Триаглеста пита со сирење – неодоливо мека и вкусна

Кога ќе ја пробате оваа пита, сигурно ќе ја направите и по вторпат. Многу лесно се приготвува, одличен предлог за вкусен топол појадок, ужина или вечера. Се послужува топла со јогурт, кисело млеко или по ваша желба.

Потребни состојки:

½ кг тенки кори

250 г сирење по избор

3 јајца

½ прашок за печиво

Масло

Постапка:

Издробете го сирењето, додадете јајца и прашок за печиво. Раширете ја првата кора, малку намастете па додадете втора кора преку неа. Намачкајте со сирење одозгора. При врвот свиткајте во тријаголник. Потоа и долниот дел – свиткајте ги аглите. Повторно преклопете како книга.

Намстете, свиткајте и повторно свиткајте. Редете во тркалезна тепсија. Повторувајте ја постапката додека да го потрошите материјалот. Намстете и печете на 200 степени околу 30-35 минути, додека убаво да зарумени.

Се служи топла со јогурт или кисело млеко.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*