Груевски за Пинк: Политичкиот прогон е голем срам за Македонија
Заев: Немам намера да се повлечам, ги повикувам пратениците да ги остават суетите настрана, да не си играме играчки со државата!
Димовски: Договорот со Бугарија ќе отвори стари историски рани
Љубовта на Шаулиќ кон Македонија: Секое доаѓање долу е како враќање дома
ВМРО-ДПМНЕ го избра кандидатот за претседател – со 408 гласа професорката Силјановска Давкова ја доби довербата од делегатите
Почна гласањето, делегатите на ВМРО-ДПМНЕ бираат меѓу деветте кандидати
Влатко Ѓорчев: Делегати од УМС, гласајте за некој кој што знае што значи кратенката УМС, некој кој што знае што е ВМРО
Силјановска: Референдумското прашање е непрецизно, конфузно и сугестивно
Колев: Ако нема брзи избори ќе се соочиме со нова парламентарна криза, која ќе не врати назад во нашиот пат кон ЕУ и НАТО
Поклонение
Мицкоски: Покрај национална, ни претстои и економска катастрофа, затоа потребни се избори
Фитнес убавица: Една нејзина објава на Instagram чини 14.500 евра

Њујорк Тајмс: Трамп размислува да ги повлече САД од НАТО

Американскиот претседател Доналд Трамп размислува да ги повлече САД од НАТО, објави американскиот весник „Њујорк тајмс“ повикувајќи се на неименувани помошници на шефот на американската држава.

Трамп минатата година повеќе пати на приватни средби го поставил прашањето за иднината на САД во НАТО односно за повлекување на земјата од Алијансата.

Весникот повикувајќи се на актуелни и поранешни официјални лица, кои ја поддржуваат Северноатлантската алијанса, наведува дека Трамп би можел да ги обнови заканите ако сојузниците не се придржуваат до договорот за финансирање на Алијансата.

„Њујорк тајмс“ наведува дека Трамп, летото минатата година, пред Самитот на НАТО, пред своите советници за безбедност изјавил дека не ја гледа смислата на воениот сојуз, кој финансиски ги ослабнува САД. Тогаш советниците на Трамп, меѓу кои и секретарот за одбрана Џејмс Матис и советникот за национална безбедност Џон Болтон се обиделе да ја поддржат американската стратегија за намалување на присуството во Европа, но без да се спомнува повлекувањето од НАТО.

Според весникот претседателот на САД повеќепати повторил дека сака да се повлече од НАТО, но експертите истакнуваат дека тоа ќе „подарок на векот“ за рускиот претседател Владимир Путин.

Неименуван висок претставник на Белата куќа запрашан за плановите на Трамп ја повтори изјавата на американскиот претседател од јули минатата година, дека ангажманот на САД во НАТО е „многу силен„ и оти Алијасната е „многу важна“.

Поврзани Објави

  • Најчитани
  • Препорачани
  • Последни

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Login to your account below

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.