fbpx
-10 C
Skopje

10 намирници со кои ќе се подигне вашиот имунитет и расположение

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Тие го регулираат нервниот систем и се одговорни за доброто расположение и борбата на телото против стресот. Исто така помагаат во зајакнување на имунолошкиот систем, го регулираат клеточниот метаболизам и го одржуваат здравото ниво на шеќери во крвта.

За да избегнете недостаток на оваа група витамини, вметнете ги овие намирници во вашата секојдневна исхрана.

Јајца

Варените или поширани јајца можат да се „пофалат“ со 6 витамини од групата Б: Б1, Б2, Б5, Б6, Б9 и Б12.

Рикота Ова лесно италијанско сирење на база на сурутка содржи Б6, Б1 (тиамин), Б3 (ниацин), Б2 (рибофлавин) и фолати.

Џигер
Џигерот е рекордер по содржина на витамин Б12 – во 100 грама се наоѓаат 10 дневни норми. Исто така, џигерот е богат со Б2, Б3 и реткиот витамин Б7 (биотин).
Сончоглед

100 грама сончоглед содржи околу 30% од дневната потреба на телото за витамините Б3, Б5, Б6 и Б9.

Житарици од цело зрно
Нивната редовна употреба во било кој облик го одржува нормалното ниво на витамините Б2, Б3, Б5, Б6, Б9 и Б12.

Јаткасти плодови

Јаткастите плодови се одличен извор на витаминот Б7 (биотин), особено бадемите, кикириките и оревите. Исто така, оревите содржат витамин Б1, Б3 и Б6.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фајзер чорбa и вирусолошка салата: Белградски ресторан со урнeбесно kовид-мени

Постои и убава страна за животот за време на пандемијата ако го погледнете менито на еден белградски ресторан. Во него може да најдете специјалитети како...

Битолчанец тверкаше на хрватки и ги убеди и тие да тверkaaт. Видеото има над 100 илјади прегледи

Македонија е врло лепа земја, има лепе и опасне момке, кад устанем овако и радим то, шеки, шеки. Со овие зборови македонскиот јутјубер го...

Црвеноkоси убавици го ‘зaaпалијa’ интернeтот, нивниот зaвooдлив танц тешко ќе го заборавите

Заводливите девојки кои што го 'запалија' интернетот со нивниот танц се хит број еден. Видеото погледнете го во продолжение, на своја одговорност затоа што...

Исповед на Србинка која се омажила поради документи: Си ја продадов душата за пари

Исповед на девојка од Србија кој заминала во Швајцарија за да се омажи за документи, во потрага за подобар живот. Нејзината приказна ја пренесоа...

Инспектор Томе од „Преспав“ одговара на незгодни прашања, Лила или Марјана Станојковска, Скопје или Охрид

Актерот Горан Стојановски, во моментов најпознат по улогата Инспектор Томе во популарната домашна серија „Преспав“, гостуваше во естрадниот магазин „Бекстејџ“. „За него важи правилото дека...
- Advertisement -