fbpx
-1.8 C
Skopje

10 работи кои не ги знаете за Кристијано Роналдо

АКТУЕЛНО

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Кристијано Роналдо денес е една од најпопуларните личности во светот и за него се знае готово се, сепак постојат детали кои и не се така добро познати.

Роналдо веќе неколку години е голема фудбалска ѕвезда и еден од најплатените спортисти во светот, но неговиот пат до успехот воопшто не беше лесен.

Португалецот до сега пет пати ја освојуваше „Златната топка“ и важи за еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, но има детали од неговиот живот кои се малку познати, како на пример – дека е дете на алкохоличар, дека бил избркан од школо, дека имал операција на срцето…

Ова се 10 работи кои се малку познати за Кристијано Роналдо

Роналдо во 2003 година бил блиску до трансфер во Бирмингем. „Пред да се пресели во Манчестер ни беше понуден нас за 6 милиони фунти, но на крајот го избра Јунајтед“, откри некогашниот сопственик на Бирмингем.

Првото дете на Роналдо е родено од сурогат мајка. Португалецот никогаш не го откри нејзиниот идентитет, а на детото му го даде својето име – Роналдо Јуниор.

Таткото на Кристијано Роналдо му го дал името по бившиот претседател на САД, Роналдо Реган.

Роналдо како мал имал надимак „плачко“. Го добил затоа што знаел да се расплачи кога ќе промаши шанса или ќе биде поразен.

Роналдо како дете имал операција на срцето која можела да го спречи да игра професионално фудбал. За среќа, се добро се завршило.

Португалецот е еден од најголемите хуманитарци во светот, до сега има донирани милиони евра.

Роналдо никогаш не пие алкохол. Инаку неговиот татко бил алкохоличар и токму поради тоа почина во 2005 година.

Роналдо нема ниту една тетоважа на телото, бидејќи секои три месеци донира крв.

Роналдо бил избркан од школо кога имал 14 години бидјеќи по фрлил со столче по наставничката.

Извор: СПОРТСКИ.мк

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Апел до Шилегов од отец Оливер: Ве замолувам како родител, помогнете да го спасиме животот на Елизабета

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов не отстапува од новогодишното украсување на главниот град, иако голем број граѓани бараа истото да се откаже или барем поголем...

ТАЖНА ВЕСТ Македонија загуби уште еден доктор: Две недели се лечел од корона, по што нагло му се влошила состојбата

Струга загуби врвен доктор, кој успеал да се справи со коронавирусот но не и со последиците од него. Шеесетгодишниот хирург-специјалист д-р Владимир Кочоски две...

Работа од соништата во Шведска: 2.000 евра месечно за речиси ништо

Речиси секој сонува за совршената работа – да правите нешто што ви причинува задоволство, а коешто ви носи доволно заработка за да живеете среќно....

Заев повторно со емотивен статус: Со жалење ја примив веста за смртта на заменик градоначалникот на Скопје

Со искрено жалење ја примив веста за смртта на Енвер Малиќи, заменик-градоначалник на Град Скопје, бизнисмен и сопственик на една од најуспешните компании во...

Фуркан Салиу со моќна порака: Драги сограѓани МАКЕДОНЦИ

Фејсбук статус на новинарот Фуркан Салиу Драги сограѓани МАКЕДОНЦИ, Немојте да замислите ништо! Да, Министерот за надворешни работи е Албанец, и тука нема што да...
- Advertisement -