД со 200 милиони евра за бази во Источна Европа

Над 200 милиони за обнова на старите и создавање на нови воени објекти пред се во Источна Европа. Ова е цифрата која САД ќе ја одделат за тие намени. Ова се прави во рамките на “инциијативата за воздржување на руската агресија“. „Air Force Times“ пишува дека парите ќе бидат одвоени […]

Новата австриска влада положи заклетва

Новата австриска Влада, составена од Народна партија и Слободарската партија, а предводена од канцеларот Себастијан Курц положи заклетва пред австрискиот претседател Александар ван дер Белен.  Во новата австриска Влада, Народната партија е застапена со Курц како канцелар, со министерот за финансии Хиртвиг Легер, за економија Маргарет Шрамбек, за образование Хајнс Фасман, […]