Вести

Панде Петровски добитник на високи признанија наменети за ликовни уметници

Ликовниот уметник и педагог, член на Македонското научно друштво-Битола, Панде Петровски е годинашен добитник на наградите мапа-портфолио, што ја доделува „Остен“ и наградата на Друштвото на ликовните уметници од Битола, „Борислав Траиковски“. Петровски е првиот ликовен уметник од Битола, кој добива награда мапа со два заштитени оригинални примероци, кои, како […]

Горјан Петрески и Милијана Павловска најпосакувани автори во „Браќа Миладиновци“

Горјан Петрески е најчитан македонски автор за деца, а Милијана Павловска за возрасни во библиотечната мрежа на Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ за 2016 година. Директорот на библиотеката Александар Пујовски денеска им ги додели плакетите на наградените на традиционалната средба со македонските автори.  Нашите читатели се посветени проследувачи на книжевните вредности кои ги […]

Пронајдена уште една црна кутија од рускиот авион

Руските нуркачки тимови успеа да пронајдат уште една црна кутија од рускиот воен авион Тупољев 154, кој на 25 декември падна во водите на Црното море, соопшти руското Министерството за одбрана. Вчера беше пронајдена првата црна кутија со податоци од паднатиот авион која беше испратена на анализа во Москва, се […]

Најбизарните сексуални обичаји ширум светото

Кога ќе се спомене секс и сексуални односи веднаш се наметнува ова како некоја табу тема. Сепак тоа не било така од секогаш, барем во некои помали средини, племиња каде што сексот се сметал за некој вид на ритуал. Во минатото во хавајската култура во пракса важел обичајот да се […]

Силен земјотрес во североисточна Јапонија

Земјотрес со интензитет од 6,3 степени по Рихтер беше регистриран во јапонската префектура Ибараки. Тоа го информираше националната метеоролошка агенција, цитирана од ТАСС, Потресот е регистриран во североисточниот дел на земјата. Нема опасност од цунами.

Граѓаните едногласни: Итни мерки против загадуњето, наместо панорамско тркало

Граѓанските активисти истакнаа дека загадениот воздух веќе е елементарна непогода и побараа воведувањето итни мерки да биде приоритет на власта место градењето панорамско тркало. Воведување систем пар-непар за возење, забрана за движење на возила кои се без катализатори за издувни гасови, бесплатен градски превоз цела зима, зголемен број на инспекции, […]

Путин со телефонска честитка до Асад

Рускиот претседател Владимир Путин му честиташе на сирискиот претседател Башар Ал Асад за ослободувањето на градот Алепо за време на телефонскиот разговор, соопшти Кремљ, цитиран од „sputniknews.com“. Во соопштението на прес – службата се вели дека претседателот Путин истакнал дека сега главна цел се напорите за постигнување на мир. Тој […]

Што пазарува Ангела Меркел во пресрет на Божиќ?

Во пресрет на Божиќ, германската канцеларка Ангела Меркел е забележана во еден од најголемите супермаркети во Берлин, придружувана од тројца телохранители. Изборот на канцеларката беше прилично строг. Тоа не е традиционална божиќна гуска или крап. Наместо тоа, Меркел купи масло, компир, пиперки, бонбони, сирење и други производи. Вообичаено Меркел и […]

Ресторан бесплатно ги отвара вратите за Божиќ

Празниците доаѓаат, а со нив и чувството за осаменост кај многумина, традиционално се зголемува. Токму за ова се погрижиле сопствениците на ресторанот „Shish“ во Лондон, пишува „Метро“ цитиран од „Вести Лондон“. Тие се муслимани и нудат бесплатна храна на Божиќ. Мотото на локалот е дека никој не треба да биде […]

Хрватска од фондовите на ЕУ од почетокот на годината повлекла 8 милијарди евра

Хрватска како членка на ЕУ има на распологање речиси 10, 7 милијарди долари од фондовите на ЕУ кои би требало да се потрошат до 2023 година, а според податоците на Министерството за финансии во првите десет месеци од оваа година повлекла 8,286 милијарди евра. „Тоа веќе претставува најуспешната година во […]