Некатегоризирани

ФОТО: Македонските специјални сили со нов изглед – модерно и европски

Единицата за специјални задачи добија нови униформи и делови што припаѓаат покрај униформата за извршување на посебни и специјални задачи. Набавени се 200 комплети униформи за специјална полиција за урбана средина и 200 комплети униформи за специјална полиција за рурална средина. „Секојдневните наши ангажмани како актуелно раководство на министерството за […]

Преку ден позната водителка, навечер макро: На млад фудбалер за роденден му донела поклон кој ќе го памети цел живот

Позната водителка која живее во Србија и која долго време уредува една емисија на телевизија со национална фрекфенција, има група на постари „другарки“ кои ги „рента“. Како што се дознава, токму таа водителка завршила на журка на млад познат фудбалер, а поклонот кој му го донесе, младиот спортис ќе го […]

„Одамна“ немаше: Од денес нови протести пред Собрание под мотото – Борбата за Македонија започнува

По повод на промена на уставното име, денес пред Собранието во знак на револт откако со двотретинско мнозинство во петокот беше изгласана иницијативата за измени во Уставот ќе започне протес. Истиот е најавен на социјалните мрежи под мотото „Борбата за Македонија започнува!“ Како што велат организаторите протестот ќе започне во […]

Стравична сообраќајна несреќа пред Берово: Камион истовремено удрил во два трактори

На 21.10.2018 година околу 19,15 часот било пријавено дека на улицата „Маршал Тито“ во село Владимирово, беровско товарно возило „Фолксваген Ман“ со беровски регистарски ознаки, управувано од Л.В.(56) од село Русиново, беровско, удрило во два паркирани трактори. Притоа, со тешки телесни повреди се здобил возачот на товарното возило и бил […]

Мукоски ги разочара и изневери вевчанските советници што дадоа оставка за него

Гласањето на пратеникот Крсто Мукоски за амандмански интервенции во Уставот ги разочара и четворицата советници на ВМРО-ДПМНЕ и сограѓани од Вевчани, кои во декември дадоа оставка по неговото приведување за настаните од 27 април. Во единствениот таков случај во самостојна Македонија сите четворица вмровски советници во Совет на Општина Вевчани […]

Додека власта му предвидува пуч, Мицкоски доби многу важна поддршка

Додека високи претставници на СДСМ и ДУИ брифираат за раскол во раководството на опозицијата лидерот на ВМРО – ДПМНЕ добил значајна внатрепартиска поддршка од партиски колеги за кои се шпекулираше дека имал недоразбирање при изборот за лидер. Според владеачките партии една од фракциите во партијата кои што сакаат да го […]

Ни следи нов температурен шок: Метеоролозите најавуваат студ и дожд – од петок пресврт

Времето денеска ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, најпрвин во северните делови. Во текот на ноќта врнежите ќе се прошират и во останатите подрачја. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Утре ќе биде променливо облачно и свежо со повремени врнежи од дожд, на места пообилни, […]

Се огласи уште еден пратеник кој гласаше „за“ – ги откри причините зошто го сторил тоа

Уште еден пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ кој беше исклучен од партијата откако гласаше за пристапување кон измени на Уставот, во изјава за ТВ21 објаснува зошто гласал спротивно од ставот на партијата. Тоа е Сашо Василевски кој се реши да проговори и открие на јавноста мотивот. -Јас со чиста мисла и со […]

МВР ве демне будно и на Фејсбук: Уште една кривична за коментар кон пратениците од Собранието

СВР Скопје во соработка со Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи до Основно јавно обвинителство Скопје ќе поднесе кривична пријава против А.Н. (38) од Коњари, скопско, поради споделена објава-коментар на социјалната мрежа Фејсбук со која предизвикал загрозување на сигурноста на пратеници во Собранието на […]

Мартинијан направи лом во „Ѕвездите на Гранд“, Карлеуша му даде ветување

Започна новата сезона на регионалното музичко шоу „Ѕвездите на Гранд“. Во претходните емисии имавме прилика да гледаме настапи на наши Македонци и Македонки кои одлично се претставија. Во последната емисија, настапуваше и добро познатото лице, Мартинијан Кириловски од Куманово. Тој се претстави со песните „Грлица“ од Жељко Самарџиќ и „Параноја“ […]