7 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Трогателна исповед: Пациентка ја напушти Клиниката во Скопје, па излезе во јавност и откри како го победила корона вирусот

На емисијата „360 степени“ беше прикажана една поинаква содржина, за прв пат во Македонија преку видео се огласи излекуван пациент од корона вирусот. Станува...

Тие се најопасна група – познато е кој најлесно го шири корона вирусот

Според едно од најновите истражувања објавено на вебстраната на Светскиот економски форум, треба да се свесни за тоа дека постои голем број на луѓе...

Убаво – стојат до министерот и со знаковниот јазик прават 6.000 глуви и наглуви лица да се информираат за коронавирусот

Секојдневните важни информации за опасностите и за справувањето со корона вирусот редовно доаѓаат и до околу 6.000 глуви и наглуви лица во Македонија. Сето...

15 светски градови имаат најголем број на милијардери, првото место му припаѓа на Њујорк

Близу 30 % од милијардерите во светот во текот на 2018 година живеат во 15 града, според информацијата на The Wealth-X. Голем дел од милијардерите во текот на минатата година се преселиле во источниот дел на Азија.

Еве во кои 15 градови живеат тие во 2018 година:

Токио – 29 милијардери. Од целата држава во метрополата на Јапонија живеат мајмногу. Во текот на 2018 само еден од нив го напушта Токио. Но сепак, секој четврти од петти милијардер во Јапонија живее во Токио.

Хангжу – 31 милијардер. Растот во индустријата со иновации и технологии го зголемило населението на градот со 25 % во последните пет години.

Истанбул – 32 милијардери. Главниот турски град бележи пад кога станува збор за присуството на милијардери во истиот. Четири од побогатите луѓе го напуштиле Истанбул во 2018 година.

Сао Паоло – 33 милијардери. Бразилскиот град е единствениот, кој не изгубил, но ниту пак привлекол нов милијардер во текот на минатата година. 11. Шенжен – 37 милијардери. 10. и 9. Мумбаи и Дубаи по 38 милијардери. Овие 2 места си ги делат Мумбаи и Дубаи. Дубаи во 2018 година го напуштиле само 2 милијардери.

Осмото и седмото место го делат Лос Анџелес и Сингапур со по 39 милијардери, Пекинг 55 милијардери, Лондон 65 милијардери, во Москва има 70 милијардери. Москва во 2018 добила само еден милијардер плус.

Потоа следува Сан Франциско кој на листата е со 75 милијардери, а второто место му припаѓа ма Хонг Конг каде што има 87 милијардери.

Првото место на листата е за најголемиот град во светот Њујорк. Во 2018 на Њујорк му се придружиле уште двајца милијардери.

Latest Posts

(ВИДЕО) Трогателна исповед: Пациентка ја напушти Клиниката во Скопје, па излезе во јавност и откри како го победила корона вирусот

На емисијата „360 степени“ беше прикажана една поинаква содржина, за прв пат во Македонија преку видео се огласи излекуван пациент од корона вирусот. Станува...

Тие се најопасна група – познато е кој најлесно го шири корона вирусот

Според едно од најновите истражувања објавено на вебстраната на Светскиот економски форум, треба да се свесни за тоа дека постои голем број на луѓе...

Убаво – стојат до министерот и со знаковниот јазик прават 6.000 глуви и наглуви лица да се информираат за коронавирусот

Секојдневните важни информации за опасностите и за справувањето со корона вирусот редовно доаѓаат и до околу 6.000 глуви и наглуви лица во Македонија. Сето...

АКТУЕЛНО

(ВИДЕО) Трогателна исповед: Пациентка ја напушти Клиниката во Скопје, па излезе во јавност и откри како го победила корона вирусот

На емисијата „360 степени“ беше прикажана една поинаква содржина, за прв пат во Македонија преку видео се огласи излекуван пациент од корона вирусот. Станува...

Тие се најопасна група – познато е кој најлесно го шири корона вирусот

Според едно од најновите истражувања објавено на вебстраната на Светскиот економски форум, треба да се свесни за тоа дека постои голем број на луѓе...

Убаво – стојат до министерот и со знаковниот јазик прават 6.000 глуви и наглуви лица да се информираат за коронавирусот

Секојдневните важни информации за опасностите и за справувањето со корона вирусот редовно доаѓаат и до околу 6.000 глуви и наглуви лица во Македонија. Сето...

Венко Филипче го демантира Христијан Мицкоски: Не треба да се шират лаги, која му е целта на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ?

Министерството за здравство како невистинити ги оцени информациите што ги сподели во интервју за Канал 5 телевизија претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека државата...

Порака на Македонка од Италија: Бесчувствителни станавме како луѓе и ние сме од крв и месо – потребни сме си едни на други во...

Многу наши Македонци во моментиве се наоѓаат во Италија која е една од најпогодените земји од вирусот со кој се бори целиот свет. На социјалните...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.