Некатегоризирани

Започна најавеното невреме во Македонија – еве каде беснее во моментов!

Силни врнежи и грмежи, на места и град беа најавени за денеска од УХМР. Пороен дожд, грмежи и засилен ветер попладнево ќе има и во Скопската котлина, а можно е и појава на краткотрајно невреме. Утре ќе преовладува променливо облачно време со локален краткотраен дожд и ретки грмежи, особено во […]

Силно невреме го зафати дебарскиот регион – град причинил голема штета

Силно невреме проследено со ветер, обилен дожд, град и електрични празнења го зафати дебарско-реканскиот крај и подрачјето на Жупа. Градот причини штети на земјоделските производи. Тоа е дополнителна штета од последиците на претходните временски неприлики. Улиците се преполнија со вода, а во одделни места вода навлезе и во подрумските простории. […]

Повлечен тендерот за набавка на тестови и реагенси

Поради пoстоење одредени неправилности во документацијата на што укажа првичната евалуација, одлучивме тендерската постапка за набавка на тестови и реагенси за биохемиски, имунолошки, хематолошки и гасни анализи да ја прекинеме. Ова денеска на прес-конференција го истакна министерот за здравство Венко Филипче кој рече дека на тендерот се јавила само една […]

САМО ЧУДО ГО СПАСИЛО: Детали за вчерашната сообраќајката на железничкиот премин со кобни последици

И додека граѓаните и очевидци кои се најдоа на местото на страшната несреќа во која животот го загубија три лица од скопско Арачиново обвинуваа за немање соодветно поставена сигнализација, МВР во денешниот билтен јавува дека железничкиот премин бил обележан со поставени сообраќајни знаци. Според надлежните несреќата во која загинаа Н.Б.(52) […]

Беше најубава жена во Југославија – животот и стана пекол кога се омажи

Убавината е некогаш благослов некогаш проклетство. Некогашната Мис на Југославија, преубавата Сузана Жуниќ која ја доби титулата во 1988. беше симбол за убавина. Нејзиниот живот не се одвиваше како што сакаше. Почна романса со хрватскиот фудбалер Игор Штимац кој беше со неа во брак 19 години, а потоа се откри […]

ИЗГЛЕДА БЕСПРЕКОРНО: Лила во мрежест фустан ги поздрави фановите

Македонската водителка Лила Филиповска, секогаш изгледа беспрекорно, а тоа е така дури и на плажа. Во мрежест фустан и црни бикини, таа објави фотографија со која ги поздрави своите фанови. „Понекогаш е подобро да погледнеш подалеку за да видиш што се случува тука пред тебе. Убав ден драги пријатели“, напиша […]

Вонредна временска прогноза: Циклонот Флоријан над Македонија

Уште утринава на северозапад и тоа особено на планините локално беше забележано нестабилно време, проследено со дожд и грмежи, објави метеорологот Славчо Попоски. Во моментов северозападно од нас е развиен интензивен олуен систем кој предизвикува поројни дождови, силен ветер, силни грмежи и локална појава на град. Од доцните претпладневни часови […]

Циклонот Флоријан утринава направи лом во Приједор – се движи кон Македонија

Под влијание на МОЌНИОТ ФЛОРИЈАН кој веќе го зафати регионот во текот на денешниот ден доаѓа и во нашата држава па времето ќе биде променливо облачно и нестабилно а во претпладневните часови услови за локален дожд и грмежи има особено на северозапад и север додека од доцните пртетпладневни и пладневни […]

Беше 4 години со неа: Поранешната девојка на Саша Ковачевиќ во врска со познат пејач (фото)

Саша Ковачевиќ е заљубен и во среќна врска со Зорана Тасовец, а очигледно својата среќа повторно со пејач ја пронашла и неговата поранешна девојка. Ковачевиќ беше во 4 годишна врска со Јована Јоциќ, која, судејќи по фотографиите објавени на социјалните мрежи, пронашла нова љубов. Станува збор за пејачот од групата […]

Жена „шофер“ се обидува да паркира цели 6 минути, за да на крај заврши вака… (ВИДЕО)

Интересно видео се појави на социјалната мрежа ФБ на групата Ѕид на сообраќајниот срам. Имено, според луѓето кои што го снимиле видеото од зграда, жена во Ново Лисиче се обидува да паркира повеќе од шест минути, а откако не успеа во својата намера, се откажа и си замина.   Видеото […]