fbpx
-6 C
Skopje

30 годишен битолчанец им се заканувал на пратеници: Го признал делото, еве што кажал

АКТУЕЛНО

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Се зголемува бројот на кривични пријави за лица кои преку социјалните мрежи им се закануваат на пратениците. Овој пат, осомничен е 30 годишен битолчанец со иницијали А.С. поради споделена објава на ФБ со која предизвикал загрозување на сигурноста на пратеници во македонското Собрание и поради ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем.

Од МВР информираат дека битолчанецот бил повикан на разговор во полициска станица, каде рекол дека објавата ја направил преку мобилен телефон, а против него, до ОЈО ќе биде поднесена кривична пријава.

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика и понатаму ќе продолжи со активностите за санкационирање на ваквите случаи, велат од полицијата.

Досега се поднесени кривични пријави против четири лица кои се под сомение дека преку социјланите мрежи им се заканувале на пратениците кои гласаа за уставните измени предвидени со Преспанскиот договор. Исто така, полицијата поднесе и една кривична пријава против новинар кој со објави на ФБ предизвикал загрозување на безбедноста на премиерот Зоран Заев.

МВР ги повикува сите граѓани кои се изложени или сведочат на вакви закани да пријават во полиција.

Извор: Телма Овде

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Повреда при раѓање му ја парализирала раката на малиот Михаил, за лекувањето потребни 15.000 евра

Повреда при раѓањето на третото дете им го промени текот на животот. Семејството Ристоски од Тетово речиси две години во потрага на лек за...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Мицкоски најавува блокaда на Скопје: Колку е паметно да се одржуваат протестит за време на пандемија?

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа протести со движење на колони возила низ улиците на 11 градови во државата против, како што велат од партијата, криминалот, корупцијата,...

Поради неговата сопруга била напишана песната „Македонско девојче“: ТАЖНА ВЕСТ – почиna зетот на пејачката Виолета Томовска

Зоран Росоманов, зетот на македонската фолк-легенда Виолета Томовска почина од последици на ковид-19. За сопругата на Зоран, Невенка, е испеана легендарната песна „Македонско девојче“....

Зад себе има два неуспешни брака: Колку тежи познатиот актер од Истанбулската невеста

Како што ви е веќе познато Оскан Дениз го глуми Фарук од хит серијата Истанбулската невеста. Оскан е роден во Анкара на 19ти Мај...
- Advertisement -