fbpx
1 C
Skopje

24 минутна утринска рутина која ви гарантира успешен ден!

АКТУЕЛНО

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

Најверојатно е дека најважниот дел од денот е веднаш по будењето. Вашата утринска рутина може да ви обезбеди голем успех во текот на денот. Можете да изберете да се тркалате во вашиот кревет, да го гасите алармот на вашиот телефон, или да се подготвите за многу продуктивен ден, со воведување на едноставна 24 минутна рутина. Поголемиот дел од оваа рутина вие ја применувате и сега, на овој или оној начин, но доколку се држите до оваа рутина неколку недели, ќе се разбудите освежени и подготвени за тој ден.

Ова се 6 чекори кои морате да ги превземете секое утро, и времето кое е потребно за секој од нив:

1. Измијте ги забите (2 минути)

Една од првите работи кои треба да ги направите по станувањето од кревет е токму миењето заби. Додека спиете вашата уста произведува помалку плунка и се суши. Со помалку плунка за жал се создаваат повеќе бактерии.

2. Испијте две чаши вода ( 1 минута )

Освен тоа што устата ви е сува, на вашиот мозок и тело му требаа вода после спиењето. Откако ќе ја измиете вашата уста, испијте една или две чаши вода.

3. Медитирајте ( 7 минути )

Поголемиот дел од луѓето грешат кога мислат дека треба да медитираат 30, 40 или 60 минути за да го почувствуваат резултатот од медитацијата. Шест или седум минути се доволни за да се смирите, да го опуштите вашето тело и да ја разбистрите вашата глава. Доволно е да седнете во тивка осветлена просторија и да одвоите седум минути кои ќе ви помогнат да бидете позитивни и насмеани во текот на денот.

4. Фокусирајте се ( 5 минути ) 

Се прашувате како да се фокусирате на 5 минути освен медитирајќи?! Кај медитацијата намерно сакаме да го замолчиме нашиот ум, да не мислиме на ништо друго освен на дишењето, да заборавиме на обврските и сето она што ни претстои во текот на денот.

Кај 5 минутното фокусирање намерно мора да се потсетиме на задачите и обврските кои мораме да ги извршиме во текот на денот. Тоа значи ставање на нашите приоритети на прво место, да останеме фокусирани на клучните работни обврски во текот на денот, за целите кои мораме да ги оствариме за тој ден да ни биде успешен, како и планирање на време за нашето семејство.

5. Вежбајте ( 7 минути )

Вежбањето е многу важен елемент за успех. Не е важно да бидете во топ форма, но морате да се движите за да може и вашиот мозок побрзо да работи.

6. Добро истегнете се ( 2 минути ) 

После седумитното вежбање, добро истегнете се. Како старееме, така нашето тело е се помалку флексибилно. Стресниот живот често знае да доведе до воспалување на мускулите, вкочанет грб и слични проблеми. Оделете 2 минути наутро за истегнување, не е тешко, а со тоа ќе си ја подобрите флексибилноста и ќе имате повеќе енергија, па ќе бидете чекор напред пред вашата конкуренкција. Останете здрави, јаки и ментално подготвени со помош на овие едноставни но моќни утрински рутини.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Tвитер koментар: Кога ќе му кренеш на Мишко на фиксен, првото прашање му е дома си?

Вчера во медиумите одекна веста дека поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, по кого беше распишана меѓународна потерница, сам се појави во Обвинителството...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...
- Advertisement -