fbpx
6 C
Skopje

Исклучените синдикати најавија тужба за претседателот Митревски

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Четирите синдикати кои беа исклучени од ССМ од страна на разрешениот претседател, Живко Митревски, најавија тужба против него.

„Бидејќи сме спречени со полициски сили да влеземе во нашите простории и во услови кога власта застана на страна на разрешениот претседател Митревски кој нелегално го окупира ССМ, се договоривме да поднесеме тужби за нестатутарно донесување на одлуките со кои сме суспендирани и се прави обид да бидеме исфрлени од просториите кои се финасирани од парите на нашето членство“, изјави Пецо Грујовски, претседател на УПОЗ.

За денес беше најавен протест во просториите на Сојузот на синдикатите на Македонија, но во зградата влегоа околу триесетина припадници на полициските сили, со цел да го спречат овој протест на синдикалците.

Митревски најпрво беше расрешен од должност на седницата на Советот на ССМ, а на негово место беше назначен нов в.д претседател. Но откако беше назначаен новиот министер за труд и социјала ова решение беше поништено. После одлуката за поништување на решението, Митревски од ССМ ги исклучи Синдикатот на УПОЗ, СУТКОЗ, СИЕР и Арго синдикатот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...
- Advertisement -