Груевски за Пинк: Политичкиот прогон е голем срам за Македонија
Заев: Немам намера да се повлечам, ги повикувам пратениците да ги остават суетите настрана, да не си играме играчки со државата!
Димовски: Договорот со Бугарија ќе отвори стари историски рани
Љубовта на Шаулиќ кон Македонија: Секое доаѓање долу е како враќање дома
ВМРО-ДПМНЕ го избра кандидатот за претседател – со 408 гласа професорката Силјановска Давкова ја доби довербата од делегатите
Почна гласањето, делегатите на ВМРО-ДПМНЕ бираат меѓу деветте кандидати
Влатко Ѓорчев: Делегати од УМС, гласајте за некој кој што знае што значи кратенката УМС, некој кој што знае што е ВМРО
Силјановска: Референдумското прашање е непрецизно, конфузно и сугестивно
Колев: Ако нема брзи избори ќе се соочиме со нова парламентарна криза, која ќе не врати назад во нашиот пат кон ЕУ и НАТО
Поклонение
Мицкоски: Покрај национална, ни претстои и економска катастрофа, затоа потребни се избори
Фитнес убавица: Една нејзина објава на Instagram чини 14.500 евра

Јункер: Мерките на ЕУ за увоз на челик нема да имаат влијание врз Србија

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер го информираше денеска со писмо српскиот претседател Александар Вучиќ дека предложените заштитни мерки на ЕУ за увоз на челик нема да имаат значително влијание врз Србија.

Нашата проценка е дека во рамките на предложените заштитни мерки за увоз на челик, вообичаените трговски текови на Србија за трите категории производи нема да бидат воопшто или барем значително погодени, порача Јункер во одговор на писмото на Вучиќ од 10-ти јуни, во кое се наведуваат можните последиците од мерките на ЕУ по Србија.

Во соопштението до медиумите од кабинетот на српскиот претседтел, кое го објави писмото на Јункер,се наведува дека на негово барање изминатите месеци членовите на ЕК одржале повеќе состаноци со премиерката Ана Брнабиќ.

Oвие состаноци беа одржани за да се разбере вашата загриженост, со цел да се најдат одржливи решенија и да се одговори на нив. Исто така, имав можност неодамна да разговарам за тоа со премиерката, пишува Јункер во одговорот до Вучиќ.

 

-Во секој случај, клаузулата за ревизија што ја воведовме недвосмислено ја вклучува можноста за прилагодување на заштитните мерки ако тие доведат до негативни ефекти, како што е ризикот по стабилноста или развојот на економијата на приоритетните трговски партнери, наведе Јункер.

Тој потврди дека Комисијата се обврзала да ја разгледа ситуацијата со увозот на челик најдоцна до јули 2019 година.

За време на овој преглед ќе бидат разгледани најновите податоци за увозот (вклучувајќи го и нивото на увозот за 2018 година), што може да создаде можност за промена во референтниот период, истакна Јункер, порачувајќи му на српскиот претседател дека Комисијата внимателно ќе го следи развојот на ситуацијата во рамките на воспоставените заштитни мерки и ќе преземе соодветни чекори за приспособување на нивните мерки, доколку е потребно.

 

 

Поврзани Објави

  • Најчитани
  • Препорачани
  • Последни

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Login to your account below

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.