Рецепти

Кроасани со крем – исти како купечките

Фото и рецепт: Милица Михаиловиќ Потребни состојки: 800 г брашно (по потреба додадете уште малку) 1 рамна лажица сол 120 мл масло 400 мл топла вода 40 г свеж квасец 4 лажички шеќер 2 маргарини за премачкување (или путер) 1 јајце 200 г чоколаден крем +- Постапката погледнете ја на […]

Похувани макарони со сирење готови за 20 минути

Потребни состојки: Макарони со сирење 2 јајца 200 г лебни трошки (презла) Масло за пржење Сол, црн пипер по желба Постапка: Макароните со сирење откако сте ги приготвиле, оставете ги да отстојат во фрижидер барем еден ден, или смрзнете ги во замрзнувач. Со лажица за сладолед направете топчиња од изладената […]

Триаглеста пита со сирење – неодоливо мека и вкусна

Кога ќе ја пробате оваа пита, сигурно ќе ја направите и по вторпат. Многу лесно се приготвува, одличен предлог за вкусен топол појадок, ужина или вечера. Се послужува топла со јогурт, кисело млеко или по ваша желба. Потребни состојки: ½ кг тенки кори 250 г сирење по избор 3 јајца […]

Имам Бајалди – најпознатиот Турски специјалитет

Имам бајалди е турско јадење, а неговото име во буквален превод значи „имамот се онесвести“. Приказната за тоа како ова јадење го добило името вели дека кога имамот го пробал јадењево, се онесвестил од добриот вкус. Потребни состојки: 4 големи долги модри патлиџани 9 лажици маслиново масло (или повеќе ако […]

ВИДЕО: Во Кочанско Грдовци се одржа првата „Мудијада“ во Македонија

Изминатиот викенд во селото Грдовци, во близина на Кочани се одржа невообичаен настан. Имено во „Кмет Бар“ за првпат во нашата држава беше одржана „Мудијада“ каде што за гостите беа приготвувани тестиси од животни. Од организаторите, како што истакнуваат, како за првпат посетата била одлична, а ветија дека ќе се […]

Како се прават американски палачинки? Лесен, а врвен рецепт

Овој рецепт е вистински предизвик за сите љубители на палачинки. Погледнете како да подготвите Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт. Состојки: 200гр. брашно 1 супена лажица шеќер 1 супена лажичка прашок за пециво 1/2 лажичка сода бикарбона 1/4 лажичка сол 2 јајца 250мл. млеко 3 лажици зејтин Начин на […]

Како да приготвите посна салата од туна и зеленчук?

Најпрво да потенцираме дека состојките слободно може да се зголемат или намалат во количината по желба. Прокељот го проваруваме во посолена вода 5-6 минути, да омекне. Потоа го цедиме од водата. Тиквичката ја сечкаме на ситни коцкички и ја ставаме на умерен оган со малку маслиново масло да се попржи. […]

Лесно и едноставно – подготвенте вкусни пекарски кифли

Лесно и едноставно – подготвенте вкусни пекарски кифли Кога еднаш ќе ги пробате, ќе ги правите постојано. Во прилог рецепт за вкусни пекарски кифли! СОСТОЈКИ: 1 кг брашно 40 гр квасец 1 лажичка шеќер 2 лажички сол 1/2 л млако млеко 200 гр домашна маст 2 јајца 2 дл кисело […]

Лесно и без проблеми, сами пригответе ја највкусната „Ferrero Rocher“ торта

Ви нудиме фантастичен рецепт во кој ќе се вљубите после првото залче. Ова е најнов и досега највкусен рецепт од неодоливата „Ferrero Rocher“ торта. Подготовка: За кората измутете ги белките и шеќерот, во снегот од нив додадете ги прво лешниците, а потоа брашното, какаото и прашокот за печиво. Испечете 3 […]