Остаток

Некогаш и принцот знае да загуби: Сопругата Мега не веруваше дека ќе победи

Британскиот принц Хари и неговата сопруга, војвотката од Сасекс Меган Маркл денеска во Оукланд, Нов Зеланд, се натпреваруваа во фрлање гумени чизми и таа победи. -Немаше некое големо соперништво. Ми се чинеше оти таа не верува дека ќе победи, но победи, рече едно од децата кои навиваа додека траеше играта. […]

Мурињо му одржа лекција на целиот свет: Хероите се на Тајланд, а не на мундијалот во Русија

Менаџерот на англискиот великан Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо му одржа лекција на целиот свет откако јавно објави дека вистинските херои се наоѓаат на Тајланд, мислејќи на децата кои преживеаја 15 дена заробени во една пештера, а не фудбалерите на Мундијалот кои се борат за светската титула. Претседателот на ФИФА, Џани […]

Нашите во Германија почнаа да работат една работа од која се заработува 150 евра на ден

Работа која е платена 9.000 денари дневно, а никој не ја работи. Можеби вие ќе ја сакате? Оние кои не се задоволни со дневниците на Балканот можат да одат во Германија и да заработат и до 10 пати повеќе. Таму, дневницата за берење аспарагус е 150 евра (околу 9.000 денари), […]

ЕК предлага отпечатоците со прст да станат задолжителни во личните карти

Европската комисија денеска предложи личните карти на граѓаните на ЕУ да содржат задолжително дигитални отпечатоци од прст како дел од борбата против фалсикуваните документи, користени од криминалци и екстермисти. Предлогот најверојатно ќе предизвика бурни реакции во држави како Германија, каде заштитата на личните податоци е особено важна поради историски причини. […]

КАДЕ ОТИДЕ СВЕТОТ: Робот на Бостон Динамикс сам си отвора врата (ВИДЕО)

Компанијата Бостон Динамикс објави видео на кое што роботот Спот Мини сам си отвора врата. На видеото се гледа како роботот со четири нозе, кој наликува на куче, со „рака“ успева без проблем да отвори врата. Овој робот потоа ја држи вратата за да може другите да преминат во другата […]

Koja e Ахед Тамими? Девојката која удри израелски војник стана симбол на палестинскиот отпор! (ВИДЕО)

Во Израел започна судењето на тинејџерката Ахед Тамими (17) која поради своите постапки стана симбол на палестинскиот отпор. Тамими е уапсена во декември по снимка во која се гледа како удира израелски војници во своето село Наби Салех, на западниот брег. Таа е обвинета за вкупно 12 прекршоци, вклучувајќи и […]

Москва имала само 6 минути сончева светлина во декември

Последниот месец од 2017. година бил еден од најмрачните месеци во историјата на Москва. Градот имал само помеѓу 6 и 7 минути сончева светлина, соопштија руските метеоролози. – Според опсерваторијата на Московскиот државен универзитет, Москва имала само 6 или 7 минути директна сончева светлина во декември, рекол директорот на Руската […]

Таткото на Ејми Вајнхаус: Нејзиниот дух редовно ме посетува и ме гледа со нејзиното прекрасно лице

Поминаа шест години од смртта на британската пејачка Ејми Вајнхаус, но според изјавите на нејзиното семејство, таа се уште е присутна. Таткото на Ејми, Мич Вајнхаус тврди дека духот на неговата ќерка често го посетува. Како што раскажува тој, духот на Ејми често седи на ивицата на неговиот кревет во […]

ЧЕСТИТАЈТЕ НОВА ГОДИНА НА СИТЕ ЕВРОПСКИ ЈАЗИЦИ (ФОТО)

Нова Година на многумина им е омилен “празник”, бидејќи луѓето ги асоцира на семејни собири, дружење и мир. Сепак многумина од нас имаат пријатели низ Европа па доколку сепак сакате да им честитате нова година на нивниот мајчин јазик можете тоа да го направите со помош на оваа карта (мапа) […]

Шефот на германската дипломатија не може да ги замисли Турција и Украина како дел од ЕУ

Министерот за надворешни работи на Германија Зигмар Габриел изјави дека Украина и Турција скоро да станат членки на Европската Унија. Според Габриел можат да се најдат други патишта за соработка со овие две земји слични на договорите што ќе следат по Brexit. „Доколку можеме да постигнеме разумен договор кој ќе […]