Здравје и Храна

Колач со банани и карамел прелив

Состојки: – 2 парчиња банани – 2 филџни брашно – 2 јајца – 1/2 чаша јогурт – 1/2 чаша масло – 100 гр. чоколадо – 2 лажички прашок за пециво – 1/4 лажичка сол За глазура: – 100 гр. карамел бонбони – 4 лажици свежо млеко Подготовка: Измешаје ги јајцата […]

Како да се будите полесно секое утро

Секој човек има различен начин на будење наутро. Зa најголем дел од луѓето, тоа е најтешкиот дел од денот. Snooze копчето не е пријател во тие моменти, затоа што досега многупати е докажано дека повеќе одмага, отколку што помага. Се верува дека и генетиката игра улога во ова, некои луѓе […]

Зошто греана ракија?

Природниот алкохол, гроздовиот дестилат, или популарната ракија покрај социјалниот момент кој е многу важен во животот на многумина, може да биде и делотворен лек против разни заболувања. Алкохолот предизвикува вазодилатација (проширување на крвните садови), состојба која е особено важна за луѓето кои патат од покачен крвен притисок! Се разбира, се […]

Зошто портокалот е одлично овошје

Моќни минерали Освен витаминот Ц, портокалите се богати со минерали – калциум,калиум, магнезиум. Калциумот ги чува коските, а калиумот нервниот систем и мускулното ткиво. Идеално овошје за трудниците и пушачите Познато е дека никотинот го уништува витаминот Ц. Затоа често слушаме дека на пушачите им е потребно внесување поголеми количини […]

Vampire Facial – третман за мажи со ПРП метода

Биостимулација со фактор на раст Growth factor ДРАКУЛА МЕТОДА (ПРП Метода) – НАЈПРЕСТИЖНА МЕТОДА ЗА ПОДМЛАДУВАЊЕ ВО СВЕТОТ! ПРП методата е природен ЕЛИКСИР НА МЛАДОСТА со кои треба да се започне навреме за да се успори стареењето. Anti-aging медицината е нова гранка која одсем со неоперативно подмладување се занимава и со превенција […]

Сакате “Слатко Носе”? – Нехируршка Корекција на Нос

Носот е најистакнатиот дел од нашето лице, а со самото тоа е најизложен на туѓите погледи. Токму поради тоа, многу луѓе се одлучуваат на корекција на носните контури. Оперативната интервенција која се нарекува ринопластика е комплицирана па понекогаш и многу болна метода со ризици од анестезија и останати хируршки и пост-хируршки компликации, […]

Смути за после тренинг

Вашата физичка активност не е потполна ако не изедете нешто после тоа. Шејковите (анг. smoothies) се лесни за подготвување и добри да се испијат после тренингот, лесно се сварливи и се наједноставниот начин за да ги внесете потребните протеини за градење на мускулите, јагленохидрати за да го надоместите гликогенот и […]

Младиот кромид е чудо: Три моќни дејства на зелениот дел

Освен што помага кај настинка и крвен притисок, младиот кромид делува против воспаленија, стрес и замор… И додека младиот кромид го поврзуваме со Велигден и со варените јајца и го јадеме сè до најзелениот дел следниот пат кога ќе се најде на вашата трпеза добро размислете дали да ги фрлите […]

Нутригенетика – најновиот тренд во нутриционизмот – сега и кај нас, како резултат на соработката меѓу Виталиа и Жан Митрев клиника

Кога два тима докажани во својата област ќе се спојат, неминовно се создава нешто ново, вредно и корисно. Благодарение на соработката помеѓу Виталиа и Жан Митрев клиник, веќе некое време нутриционистите на Виталиа подготвуваат персонализирани планови на исхрана според генетските резултати добиени во Лабoраторијата за Генетика и Персонализирана Медицина лоцирана […]

Урми на празен стомак – одлични се за подобрување на…

Урмите (Phoenix dactylifera) уште се нарекуваат здрави колачи кои растат на дрво. Тие претставуваат слатко овошје кое по изгледот се слични на маслинките (имаат плод и семка). Растат собрани во гроздови, на палми, лесно се берат, чуваат и транспортираат и се многу важен дел од животот и историјата на Арапските Земји. Со […]