Топ 10 филмови и серии совршени за семеен викенд

 1. Once Upon a Time
  Оваа серија го означи врвот на еден бран од филмови и телевизиски продукции кои ги гледаат бајките под нов агол. Ако сакате да се забавувате, и да откриете нови карактеристики на вашите омилени ликови од бајките, Once Upon a Time е совршена серија.
 2. Hugo
  Ејса Батерфилд дефинитивно сјае во овој филм. „Откривањето на Хуго“ е интересен, динамичен, и дефинитивно совршен избор кога се бара нешто што ќе им се допадне на сите во друштвото. Една прекрасна, божем детска бајка, но не сосема,  не враќа во 30-тите години на минатиот век и историјата на еден 12 годишен сирак. Момчето живее на париска железничка станица и се обидува да го најде клучот од последниот изум на својот татко – познат часовничар кој загинал во пожар. Неговата потрага му носи многу авантури и го запознава со една интересна девојка.
 3. My Neighbor Totoro
  Несомнено, една од најинтересните анимации на Gibley Studio. Може да се каже дека филмот е „непознат“, но сепак е идеален избор за филм за семеен викенд. На децата сигурно ќе им се допадне! Во овој анимиран филм се прикажува како две сестри отишле да живеат на село откако нивната мајка е примена во болница. Овој анимиран филм заслужено си ги „заработи“ свите фанови низ целиот свет, кои се далеку од малку.
 4. The Flash
  Од целата вселена на DC Comics, серијата Молња се чини дека е најдобриот избор за семејно задоволство. Насилството е минимизирано. Покрај тоа, самата приказна е интересна и напната, овозможувајќи појава на силни емоции. Ова ги прави авантурите на Молња и неговите пријатели прилично добар избор за серија за гледање со пријателите или семејството.
 5. Star Wars: The Clone Wars
  Анимираната серија на универзумот Star Wars е повеќе од добар избор. Од една страна, овој серијал открива што ќе се случува помеѓу II епизода  – „Клонираниот напад“ и епизода III – „Одмаздата на Ситите“, од друга страна е доволно интересен за сите возрасти. Значи, ако сагата на Star Wars допрела од вас, оваа серија е совршено решение за студените зимски денови.

 6. Tuesdays with Morrie
  „Вторниците со Мори“ е еден од оние филмови кои се направени за да не потсетуваат да намалиме со брзањето и да уживаме во малите нешта во животот. Приказната за спортскиот новинар Џим и неговиот смртно болен професор Мори Шварц, дефинитивно ќе ве натера да размислите што правите во животот.
 7. Gifted
  Ако сте навикнале да го гледате Крис Еванс како Капетан Америка, ќе се најдете доста изненадени од неговата улога. Во филмот во кој нема акција, тој го игра она што може да се нарече „најубавиот чичко / татко на планетата“. Филмот е повеќе од возбудлив, а Макена Грејс е прекрасна во нејзината улога како 7-годишно дете- генијалец по математиката.

 8. Willow
  Од времето кога кариерата на Вал Килмер сè уште беше на врвот, авантуристичките филмови беа навистина полни со … авантури. Willow е совршен избор за семеен викенд, бидејќи може да открие магични, храбри авантури и херои, цело село со џуџиња, многу смешни моменти, лоша кралица и бебе принцеза кои ќе ги заработи срцата на сите. Несомнено е еден од филмовите што може да се гледаат и неколку пати.
 9. ’Allo ’Allo!
  Оваа британска комедија покажува дека иако Втората светска војна е едно од најголемите злосторства што светот ги има познато, може да изгледа и забавно, особено ако доаѓа од гледна точка на едно француско село и неговиот чуден „гостилничар“ Рене Артуа . Тој, заедно со своите роднини, се обидува да ја преживее војната, сите жени кои го обожаваат, и пеењето на неговата сопруга Едит. Постојани авантури, луди планови и многу смеа.
 10. Battlestar Galactica
  Космичката авантура на  Battlestar Galactica „освои“ милиони фанови во текот на годините. Приказната раскажува за последните преживеани претставници на човештвото кои се принудени да се борат за опстанок против сајлоните – врста на машини што ги создало самото човештво. Серијата има вселенски битки, софистицирани планови, шеми, пресврти и навистина интересни заговори кои ќе го одземат целосно вашето внимание.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*