fbpx
12 C
Skopje

ПЕС: Иванов мора да го даде мандатот на СДСМ да формираат влада

АКТУЕЛНО

Бошковски удри по Мијалков: Плови Саша

Поранешниот министер за внатрешни работи, а сегашен советник во Владата на СДСМ, Љубе Бошкоски во јавноста објави видео од неговите митинзи со порака на...

Есkaлираше ситуацијата на Бит Пазар: Демонстранти со фантомки ја нападнаа полицијата

демонстранти со фантомки со камења и други предмети ја нападнаа полицијата, по што и физички тргнаа кон нив со цел да ги повредат, пренесува...

Фајзер со лоша вест за вакцините: Можно е да има потреба од трета доза на вакцини

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и...

Мијалков доби казна затвор од 12 години

Сите обвинети се виновни за дејствијата, истакна на денешното изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“ судијката Џенета Бегтовиќ. Судот ги донесе следните пресуди: Горан Грујевски ги...

Партијата на Европските Социјалдемократи го повика претседателот на Република Македонија, да им даде шанса на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија да формираат влада.

Следејќи го неуспехот на владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ да оформи влада во предвидениот рок, претседателот Ѓорге Иванов мора сега да го предаде мандатот на СДСМ, која е втора партија со најголем број на освоени мандати на предвремените парламентарни избори во Македонија.

„Дојде времето Македонија да има стабилна Влада. Владеачката партија не успеа да достави предлог за влада во предвидениот рок, а одејќи по законите во државата мандатот мора да го добие втората партија со најголем број на пратеници.

СДСМ е партија која доби голема поддршка од македонските граѓани на последните избори. Социјалдемократска влада е тоа што точно е неопходно на државата и јавно го повикувам претседателот Иванов да се придржува според законите“, изјави претседателот на Европските социјалдемократи, Сергеј Станишев.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Автомобил возеше во спротивна насока на скопска обиколница

Често на социјалните мрежи може да се видат видеа од дивеење со автомобили или мотори, а едно такво беше објавено и денеска. На социјалните мрежи...

Бошковски удри по Мијалков: Плови Саша

Поранешниот министер за внатрешни работи, а сегашен советник во Владата на СДСМ, Љубе Бошкоски во јавноста објави видео од неговите митинзи со порака на...

Есkaлираше ситуацијата на Бит Пазар: Демонстранти со фантомки ја нападнаа полицијата

демонстранти со фантомки со камења и други предмети ја нападнаа полицијата, по што и физички тргнаа кон нив со цел да ги повредат, пренесува...

Фајзер со лоша вест за вакцините: Можно е да има потреба од трета доза на вакцини

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и...

Мијалков доби казна затвор од 12 години

Сите обвинети се виновни за дејствијата, истакна на денешното изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“ судијката Џенета Бегтовиќ. Судот ги донесе следните пресуди: Горан Грујевски ги...
- Advertisement -