Илјадници се собраа на митинг во Каракас во поддршка на Николас Мадуро

Илјадници венецуелци облечени во црвено – бојата на владејачката социјалистичка партија – на митинг во метрополата Каракас вчера, изразија поддршка на претседателот Николас Мадуро поради обидот за негово убиство.

Властите изјавија, дека ги уапсиле организаторите на обидот, кои користеле два дрона со експлозиви. Имињата на задржаните не се објавени, но главниот прокурор Тарек Сааб изјави дека шестмината уапсени можат да бидат обвинети за обид за убиство и тероризам.

 

Митингот беше организиран на плоштад Моралес во центарот на метрополата, од каде што учесниците се упатија кон претседателскиот двор Мирафлоерс. До него беше подигната бина, од каде што пред насобраниот народ говореше Дисададо Кабељо и министерот за внатрешни работи Хорхе Ареаса.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*