Некатегоризирани

Митко Гаштаровски од САФ: „Раце Горе“ нема да ја изведуваме бидејќи нема причини за славање

Вокалистот на хип хоп бендот САФ, Митко Гаштаровски Пикисипи, нагласува дека е против промена на името и против влез во НАТО под услов. Сепак, Гаштаровски додава дека ќе настапи на големиот настан кој го организира Владата, затоа што, како што вели, сака да се сочува ова парче земја кое се […]

Ви текнува ли на малото девојче Илма Карахмет од „Х-фактор“: Порасна, се омажи (ФОТО)

Дури и оние кои не ја следеа првата сезона на музичкото шоу „Х фактор“, се сеќаваат на Илма Карахмет која благодарение на нејзиниот вокал стана интернет сензација. Веднаш по напуштање на шоуо, се случи скандал откако на Фејсбук се појави статус во кој Илма распали по Емина Јаховиќ. Меѓутоа, Илма демантираше велејќи дека […]

Тамара Тодевска од на море „распали“ по социјалните мрежи (ФОТО)

Социјалните мрежи се повеќе земаат поголем замав кај луѓето, па се претвараат во виртуелни сушества. Покрај Фејсбукот, најактуелна социјална мрежа е Инстаграм која нуди најразлични опиции, од постирање на секојдневни фотографии, постирање на “кратки приказни“ кои се достапни 24часа, разновидни додатни апликации кои на корисниците им стануваат интересни и занимливи. […]

Нашите баби биле паметни, ставале сол на прагот од вратата, а имало и зошто

Со векови солта се користи за чистење на домовите. Нема токсични својства и поради тоа луѓето ја користат за чистење и дезинфекција на предметите во своите домови. Солта е навистина корисна и исклучително евтина. Добивме многу интересно парашање од наша читателка: „Баба ми честопати го посипува душекот од креветот со […]

МЕТЕО: Ќе видиме ли лето во август?

Речиси сите прогностички модели укажуваат на тоа дека ова лето нема да видиме некој премногу изразен и долг топлотен бран, кој би условил температури до, па и над, 40 степени, прогнозира Славчо Поповски. Доколку се случи тоа, иако шансите за тоа барем засега се многу мали, тоа би траело сосема […]

Неочекувани проблеми утре ќе имаат овие хороскопи

ДЕВИЦА Веќе сте заморени од празни ветувања и преголеми очекувања. Работите кои ги имате започнато повеќе одат наназад отколку напред. Меѓутоа, се уште не сте добиле негативни одговори и затоа морате да продолжите со работата и да се надевате. Партнерот во изминатиот период покажуваше иницијатива за средување на некои работи, […]

ЌЕ ВЕ ЧИНИ 20 ДЕНАРИ: Со ова нема да видите мравка повеќе во домот

Ако имате мравки дома, кои се честа појава на пролет и лето, се што ви треба е една евтина намирница од кујната. Најпознатото природно средство за истерување на мравките е белиот оцет. Користете го со помош на распрскувач, така што ќе измешате еднаква количина оцет и вода во шишето со […]

Од надвор изгледа како 300 години стара куќа – но внатрешноста ќе ве остави без зборови

Од надвор изгледа како 300 години стара куќа, но внатрешноста ќе ве остави без текст (Видео) Оваа куќа во англискиот град Корнвал е изградена далечната 1688 година. Новите сопственици го задржале традиционалниот надворешен изглед, но внатрешноста е целосна спротивност. Оваа куќа е доказ дека за книгата не треба да судите […]

Никогаш не ја заборавил: Се оженил со друга, па на поранешната и испратил порака која ќе ви го скрши срцето!

„Таа ноќ кога клекнав на колена и ја побарав за жена, ти падна на истата и плачеше…“ На Фејсбук неодамна се појави порака која ќе ви го скрши срцето на еден млад дечко која многумина расплакала. Тој со пораката која ја испратил на својата прва љубов со која сепак не […]

Дневен хороскоп за петок 13: Еден знак треба да биде внимателен со финансиите

Овен Обидете се да не влегувате во судири со околината и да пронајдете внатрешен мир. Тоа не ви е баш јака страна, но бидејќи сте паметни и знаете што сакате ќе успеете да ја пребродите слабоста. Во љубовта состојбата е мирна и задоволителна. Бик Не постои опасност денес некој да […]