fbpx
7 C
Skopje

10 моќни лековити својства на куркумата

АКТУЕЛНО

Васко Ефтов вели дека огромен дел од ВМРО ќе сакаат Влада со СДСМ, но без Мицкоски: Јас за разлика од вас не ги продавам...

После бегството на Сашо Мијалков, на Заев му е јасно дека тој работи за пад на Владата на Зоран Заев. Кога е легнат на...

Филипче пресече: Полицискиот час би важел две недели

Му посакуваме на Мицкоски побрзо да оздрави и да закрепне, и здрав и прав да дојде на конгресот и да даде отчет пред делегатите...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Куркумата е често користен зачин во источната кујна, но таа е корисна не само во исхраната, туку служи и како лековито средство. Во Индија таа се користи со векови, каде што на почетокот се користела главно за бојадисување на ткаенини во заситени жолти и портокалови тонови.

1. Зачинот е природен антисептички и антибактериска компонента. Таа се користи за дезинфекција на исекотини и рани од изгорено. Делува добро на псоријаза и други воспалителни кожни состојби.

2. Научниците сметаат дека овој лековит зачин може да го намали ризикот од детска леукемија.

3. Ако се комбинира со карфиол се смета дека куркумата може да го намали ризикот од рак на простата. Се повеќе анти – канцерогени својства на куркумата се откриваат од експертите, вклучувајќи превенција на рак на дојката. Лабаротириски тестови врз животни покажуваат дека во иднина зачинот може да се користи како основа за лекување на некои видови рак, вклучувајќи рак на панкреасот, но и за превенција односно заштита од многу други болести.

4. Куркумата има силен потенцијал за вклучување во моќни антиинфламаторни лекови и затоа може да се употребува за лекување на различни воспаленија. Заради своите анти – воспалителни својства, природен лек е за реума и артритис.

5. Куркумата е природна детоксирачка состојка за црниот дроб која помага за исфрлување на токсините од организмот.

6. Погодна е за дијабетичари затоа што има поволно влијание врз регулирањето на нивото на инсулин во крвта, а се покажало дека делува поволно и на кардиоваскуларниот систем намалувајќи го нивото на лошиот холестерол.

7. Лабараториските тестови покажуваат дека оваа лековита состојка може да го успори развојот на склероза.

8. Зачинот делува добро на дигестивниот систем и може да се користи за лекување на нарушена апсорпција на масти во организмот, но ако се користи често може да го иритира желудникот.

9. Во Кина се користи како лек за депресија

10. Куркумата може да се користи во прав и капсули. Главната состојка на Куркумата е куркумин.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ефтов: Заев и Мијалков играа нечесено еден спрема друг, едниот сакал да го апси, а другиот не сакал реално да се смени Мицкоски

Според Васко Ефтов, Мијалков глумел дека сака да го смени Христијан Мицкоски. Тој во својата најнова емисија прави своја анализа на најновите случувања во...

Васко Ефтов вели дека огромен дел од ВМРО ќе сакаат Влада со СДСМ, но без Мицкоски: Јас за разлика од вас не ги продавам...

После бегството на Сашо Мијалков, на Заев му е јасно дека тој работи за пад на Владата на Зоран Заев. Кога е легнат на...

Раздорот во ДУИ почна да го зема својот данок: Падна првата оставка

Во писмото, ексградоначалникот на Чаир вели: „Со намера да не создадам забуна кај ниту еден мој колега во Собранието, а воедно и да дадам...

Голема тага во домот на балканската дива Карлеуша

Денеска се навршуваат две години од смртта на некогашната радио водителка Дивна Карлеуша. Нејзината ќерка, пејачката Јелена Карлеуша на својот Инстаграм порфил ја објави мајчината...

Љубчо Георгиевски кажува на кој јазик пишувал Гоце Делчев

„Гоце Делчев, Даме Груев, Пере Тошев, Ѓорче, Никола Карев биле учители на бугарската егзархија. Факт е дека ние тоа го криеме во македонската историја....
- Advertisement -