Некатегоризирани

Димитров- Пацоли: Интензивирање на политичката и економската соработка меѓу Македонија и Косово

Македонија и Косово ќе ја зголемуваат економската соработка, со вложување во заеднички компании за транспорт и градба, како и во нова безцаринска зона на границата меѓу двете земји, најавија шефовите на дипломатиите на двете земји Димитров и Пацоли на средбата во Скопје. Ќе направиме сѐ што можеме да ја отстраниме […]

Казна од 3000 евра ако некој земе песок или школка од плажа во Италија

Италија донесе закон со кој во иднина доколку некој биде фатен како зема песок или школка од плажите во Италија. Висината на казните се разликува од регион до регион, соопшти националната туристичка заедница, а паричните казни се од 500 до 3000 евра. Владата на Сардинија отиде уште подалеку, па забрани […]

ФОТО: Во Свети Николе се одржа првиот„олдтајмер“ собир

Во текот на вчерашниот ден на плоштадот во Свети Николе  се одржа изложба на историски возила – „олдтајмер собир“. Посетителите можеа да видат изложено над 50 возила, како од цела Македонија, така и од соседна Србија и Бугарија. Настанот беше збогатен со дневен концерт на бендот Троја од Радовиш, а […]

Дијамант продаден за 53 милиони долари!

Дијамант од 1.109 карати, кој тежи речиси 220 грама, канадската компанија „Лукара“ го продаде на луксузната британска златарница „Граф дајмондс“. Дијамантот наречен „Леседи ла рона“, што значи „Наше светло“ е ископан од рудник во Боцвана во 2015 година. Тоа е најголем дијамант од 1905 година. Тогаш во Јужна Африка беше […]

Им должи 17 плати, а газдата си купува автомобили, хеликоптер, недвижнини…

Од хрватска ни стигнува една малку несекојдневна ситуација во која газдата на РНК Сплит иако нема пари за своите вработени, живее живот на висока нога. Сопственикот на клубот, Славен Жужул има долг кон 250 побарувачи од кои над 100 се фудбалери и тренери.  На некои од фудбалерите се должи и […]

Шахистите на „Алкалоид“ во ист состав по одбрана на Европската титула

Актуелниот македонски, но и европски клубски првак, шаховскиот тим на „Алкалоид“ оваа година повторно патува на најсилното клупско шаховско натпреварување  со амбиции за висок пласман. Годинава турнирот  ќе се одржи од 08 до 14 Октомври во Анталија, Турција. По историскиот резултат со освојувањето на Шампионската титула минатата година, ШК „Алкалоид“ […]

Полицаец од Кавадарци откако ќерка му не положила, ја претепал комисијата за полагање

Во текот на вчерашниот ден во Кавадарци се одвивала вистинска драма откако полицаец, незадоволен од тоа што ќерка му не положила испит за возачка дозвола, ја претепал комисијата. Имено осомничениот бил пријавен во 13. ч часот во Полициска станица Кавадарци , од С.Н.(41) од Кавадарци вработена како Претседател на испитен […]

Пронајдени 344 жртви од земјотресот во Мексико

Началникот на Службата за граѓанска заштита Луис Фелипе Пуенте на неговиот Твитер налог, објави дека досега се пронајдени 344 жртви од земјотресот што се случи на 19 септември во Мексико. Спасувачките екипи се уште пребаруваат во урнатините. Претседателот на Мексико Енрике Пења Нието во средата наведе дека, по проценките, штетите […]

Кои хороскопски знаци се најсексипилни, најпривлечни и неодоливи?

Тие се храбри, доверливи и многу заводливи а мистеријата со која се опкружени никого не остава рамнодушен. Секоја личност во себе има одредена доза на сексипил а хороскопот спојува три хороскопски знаци кои се најпривлечни, дали сте и вие меѓу нив? Скорпија Скорпијата е најсексипилниот знак во Зодијакот. Ако некогаш […]

СОВЕТИ НА БАБА ВАНЃА ЗА ЖИВОТОТ: ЗА СЕКОЈА БОЛКА ИМА БИЛКА

Вангелија Пандева Гушчерова или како што уште ја нарекуваа сите додека беше жива – баба Ванѓа е родена во 1911 година во Струмица. На 12-годинит, таа го губи видот како последица на ненадејна бура. Од тој момент почнуваат да и се припишуваат пророчки способности. Со текот на годините многу луѓе […]