Вести

Лидерот на ДУИ им го честиташе Божиќ на православните христијани

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денеска излезе со честитка за христијанските верници по повод големиот празник Божиќ. „Имам чест и задоволство, во име на сите нас при Демократската унија за интеграција и во мое лично име да ги изразам нашите искрени честитки по повод светиот празник Божиќ. Почитувани сонародници, браќа […]

ЛДП со барање до надлежните институции за подобрување на состојбите на патиштата

Либерално-демократската партија денес преку соопштение на својот официјален сајт побара засилени активности на надлежните институции за подобрување на состојбите на патиштата. Во продолжение целосното соопштение од партијата: И покрај тоа што лошите временски состојби, односно снежните врнежи и ниските темератури беа најавени десеттина дена порано, голем дел од патиштата долго […]

ВИДЕО: Путин и Божиќ

Претседателот на Русија, Владимир Путин раѓањето Христово го одбележа во манастирот Свети Јурија во Велики Новогород, каде беше дел од празничната литургија со локалните граѓани. По заминувањето од таму, Путин заминал и во посета на манастирот „Свети Ѓорѓи“. Со ова продолжува традицијата на претседателот на Русија, за време на Божиќ […]

„Штрковите“ полетаа кон Загреб

Македонскиот кошаркарски шампион, тимот на МЗТ Скопје утрово полета кон Загреб, каде утре ќе ги одмери силите со тимот на Цибона во рамките од 17. коло во регионалната АБА лига. „Металците“ кон Хрватска требаше да заминат вчера, но поради лошите временски услови, тие неколку часа останаа на аеродромот „Александар Велики“, […]

ВИДЕО: На денот на вљубените – вториот дел од Fifty Shades of Grey

За денот на вљубените, 12. февруари е најавено продолжение на светската примера на мегахитот Fifty Shades of Grey, односно продолжението Fifty Shades Darker. Продуцентите со трејлер максимално ја загреваат атмосферата кај фановите кои со нетрпение го очекуваат продолжението од филмот, кој направи вистински „бум“ минатата година. Од двеминутниот трејлер може […]

Прва земја во светот – Норвешка го исклучува ФМ радиото

Во неделата која претстои, Норвешка ќе започне со исклучување на ФМ радиото, односно ќе ги исклучи аналогните радио мрежи и ќе се префрли на дигитални, потег на владата, кој не го одобрува населението. Парламентот на Норвешка го донесе овој закон, иако според анкетите на медиумите во оваа држава, речиси 70% од […]

Божиќ се слави и во Африка

Пет држави во Африка учествуваат во славењето на христијанскиот празник Божиќ, иако овој континент претежно важи за место кое го сочинува популација од муслиманска вероисповед. Околу 350 милиони Африканци има со христијанска вероисповед, поради што е јасно дека и во Африка ќе се прослави Божиќ и тоа во пет држави: […]

Честит Божиќ – Христос се роди, навистина се роди

Денес во Македонија православните христијани го слават Божиќ, празник за раѓањето на Исус Христос, најсреќното случување во христијанскиот свет. На Божиќ традиција е да се стане пред изгревањето на сонцето, важно е кој ќе биде првиот гостин во домот, затоа што тој би требало да донесе радост и среќа во […]

ВИДЕО: Син ангажираше 50 стриптизети за погребот на својот татко

Политичар од Тајван, Тунг Хсианг кој почина на 76. годишна возраст, имал погреб кој ретко се гледа, откако неговиот син изнајмил 50 стриптизети, кои танцувале на отворено, стојеќи врз автомобили. Со ваквиот потег, целосно бил блокиран сообраќајот, откако по поворката на неговите роднини и пријатели, следувала колона од околу 200 […]

Утрово нови забрани: АМСМ со известување за сите граѓани

АМСМ утрово информираше за состојбата на патиштата, по што информираше за нов прекин на регионалниот пат Пробиштип-Кратово, во двата правци, кој започнал утрово во 07:50 часот. И натаму останува забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Велес-Катланово, која беше издадена уште синоќа. Отежнато се одвива пак патниот […]