fbpx
4 C
Skopje

10 прекрасни места во Словенија, за кои најверојатно никогаш немате слушнато

АКТУЕЛНО

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Србија пред затворање: Ситуацијата во Ниш е на раб на катастрофа

Во Ниш и натаму расте бројот на заболени со ковид-19. Од вчера тестираните 679 материјали, според податоци на Домот на здравје, позитивни резултати добиле...

Многу пати можеме да прочитаме статии, во кои се препорачува кои места односно градови треба да ги посетиме во Словенија. Речиси никогаш во истите не спомнале градче од источниот дел на државата.

Ова е листата на десет мали места и градови, кои вреди да се посетат, а за кои најверојатно никогаш немате слушнато. Сите овие места се лоцирани односно се наоѓаат на само десет километри оддалеченост од градот Марибор, за кого најверојатно веќе имате слушнато.

1. Перница 

Ова е мало место кое се наоѓа во близина на Марибор. Се што треба да направите е да се качите во кола или такси, при што вашето патување од Марибор до Перница би траело околу 15 минути.

2. Ленарт

Лоцирано во регионот на „Словенске Горице“ (Словенечките ридови)

3, Јуровски Дол

Се наоѓа на само 100 метри оддалеченост од Ленарт

4. Холи Тринити 

Е мало градче кое се наоѓа само неколку километри источно од Ленарт, кое има прекрасна црква на врвот на словенечките ридови, а веднаш под нив е и преубавото езеро „Градиско“

5. Заврх 

На само неколку километри јужно од Ленарт, се ноаѓа местото Заврх (во словенечките ридови). Во центарот на селцето има кула која ви нуди неверојатен поглед на околните места.

6. Сестрзе

Е на далечина од 30 километри од Марибор, а местото е познато по прекрасните езерца познати како „Сестрзе езеро“

7. Смартно – Похорје

На само 30 километри од Марибор се наоѓа Похорје (Смартно) кое е познато по интересната црква со фрески и малечката капела која се наоѓа веднаш спроти самиот пат.

8. Бојтина

Ова е мало село кое се наоѓа на врвот на Похорје, а кое нуди неверојатни погледи кои ќе го одземат вашиот здив.

9. Плак

На 20 километри оддалеченост од Марибор, блиску до границата со Австрија, се наоѓа ова прекрасно место кое е опкуржено со ридови. Познато е по кулата од која може да ги разгледате сите околни места и која истворемено нуди прекрасен поглед.

10. Русе

Мало градче во Похорје кое е на 11 километри оддалеченост од Марибор.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...

ОВАА ЗАГАТКА НИКОЈ НЕ МОЖЕШЕ ДА ЈА РЕШИ, А ДАЛИ ВИЕ ГО ЗНАЕТЕ ОДГОВОРОТ: Кое семејство од фотографијата е сиромашно?

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ: Слика подолу Со оваа загатка ќе го тестирате Вашиот мозок и можеби ќе откриете дали би биле добар детектив. Па, кое од...

(Фото) Легнала да спие и никогаш не се разбудила а мислеше дека е само уморна

Шејла Ровел проговорила за своето страдање, откако нејзината 21- годишна ќерка отишла да си легне во кревет поради главболка, а не сфатила дека добила...

ТАЖНА ИСПОВЕД: На синот и снаата им дадов се, а тие ме оставија на улица

Живеам со мојот син и снаата во нивното лошо расположение. Им дадов сè, а тие ми го “собраа“ имотот откако почина сопругот. Сега ниту...
- Advertisement -