Вести

„Бојкотирам“ најави нов начин на делување: Од утре работите ќе се променат драстично

Вечерва пред Собранието на Република Македонија се одржа протест во организација на движењето „Бојкотирам“ со цел бојкот на уставни промени односно поништување на Договорот од Преспа. Учесниците и говорниците на протестот покрај другото, порачаа и дека од понеделник ќе започнат со блокади на најраздвижените улици во Скопје, но и во […]

Ах дедо, толку многу ми недостасуваш: Ќе ве расплаче

И мене ужасно многу ми недостасува дедо ми. Посакуваше да го слуша звукот на високите потпетици, еден ден кога јас и сестра ми ќе пораснеме и ќе чекорме по скалите тропајќи. Никогаш не успеа да слушне.. Ни подари волшебно детство, детство за кое секое дете мечтае да го доживее. Неговите […]

ВИДЕО: Проценете сами – колку масовен беше вечерашниот протест?

Движењето „#Бојкотирам уставни промени“ и покрај дождот во главниот град излезе на протест против уставни промени. Како што се наведуваат нивните барања се трајна заштита на името на Македонија, итно и безусловно запирање на процесот на уставни промени, почитување на домашното и меѓународното јавно право, распуштање на, како што велат, […]

Ќе се наежите: Хор од Јордан ја испеа „Македонско девојче“ (Видео)

Во Вашингтон, хорот од кралството Јордан, „Dozan Wa Awtar” ја испеа македонската песна „Македонско девојче”, oбјавија од Македонската обединете дијаспора. Jordanian Singing Troupe Performs Makedonsko Devojce Famous Macedonian song Makedonsko Devojce Performed by #Jordanian singing troupe, Dozan wa Awtar – Music Establishment in Washington, DC at the First Congregational United […]

Најново: Груевски со порака до протестантите за „Слободна Македонија“ (Фото)

Не запира хуморот на сметка на бегството на поранешниот премиер на Република Македонија Никола Груевски, кој според најновите информации кои се пласирани во медиумите се уште се наоѓа во Унгарија. Од тоа дека си грмат со статуси за неговата маленкост, со тоа дека УМС на ВМРО-ДПМНЕ ќе организира планинарска тура […]

Вакви моменти срцето го полнат: Пајдушко оро и македонско знаеме на НБА-меч во Вашингтон (ВИДЕО)

Благодарејќи на Македонката Катерина Трајкова, која со македонска носија беше дел од играорките што го одиграа Пајдушко оро, гледачите на кошаркарскиот натпревар од НБА-лигата во средата во Вашингтон имаа можност да се запознаат со македонската музичка традиција, а на крајот да го видат и македонското знаме во нејзините раце. Кате […]

(ВИДЕО) Врие полиција низ главниот град, Палевски со порака

Денес во 18 часот ќе се одржи протест пред Собранието на Република Македонија. Слоганот под кој се водат протестантите ќе биде „Слободна Македонија“. На високо ниво ќе биде и безбедноста, а ова со видео го прикажа Љупчо Палевски, кој на својот Фејсбук профил го снимаше видеото и напиша: „Хунтата спремна“. […]

Најнови информации за тоа каде е Никола Груевски

Екс премиерот на Република Македонија Никола Груевски кој се втурна во бегство, наместо на издржување на двегодишната затворска казна и натаму се наоѓа на територијата на Унгарија, пренесува Телма телевизија. Министерството за внатрешни работи за Телма потврдило дека засега официјално поранешниот премиер на Македонија не се упатил кон друга држава […]

ФОТО: Хејтерите би рекле дека е фотошоп

Мелита Ракичевиќ е жена која со самата појава, ги насочува луѓето кон нејзе, без разлика дали истите ќе имаат позитивен или негативен коментар за неа. Поранешната водителка често знае да ја привлече публиката на социјалните мрежи, некогаш со своите изјави, но уште почесто со својот изглед и фотографии. На Твитер […]

Само во наше Скопје: Побрзо ќе стасате авионски до Истанбул, отколку од Автокоманда до Карпош

Три клучни сообраќајници месецов беа или уште се во градежни активности поради што градот е целосно закочен. Во Центар повеќе не е во функција Јужен булевар сообраќајница преку која скопјани од Карпош и Центар возеа кон Аеродром и Кисела Вода. Во Бутел се гради булеварот Христијан Тодоровски Карпош, а се […]