Вести

Неофицијално: Влатко Ѓорчев денеска ќе објави дека ќе поднесе кандидатура за претседател на државата

Пратеникот Владимир Ѓорчев денеска планира јавно да објави дека ќе поднесе кандидатура до конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ, на која ќе се бира кандидат за претседател на државата – објави Лидер. Во текот на денот неофицијално, Ѓорчев ќе одржи прес-конференција на која со јавноста ќе ги сподели своите намери да стане претседателски […]

Заев: Законот за јазици не е на ДУИ, туку на Зоран Заев и СДСМ и сите други кои сме внатре, некои политичари сакаат да се китат и со туѓи перја

Премиерот Зоран Заев го потсети вицепремиерот Бујар Османи дека албанскиот е втор, а македонскиот јазик е прв официјален јазик во Македонија и единствен официјален за меѓународна употреба. Мојот пријател и потпретседател на Владата заборавил на заклучокот од Влада, зошто немаме предрасуди, ништо не треба да правиме шверцерски. Јас како прв […]

Заев: Мијалков зборувал со 8-те пратеници, ги охрабрувал заради тоа што верува во тоа решение

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за „Алсат“ призна дека ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалоков, лично разговарал со 8-те одбегани пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и им вршел притисок да гласаат за промена на уставното име. – „Сашо Мијалков зборуваше со пратеници заради тоа што верува во тоа решение. Тоа го […]

Мицкоски оствари средба со помошник на генералниот секретар на НАТО, Фрејтаг вон Лоринговен

Претседателот Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со помошник на генералниот секретар на НАТО, Арндт Фрејтаг вон Лоринговен. Претседателот Мицкоски уште еднаш ја потенцираше важноста за членството на Република Македонија во НАТО Алијансата, истакнувајќи дека ВМРО-ДПМНЕ цврсто го поддржува приклучувањето на државата […]

Мицкоски: Состојбата со загадениот воздух е алармантна, владата да прогласи вондредна состојба (ВИДЕО)

Состојбата со загадениот воздух е алармантна, се губат животи, владата да прогласи вондредна состојба, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, во неговото видео обраќање. -Во ситуација кога како држава се соочуваме со сериозни проблеми и порази, сменето име, идентитет, нелегално прогласена двојазичност, сиромаштија, имаме пресметка на власта со пазарџиите, но […]

ДУИ: Нашиот став е дека е време да добиеме кандидат кој ги надминува етничките линии, со СДСМ ќе разговараме за заеднички кандидат за изборите

Ставот на ДУИ е дека е време Македонија да има консензуален кандидат за претседател. Кандидат кој ги надминува етничките и партиските линиии, кој ќе спојува и ќе биде гласот во кризни моменти, истакна заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска, одговарајќи на новинарски прашања, пред средбата со […]

Јанушев: Талат Џафери и владејачкото мнозинство предводено од СДСМ и Заев брутално го погазуваат Уставот

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на Законот за двојазичност, кој беше донесен на насилнички начин од страна на власта, со газење на Уставот, […]

Заев: Голема поддршка е што Словенија е точка за контакт со НАТО во фаза на ратификација на Протоколот

Амбасадата на Република Словенија е именувана од страна на НАТО за точка за контакт во претстојниот финален процес на зачленувањето на Република Македонија во Алијансата, во периодот кога земјите-членки на НАТО ќе ја започнат постапката за ратификација на Протоколот за пристапување на нашата земја во сојузот, истакна денеска премиерот Зоран […]

ЗНМ: Осуда на заканите кон новинарите од 1ТВ од страна на бизнисменот Азманов

Здружението на новинарите на Македонија остро ја осудува вербалната закана за убиство упатена кон новинарите и уредникот на 1ТВ Ацо Кабранов од страна на бизнисменот Зоран Азманов. Овие закани претставуваат брутално кршење на правата на новинарите и обид за цензура во медиумите кои се обидуваат критички да ја опсервираат работата […]

Големо зголемување на цените на горивата

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 7,41%. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 2,50 ден/лит, во однос на цените утврдени со Одлуката од 08.01.2019 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува […]