fbpx
-4 C
Skopje

32.000 „жолти елеци“ протестираат во Франција од кои 8.000 во Париз

АКТУЕЛНО

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

СДСМ и функционерите застануваат зад премиерот Зоран Заев: Бранко е историја

Искажаните ставови на претседателот на партијата и премиер, Зоран Заев, се ставови на СДСМ. Овие ставови се изградени во рамки на партијата и нејзините органи,...

Убава информација Државата од денеска започна со исплата до 11.000 денари за пензионерите

УБАВА ВЕСТ УТРОВО: Државата од денеска почна да исплаќа до 11.000 денари за сите пензионери Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите за...

Заев: Нам ни треба историја која гради мост на пријателство

Дозволете најпрво да изразам жалење што моето интервју за бугарскиот медиум предизвика толку силни негативни емоции, за кои сум целосно свесен и кои ги...

Во 14.00 часот, по локално време, според проценките на улиците во Франција имало 32.000 жолти елеци од кои 8.000 во Париз и околу 5.000 во Бурж.

Засега е се уште рано да се каже колку лица се мобилизираа на денешниот „Деветти чин“ на мобилизација на Жолтите елеци.

Како и по обичај демонстрациите започнуваат мирно со дефиле на улиците, но на самиот почеток на Шанзелизе беше забележана видна тензија со силите на редот, посебно пред „Големите продавници“, кои ги имаа спуштено металните завеси.

По обичај во изминативе два месеци, судирите со силите на редот се на крајот од собирите. Во моментов полицијата во Париз употребува солзавец околу Триумфалната порта, околу авенијата Вагран, каде беа употребени и водени топови.

Дефилето во Париз е завршено, полицијата ги има блокирано сите пристапи, а солзавец почна да паѓа и пред самата Триумфална порта.

Други собири се најавени во неколку градови: Бордо, Марсеј, Тулуз, Лион, Стразбур, Лил, Нант, Рен …

Властите очекуваа поголема мобилизација на „радикализирани” елементи во текот на денешниот ден, во споредба со минатата недела, посебно во Бурж и неколку поголеми француски градови.

За денеска, префектурата на полицијата во Париз најави зголемени безбедносни мерки, кои се исти како во средината на декември 2018 година.

Од 80.000 полицајци и жандарми мобилизирани низ цела Франција, 5.000 ќе бидат само во Париз со четиринаесет оклопни возила на жандармеријата.

Полицијата и жандармите имаат инструкции да  патролираат, да бидат мобилни, реактивни, да апсат веднаш штом ќе се случи непочитување на редот ни мирот, најави префектот Мишел Делпек. Контроли се вршат  и на пристапите кон Париз.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Писмo од Тито: Потврдувaaдека Бугарија учествувала во ослободувањето на Македонија

Во текст објавен на 360 степени се пренесуваат дел од писмата на Јосип Броз Тито кои тој во 1944 година ги испраќал до неговите...

Васко Ефтов: Заев успеа да се справи и со Црвенковски и со Груевски, Бранко тоа не може да го поднесе

Еден од најискусните македонски новинари Васко Ефтов во сојата најнова емисија вели дека луѓето на Бранко Црвенковски, а веројатно и самиот тој работат за...

Од СДСМ се огласија за протестот: Едвај 200 луѓе го поддржаа Мицкоски

Целосно издиша хистеријата заснована на лаги и невистини што ја ширеше антиевропското ДПМНЕ. Едвај 200 членови го поддржаа губитникот Мицкоски. Граѓаните покажаа дека сакаат...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Пајка: Најлогично решение за претседател на ВМРО-ДПМНЕ е Бранко Црвенковски

По замрзнувањето на членството на Бранко Црвенкоски во СДСМ и големите турбуленции во ДПМНЕ најлогично решение за претседател на ДПМНЕ ВАЉЕВО е токму...
- Advertisement -