Тинејџерка направила колачи од пепелта на својата баба, потоа направила нешто што ќе ве шокира
Арсовски: Заев ја губи поддршката, Пендаровски ќе биде поразен и затоа ги фаќа паника
Груевски е отсутен: Генералната секретарка Иванова предизвика смеа во Собранието
Костадинов: На 5 мај граѓаните ќе изберат вистински претседател кој ќе води напред кон ЕУ и НАТО
Мухамед Зекири: Во Македонија ќе има ЖИВОТ, нема да има војна!
Ќе ве насмее до солзи: Урнебесни вицови раскажани од единствениот Игор Џамбазов (Видео)
Видео: Карлеуша раскажува виц за плавуши
Херој на векот: Бебето чие срце престана да чука 22 минути, го прослави својот прв роденден (Фото)
Заев: На овие избори бираме татко, а не мајка (Видео)
Менаџерот на Шабан Шаулиќ откри кога пејачот го напишал тестаментот
Ако овој хороскопски знак ви каже „те сакам“, да знаете дека лаже
Видео: Карлеуша раскажува виц за плавуши

Јункер: Мерките на ЕУ за увоз на челик нема да имаат влијание врз Србија

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер го информираше денеска со писмо српскиот претседател Александар Вучиќ дека предложените заштитни мерки на ЕУ за увоз на челик нема да имаат значително влијание врз Србија.

Нашата проценка е дека во рамките на предложените заштитни мерки за увоз на челик, вообичаените трговски текови на Србија за трите категории производи нема да бидат воопшто или барем значително погодени, порача Јункер во одговор на писмото на Вучиќ од 10-ти јуни, во кое се наведуваат можните последиците од мерките на ЕУ по Србија.

Во соопштението до медиумите од кабинетот на српскиот претседтел, кое го објави писмото на Јункер,се наведува дека на негово барање изминатите месеци членовите на ЕК одржале повеќе состаноци со премиерката Ана Брнабиќ.

Oвие состаноци беа одржани за да се разбере вашата загриженост, со цел да се најдат одржливи решенија и да се одговори на нив. Исто така, имав можност неодамна да разговарам за тоа со премиерката, пишува Јункер во одговорот до Вучиќ.

 

-Во секој случај, клаузулата за ревизија што ја воведовме недвосмислено ја вклучува можноста за прилагодување на заштитните мерки ако тие доведат до негативни ефекти, како што е ризикот по стабилноста или развојот на економијата на приоритетните трговски партнери, наведе Јункер.

Тој потврди дека Комисијата се обврзала да ја разгледа ситуацијата со увозот на челик најдоцна до јули 2019 година.

За време на овој преглед ќе бидат разгледани најновите податоци за увозот (вклучувајќи го и нивото на увозот за 2018 година), што може да создаде можност за промена во референтниот период, истакна Јункер, порачувајќи му на српскиот претседател дека Комисијата внимателно ќе го следи развојот на ситуацијата во рамките на воспоставените заштитни мерки и ќе преземе соодветни чекори за приспособување на нивните мерки, доколку е потребно.

 

 

Поврзани Објави

  • Најчитани
  • Препорачани
  • Последни

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Login to your account below

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.