fbpx
11 C
Skopje

12 СОВЕТИ ЗА ДОБРО ЗДРАВЈЕ ОД БАБА ВАНЃА

АКТУЕЛНО

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...
Пророчицата Ванѓа зад себе остави многу мудри совети, што се пренесуваат низ генерациите. Споделуваме неколку од нив, посветени на доброто здравје и правилната исхрана.

 

1. Светот започна со билки – запомнете го тоа. Но, билките на секоја земја ги лекуваат само луѓето кои живеат во неа. Секој треба да се лекува со своите билки!

2. Движете се повеќе и работете. Мрзеливоста е болест која ве оштетува како морално, така и физички. Загадувањето – физичко или духовно, е спротивно на она што е создадено од Бога.

3. Вие самите ги загадувате Земјата и храната со отрови. Потоа доаѓате и се жалите за тоа колку луѓе фатиле рак, колку нови болести се појавиле … Вразумете се побрзо, во спротивно ќе страдате.

4. Лекарствата ги затвораат вратите низ кои што можат да влезат билките и да го излекуваат болниот организам. За секоја болка постои билка.

5. Повеќето болести доаѓаат од настинка. Затоа не стојте во влага и не пијте ладна вода.

6. Немојте да бидете нервозни, не живејте со страв! Ако треба, обратете се на невролог, одете на лековити бањи, смирете се. Со страв не се живее!

7. Често пијте чај од шумско овошје или растенија – тие се чисти и се извор на здравјето. Минимум еднаш неделно јадете варено жито. Пијте многу вода за го прочистите телото и да добиете сила.

8. Зошто пушите? Ако беше правилно, и мажите и жените ќе имаа оџаци на главите. Оставете го тутунот, живејте подолго и без болести.

9. Не се плашете од болестите. Имајте вера.

10. Постојат два вида на болести. Едните ги лекуваат доктори, другите – баби. Најважно за третманот е да ја знаеш дијагнозата.

11. Земјата е нашата заедничка мајка, мислете за неа како за жив човек. Почитувајте ја Земјата, таа ни дава храна, не трпи, додека не се замори од нашите дејствија… И тогаш ќе не казни. Вразумете се навреме, инаку ќе страдате долго.

12. Уште пострашен од најлошата болест е очајот! Не очајувајте, бидејќи тоа ве разјадува одвнатре. Гледајте на животот со ведрина.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Koга е безбедно да се гледате со другите луѓе откако ќе прележите Kовид-19 – оваа грешка речиси никој не ја прави

Се разболувате. Поминуваат неколку дена, и за среќа почнувате да се чувствувате подобро. Дали е во ред тогаш повторно да започнете да се гледате...

Денес 4 декември: Одбележување на еден од најголемите празници посветени на мајката Божја, Воведение на Пресвета Богородиа

Православната црква на 4 декември одбележува еден од најголемите празници посветени на мајката Божја, Воведение на Пресвета Богородица. Овој ден во црквениот календар е обележан...

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Цеца два пати гостувала во една иста емисија, а ова ниkој не го забележал

Српската мега ѕвезда Цеца два пати гостуваше во една иста емисија именувана како „Хит Твит“. Првиот пат на 10 мај кога и го напушти студиото...
- Advertisement -