fbpx
11 C
Skopje

15 светски градови имаат најголем број на милијардери, првото место му припаѓа на Њујорк

АКТУЕЛНО

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Близу 30 % од милијардерите во светот во текот на 2018 година живеат во 15 града, според информацијата на The Wealth-X. Голем дел од милијардерите во текот на минатата година се преселиле во источниот дел на Азија.

Еве во кои 15 градови живеат тие во 2018 година:

Токио – 29 милијардери. Од целата држава во метрополата на Јапонија живеат мајмногу. Во текот на 2018 само еден од нив го напушта Токио. Но сепак, секој четврти од петти милијардер во Јапонија живее во Токио.

Хангжу – 31 милијардер. Растот во индустријата со иновации и технологии го зголемило населението на градот со 25 % во последните пет години.

Истанбул – 32 милијардери. Главниот турски град бележи пад кога станува збор за присуството на милијардери во истиот. Четири од побогатите луѓе го напуштиле Истанбул во 2018 година.

Сао Паоло – 33 милијардери. Бразилскиот град е единствениот, кој не изгубил, но ниту пак привлекол нов милијардер во текот на минатата година. 11. Шенжен – 37 милијардери. 10. и 9. Мумбаи и Дубаи по 38 милијардери. Овие 2 места си ги делат Мумбаи и Дубаи. Дубаи во 2018 година го напуштиле само 2 милијардери.

Осмото и седмото место го делат Лос Анџелес и Сингапур со по 39 милијардери, Пекинг 55 милијардери, Лондон 65 милијардери, во Москва има 70 милијардери. Москва во 2018 добила само еден милијардер плус.

Потоа следува Сан Франциско кој на листата е со 75 милијардери, а второто место му припаѓа ма Хонг Конг каде што има 87 милијардери.

Првото место на листата е за најголемиот град во светот Њујорк. Во 2018 на Њујорк му се придружиле уште двајца милијардери.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Цеца два пати гостувала во една иста емисија, а ова ниkој не го забележал

Српската мега ѕвезда Цеца два пати гостуваше во една иста емисија именувана како „Хит Твит“. Првиот пат на 10 мај кога и го напушти студиото...

Спасовски на средба со актуелниот градоначалник на Штип: Тема на разговор претстојните избори и соработката на локалната самоуправа со полицијата

Денеска имав средба и со вршителот на должноста градоначалник на Штип каде исто така разговаравме за претстојните избори, но и за соработката на локалната...

Звучи како виц, но не е: Маж испешачил 400 километри за да ја разбистри главата по кавгата со жена му

Мажот бил запрен од полицијата рано во понеделникот во близина на Фано во централна Италија. Тој беше уморен и премрзнат, изјави полицаецот Антонио Скванци. Тој на...
- Advertisement -