Груевски за Пинк: Политичкиот прогон е голем срам за Македонија
Заев: Немам намера да се повлечам, ги повикувам пратениците да ги остават суетите настрана, да не си играме играчки со државата!
Димовски: Договорот со Бугарија ќе отвори стари историски рани
Љубовта на Шаулиќ кон Македонија: Секое доаѓање долу е како враќање дома
ВМРО-ДПМНЕ го избра кандидатот за претседател – со 408 гласа професорката Силјановска Давкова ја доби довербата од делегатите
Почна гласањето, делегатите на ВМРО-ДПМНЕ бираат меѓу деветте кандидати
Влатко Ѓорчев: Делегати од УМС, гласајте за некој кој што знае што значи кратенката УМС, некој кој што знае што е ВМРО
Силјановска: Референдумското прашање е непрецизно, конфузно и сугестивно
Колев: Ако нема брзи избори ќе се соочиме со нова парламентарна криза, која ќе не врати назад во нашиот пат кон ЕУ и НАТО
Поклонение
Мицкоски: Покрај национална, ни претстои и економска катастрофа, затоа потребни се избори
Фитнес убавица: Една нејзина објава на Instagram чини 14.500 евра

Следниот самит на НАТО во декември во Лондон

Лидерите на 29-те земји членки на НАТО ќе се состанат во Лондон во декември на специјален самит за одбележување на 70-годишнината на Алијансата, соопшти денеска генералниот секретар Јенс Столтенберг.

Тој истакна дека главниот град на Британија е „идеално место за одбележување на годишнината од трансатлантската воена соработка, како дом на првото седиште на НАТО во 1949 година“.

Средба за одбележување на годишнината требаше да има во Вашингтон, каде што е потпишан договорот за создавање на НАТО, но, како што јавија некои светски агенции, „поради опасност од ново трансатлантско недоразбирање“, министрите за надворешни работи ќе се состанат во главниот град на САД во април.

Годишнината доаѓа во деликатен момент за НАТО, особено поради неодамнешните шпекулации дека Трамп ќе ги повлече САД од Алијансата. Пред да стане претседател, тој ја нарече Алијансата „остарена“, а потоа го доведе во прашање основниот принцип на взаемна одбрана во врска со најновата членка – Црна Гора, потсетуваат медиумитe.

Поврзани Објави

  • Најчитани
  • Препорачани
  • Последни

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Login to your account below

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.