Вести

Бочварски: Ситуацијата е алармантна, итно се потребни промени

Од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, повторно излегоа со соопштение за јавноста, овој пат акцентот ставајќи го на неисчистените патишта покриени со снег, поради кои настанаа големи метежи во сообраќајот. Според нив проблемите се во неодговорната власт, а не од снегот. „Избравте промени затоа што сакавте институции што се грижат за […]

Левицата во Германија побара укинување на НАТО

Најголемата германска опозициска партија „Линке“ (Левица) денес побара укинување на Северно-Атланската алијанса. Заменик претседателката на Левицата, Сара Вагенхајт, после изјавите на Трамп дека НАТО е застарена органинзација, смета дека на светот му треба нова безбедносна сила. „НАТО мора да биде укината и заменета со колективен безбедносен систем кој ќе ја […]

Илија Димовски: Десоросоизација е дефашизација

Членот на ИК на ВМРО ДПМНЕ, Илија Димовски се огласи на социјалнита мрежа фејсбук за Сорос и неговото делување. Десоросоизација е враќање на демократијата на граѓаните… напиша на својот ФБ профил пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски. „Сорос е соработник на фашистите во прогонот врз Евреите и сите други кои завршувале […]

Хрватската претседателка: Во Хрватска се живее многу подобро отколку во поранешна Југославија

Претседателката на Хрватска,  Колинда Грабар Китаровиќ изјави дека во Хрватска денес многу подобро се живее отколку во поранешна Југославија и дека на сите југоносталгчари им препорачува на еден ден да се вратат во тие денови со цел да увидат кои слободи им биле укинати. Колина во интервјуто за австриски „Калне […]

ФОТО: Падна и го скрши вратот, погледнете што правеше неговото куче за да го одржи во живот

Маж по име Боб е спасен од неговото куче Келси, кое 20 саати го греело и држело буден откако паднал и го скршил својот врат. Боб, кој не сакаше да го открие своето презиме, на стари години тргнал по дрва за греење во својот дом во Мичиген, а бидејќи излегол […]

Билетот во Театарот за деца и младинци поскап за 50 денари

Билетот во Театарот за деца и младинци поскапе за 50 денари. Од први јануари, картите за ова омилено место за децата се по 200 денари, наместо како што беше долги години, 150 денари. „Цената на билетите е зголемена оти имаме многу трошоци, а досегашната цена од 150 денари е смешна. […]

Контактирани 68.502 хронични пациенти од кол центарот на ФЗОМ

Реализацијата на проектот на Владата „Фондот се грижи за хроничните болни“ се одвива според планираната динамика, соопштија од Фондот за здравствено осигурување на Македонија. Преку телефонски јавувања, смс пораки и е-пошта, ФЗОМ досега контактираше 68.502 осигуреници со дијабетес, кардиолошки и бубрежни заболувања, како дел од проектот за грижа на хронично […]

Во Крива Паланка ќе се слават Водици и „Пивтијада 2017“

Одбележувањето на големиот христијански празник ќе започне со свечена литургија во соборниот храм „Свети Димитриј“, по што следува чинот на спуштање на благословениот крст во водите на Крива Река. Чинот на спуштањето на крстот е предвиден за 10 часот, од мостот што води кон населбата „Бавчалк“, т.н Шанин мост. Сите […]

Медиумите отстранети од судницата за „Тврдина 2“

Иако според специјалната обвинителка Ленче Ристовска, дописот од Министерството за внатрешни работи до СЈО не е класифициран документ, сепак, медиумите беа отстранети од судницата откако претходно вакво нешто побара адвокатот Никола Додовски. Судијката се повика на член 347 од ЗКП и сепак одлучи јавноста да не присуствува на читањето. Ова е […]

Николиќ: Ако треба и јас и моите синови ќе одиме да војуваме на Косово

Српскиот претседател Томислав Николиќ изјавил дека е подготвен да се повлече од претседателската функција доколку Србија, во случај на убивања на Срби на Косово, „го премолчи тоа“, пренесуваат српските медиуми. Реакциите на европските претставници на неговите изјави дека Србија е подготвена да испрати војска на Косово, српскиот претседател ги окарактеризирал […]